Pierwszy bielinek

Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Pierwszy bielinek

Post autor: Adam Larysz »

Dzisiaj idąc do kościoła widziałem pierwszego tegorocznego bielinka: samica P.napi, Katowice Oś.Paderewskiego, [CA56]

Pozdrawiam i życze wszystkim spokojnych, słonecznych i rodzinnych świąt Wielkanocnych :-)
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Bielinek

Post autor: Krzysztof Szumlak »

hej.
Jeszzce nie widziałem w tym roku bielinków,ale myśle żę w najbliższym czasie pojawi sie ich sporo,robi sie przecież zoraz cieplej.
Ja również cvhciałem wszystkim życzyć zdrowych,pogodnych,spędzonych w rodzinnej atmoserze świąt oraz nowych,rzadkich okazów w kolekci z tek OKAZJI.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Bielinek i inne obserowowne

Post autor: Damian Bruder »

Witam

Wczoraj zauważyłem pierwszego bielinka (u mnie-UTM - WT43 )za Nową Solą-Pieris napi L. i do tego pare rusałek:

Nymphalis antiopa L.
Inachis io L.
Aglais urticae L.
Polygonia c-album L.
i oile się nie myle to widziałem przelatującego kratkowca.

Pozdrawiam

Damian Bruder
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Bielinek i inne obserowowne

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Damian pisze:Wczoraj zauważyłem pierwszego bielinka (u mnie-UTM - WT43 )za Nową Solą-Pieris napi L. i do tego pare rusałek:
Panowie, bez przesady... To by bylo ciekawe, jakbyscie te bielinki obserwowali na Marsie, albo przynajmniej za kolem podbiegunowym, ale u nas...? Jak kazdy zacznie wypisywac, ze wlasnie zobaczyl Pieris brassicae, Musca domestica, Coccinella septempunctata czy, bo ja wiem, Formica rufa, to utoniemy w takich postach...
pozdrawiam,
Pawel
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Czasami przesada w drugą stronę też jest niedobra. Owszem zgadzam się iż na forum zaczyna to wyglądać jak wyścig kto więcej postów napisze - choćby były i bzdury to post napiszę i będę miał post ta forum, hurra ;-) A co do przesady w drugą stronę, żeby czasem np podczas publikowania wyników badań z jakiegoś terenu, ktoś nie stwierdził iż: a to pospolite to nie podaję, bo gdyby tak postępować to potem ktoś robiący jakieś faunistyczne podsumowanie stwierdzi iż Coccinella septempunctata jest bardzo rzadko wykazywana i to na podstawie starych danych, czyli super rzadziol wg danych literaturowych :-)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Jedna uwaga - jeżeli dany gatunek zwłaszcz popularny nie był wykazany z danego kwadratu UTM - a według mapki Buszki są na mapie Polski takie kwadrety z których nie wykazano żadnego motyla to warto. Jeżeli dany kwadrat dla danego gatunku ma już rekord to rzeczywiści mija się z celem. Jedyne co moim zdaniem warto to odnotowywać terminy pierwszych pojawów i w ramach sprawozdania rocznego przesyłać do prof. Buszki. pozwoli to na okreslenie dokładności pojawów w odniesieniu do gatunku, miejsca itp. a im więcej informacji tym lepiej.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Bielinki itd.

Post autor: Damian Bruder »

witam!

Nie wiem czy każdy ,ale część lepidopterologów kiedy zobaczy nawet najpospolitszego bielinka na początku marca ,bądź trochę później to się cieszy z tego .Przez pisanie na forum że złapałem,lub zauważyłem posoplitego motylka na początku wiosny to przecież nic złego ,ale kidy zaczniemy pisać że w środku lata zuważymy cos bardzo pospolitego,to takie wypowiedzi będą wtedy troszke bezsensowne.
Lecz kiedy napiszemy że zauważyliśmy coś super żadkiego i będzie występował w całkiem nowym miejscu gdzie niepodaje tego siatka Utam według Jarosława Buszko.

A takie typu posty gdzie wypowiemy się o pierwszych motylach występujących na początku roku to przecież nic złego i takie niektóre iformacje ,co? ,gdzie?,kiedy? jak będą czytane przez mniej doświadczonych forumowiczów będą ciekawe.Jak wszyscy zaczną tak pisać to też niebędzie to najlepsze.

Pozdrawiam

Damian Bruder
M. Sapiejewski

Re: Bielinek i inne obserowowne

Post autor: M. Sapiejewski »

Pawel Jaloszynski pisze:
Damian pisze:Wczoraj zauważyłem pierwszego bielinka (u mnie-UTM - WT43 )za Nową Solą-Pieris napi L. i do tego pare rusałek:
Panowie, bez przesady... To by bylo ciekawe, jakbyscie te bielinki obserwowali na Marsie, albo przynajmniej za kolem podbiegunowym, ale u nas...? Jak kazdy zacznie wypisywac, ze wlasnie zobaczyl Pieris brassicae, Musca domestica, Coccinella septempunctata czy, bo ja wiem, Formica rufa, to utoniemy w takich postach...
pozdrawiam,
Pawel
----sam wiem po sobie, że na początku moich podróży po świecie owadoznawstwa, moją uwagę przyciągało wszystko, co ma 6 nóg i rzuca się w oczy. Nie znałem określenia pospoliciak. Kolega Damian, mówi o czymś co zainteresować może niejednego fenologa, który pochyla się czasem nad "trywialnym" bielinkiem. Taki komentarz >Panowie, bez przesady...< mógł by się tu pojawić w przypadku, gdybym napisał, że dziś rano spotkałem bielinka np. w połowie sierpnia. Myślę, że wiosna, wraz z nią wszyscy budzimy się do żcyia, wywołuje u nas zachwyt i zainteresowanie wszystkim, co pojawi się długo oczekiwane po męczącej zimie. Poza tym, nie jest powiedziane, że jest to forum dla "wyjadaczy z 50 letnim starzem, których już nic w żcyiu nie zaskoczy", w tym momencie można tylko takim ludziom współczuć i nie przerywając skupić się nad tym co piękne i co nas otacza.

Poza tym dodam, że moja koleżnaka założyła ostatniop minispódniczkę - Warszawa [UTM?] co również jest jedną z ciekawszych oznak wiosny. Teraz czekam na posty, z doniesieniami o lekkich letnich sukienkach, ciekawe w którym kwadracie UTM pierwsz\y raz będziemy mogli je oglądać!

Wiosennie pozdrawiam wszystkich miłośników kobiet i owadów!

Maciej
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Bielinek i inne obserowowne

Post autor: Pawel Jaloszynski »

M. Sapiejewski pisze: Taki komentarz >Panowie, bez przesady...< mógł by się tu pojawić w przypadku, gdybym napisał, że dziś rano spotkałem bielinka np. w połowie sierpnia.
Co jest ciekawszego w bielinku wiosennym niz w sierpniowym? Czy te konkretne obserwacje to byly jakies niezwykle wczesne dla tego gatunku pojawy? Cokolwiek, co czyni te spostrzezenia bardziej porywajacymi niz zobaczenie wrobla na parapecie czy karalucha w hamburgerze? Jak najbardziej "bez przesady".
pozdrawiam,
Pawel
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Bielinki i nie tylko

Post autor: Damian Bruder »

Witam!
kiedy wypowiem się że zuważyłem pospolitego motyla to będzie źle..to czy należy pisać gdzie zuważyłem kobiete w mini i jeszcze podawać UTM....:-)No przecież nie będziemy opisywać co nowy post to nowa kobieta w innej sukience:-)


Pozdrawiam:-)

Damian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”