M. stellatarum w lutym

Comes
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 12:14

M. stellatarum w lutym

Post autor: Comes »

Wrocław, niedziela 23 lutego 2014, godz. 13:30 przez otwarte okno wlatuje motyl. Macroglossum stellatarum (Fruczak gołąbek).
Poniżej zdjęcie na ramie obrazu, potem na piance i jak odlatuje. W cieniu siedział spokojnie a na słońcu max 2 min i nabiera ochoty do latania.
Wyprzedając ewentualne pytania to nie prowadziłem żadnej hodowli a motyl wleciał sam przez okno - ten moment dobrze widziałem bo się nawet zdziwiłem, skąd w lutym juz trzmiele. Jakie bylo moje zaskoczenie gdy stwierdziłem, że to nie trzmiel a motyl i to M. stellatarum.
Załączniki
IMG_9400-1.jpg
IMG_9400-1.jpg (119.49 KiB) Przejrzano 3343 razy
IMG_9398-1.jpg
IMG_9398-1.jpg (131.09 KiB) Przejrzano 3343 razy
IMG_9389-1.jpg
IMG_9389-1.jpg (87.79 KiB) Przejrzano 3343 razy
Awatar użytkownika
jacek98
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2012, 14:44
UTM: WT72
Lokalizacja: Głogów

Re: M. stellatarum

Post autor: jacek98 »

jakim cudem w lutym lata F.gołąbek... :wow:
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: M. stellatarum

Post autor: ricosz »

To już nie anomalia tylko cud...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: M. stellatarum

Post autor: Antek Kwiczala † »

jakim cudem w lutym lata F.gołąbek...
Odpowiedź można znaleźć na stronie "Motyle Europy". Otóż zawisak ten czasem zimuje jako imago. Jeśli zima jest dla niego łaskawa (czyli ciepła), przeżywa ten okres i budzi się, gdy tylko nieco się ociepli.
P.Leraut w pracy "Moths of Europe" pisze o tym gatunku:
Great migrant, some individuals of which hibernate in situ locally
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: M. stellatarum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Taki mały apel do początkujących - poczytajcie najpierw Forum a nie wypowiadajcie się w każdym temacie. Wasz zachwyt, chociaż zrozumiały, wynika z niewiedzy, jednak wpisując się w temacie stwarzacie wrażenie cudu przyrodniczego i wielkiej anomalii, bo tylko Wasze wpisy się pojawiły.

O fruczakach latających w zimie, bądź to późną jesienią lub wczesną wiosną, zimujących itp było już kilkakrotnie, trzeba przeszukiwać Forum, to istna kopalnia wiedzy, jeśli się z niej korzysta w umiejętny sposób. Ten sposób jest mniej więcej dość prosty - czytać, czytać i czytać a pisać tylko wtedy, kiedy jest co i to coś jest najlepiej własną obserwacją.
:papa:

A to robótka, wykonana specjalnie dla Was:
Fruczak gołąbek - zimowanie viewtopic.php?f=32&t=406
Zimujący - viewtopic.php?f=24&t=7265

Jest wpis na http://lepidoptera.eu/records/SpeciesIn ... 8&region=0
Comes, świetna robota :bravo: :bravo: :bravo: :okok:
Takie wyjątkowe obserwacje szczególnie trzeba dodawać na lepidoptera.eu
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: M. stellatarum

Post autor: ricosz »

Jacek Kurzawa pisze:Taki mały apel do początkujących - poczytajcie najpierw Forum a nie wypowiadajcie się w kazdym temacie. Wasz zachwyt, chociaż zrozumiały, wynika z niewiedzy, jednak wpisując się w temacie stwarzacie wrażenie cudu przyrodniczego i wielkiej anomalii, bo tylko Wasze wpisy się pojawiły.
No bez przesady. Piszesz, jakby takie sytuacje zdarzały się co roku wielu osobom w naszym kraju. Widok fruczaka w lutym, w Polsce, wlatującego do mieszkania, na pewno jest niezwykły i wyjątkowy, a że nieco ubarwiłem tę sytuację używając słowa "cud" to chyba nie jest aż taką zbrodnią. Przyroda obfituje w cuda dosłownie, a tak ciepłego lutego w Polsce zapewne nikt z nas już więcej nie zobaczy, chociaż osobiście nie miałbym nic przeciwko. Nie wszyscy na tym forum mają tak wielką wiedzę jak Ty, a przekopywanie się przez wszystkie tematy forum i czytanie wszystkiego jak leci mija się z celem. Troszkę więcej tolerancji dla, jak to nazwałeś, niewiedzy, bo Twoja wypowiedź była niezbyt przyjemna w odbiorze, mimo, że sporo w niej racji.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 lutego 2014, 00:03 przez ricosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: M. stellatarum w lutym

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zgadzam się, może zabrzmiało to zbyt poważnie a ja sobie trochę żartuję, tym bardziej że ta uwaga skierowana bezpośrednio do Was tak naprawdę jest właściwie do wszystkich dla zachęty używania wyszukiwarki (Szukaj) jak i poznania samego tematu, który w pewnych okresach bywa dyżurnym na Forum.
:birra:
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: M. stellatarum w lutym

Post autor: ricosz »

Na pewno będę bardziej powściągliwy w wyrażaniu zachwytu... No i zacznę otwierać szerzej okna, może i do mnie taki wleci, to przestanę się dziwić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”