Motyle lata 2013 cz.2

Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Motyle lata 2013 cz.2

Post autor: Wojtek Guzik »

Temat podzielony, poprzedni post: viewtopic.php?f=24&t=25339&p=182352#p182352 [admin]

No i sprawa się wyjaśniła- dzięki Marku :birra:

Kontynuując temat, natrafiliśmy ostatnio wraz z bratem i jego małżonką na ciekawe znalezisko: wzdłuż polnej drogi (22 IX 2013, Łubienko EA40) udało nam się znaleźć 18 gąsienic H. euphorbiae, który ostatnimi czasy stanowi u nas wielką rzadkość (przez ostatnie 10 lat tylko raz bratu udało się znaleźć jedną gąsienicę a do ekranu nigdy mi nie przyleciał). Mam nadzieję że jest to wielki powrót tego gatunku w nasze okolice :jupi: :)
Załączniki
euphorbiae1.jpg
euphorbiae1.jpg (143.73 KiB) Przejrzano 2075 razy
euphorbiae2.jpg
euphorbiae2.jpg (114.01 KiB) Przejrzano 2075 razy
euphorbiae3.jpg
euphorbiae3.jpg (89.59 KiB) Przejrzano 2075 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Motyle lata 2013

Post autor: Dispar »

Podobna sytuacja z tym gatunkiem jest też i u nas. Gatunek uważany w kraju za niezbyt rzadki a przez osiemnaście lat świecenia do ekranu przyleciało nam z 5 okazów a nigdy nie znaleźliśmy gąsienicy. Darek Wasiluk spotykał je licznie z latach 1986-88 na lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej. Zmierzchowe połowy w siatkę motyli latających przy kwiatach też bez rezultatu. Gatunek lokalny???
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Motyle lata 2013

Post autor: Kamil Mazur »

Ha, u mnie identycznie. Od kilkunastu lat żadnej gąsienicy nie widziałem ani motyla mimo że odruchowo jak gdzieś widzę wilczomlecz to niemal zawsze zaglądam z ciekawości.
Aż do w sierpnia tego roku kiedy to znalazłem w końcu kilkanaście dorosłych gąsienic dosłownie 20 metrów od miejsca w którym je znalazłem ostatnio w latach 90tych.
Pod koniec sierpnia już powykluwały się motyle.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Motyle lata 2013 cz.2

Post autor: romanzamorski »

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku motyl bardzo pospolity w Puszczy Kozienickiej i okolicach. Pamiętam przylot ok 70 osobników jednej nocy we wsi Kociołki. Potem miałem długą przerwę w entomologii i byłem bardzo zaskoczony faktem, że po 20 latach prawie go nie spotykam. Wyjątek stanowi Ponidzie gdzie pojawia się pod ekranem dosyć regularnie i licznie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”