MAPA Entomologów Polski

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

MAPA Entomologów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pamiętacie, była kiedyś lista adresowa na entomo.pl Lista utrzymywana była latami, od początku entomo.pl czyli od 2001 r., każdy mógł się do niej dopisać a w razie zmiany zdania usunąć swoje dane za pomocą Formularza. W momencie wejścia w życie RODO w 2018 listę adresów entomologów usunąłem, po 17 latach jej obecności w sieci. Ułatwiała ona znacznie kontaktowanie się ludzi w branży.
Potrzeba kontaktowania się z osobami jednak jest cały czas. Ciekawą perspektywą jest MAPA rozmieszczenia Entomologów w Polsce. Przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz często nie mamy świadomości, że przejeżdżamy blisko kogoś ze swoich znajomych. Dzisiejsze kontakty mają miejsce w przestrzeni wirtualnej (Forum, FB, grupy, telefony itd.) a nie w rzeczywistej.
Mapa Entomologów Polski jest pomysłem na uzupełnienie takich informacji.
Proszę o nadsyłanie opinii, sugestii, pomysłów i uwag w celu rozwinięcia tego projektu w odpowiednią stronę zgodną z oczekiwaniami większości.

Zasady. Mapa jest udostępniana na zasadach, jakie przewiduje Google. Google daje opcje, które można ustawiać wg własnego uznania, ale za dużego wyboru nie ma.

Mapa może być widoczna dla wszystkich - pytanie czy tak byłoby lepiej. Obecnie ustawiłem tak, że jest widoczna dla tych którzy na mapie są dodani. Zatem bez dodania się do mapy nie można z niej korzystać (to tak, jakby Forum można było przeglądać tylko dla zarejestrowanych). Taka zasada jest na FB i wielu portalach, że jest się członkiem i się korzysta, albo się nie jest (bo nie akceptuje się takiej formy) i się z niej nie korzysta. Tak więc jeśli komuś odpowiada ta forma kontaktowania się z innymi - poprzez umieszczenie swojego adresu (to może być centrum miejscowości z telefonem lub emailem do kontaktu) to umieści siebie na mapie a jeśli komuś nie odpowiada, to zapomina o mapie.

Dodawanie do mapy.
Warunkiem jest posiadanie konta w Google (co chyba jakimś problemem większym nie jest).
Do rozważenia są dwie możliwości:
1. mapa otwarta (dodawanie i widoczność) dla wszystkich. Każdy posiadacz linku ma możliwość edytowania. Tak jest TERAZ.
2. mapa dostepna tylko dla osób z kręgu Entomologów. To można zrealizować chyba tylko w ten sposób, że mapa jest widoczna dla osób, które na mapie są dodane (dodały się same) a możliwość taką uzyskają tylko poprzez polecenie znajomego, czyli kogoś kto na tej mapie jest.

Nie wiem, jak zrealizować punkt 2, gdyż do wysłania zaproszenia potrzebna jest znajomość konta Google osoby zapraszanej. W tej sytuacji opcja "1" wydaje się znacznie prostsza do wdrożenia. Dlatego wystartujemy w takim trybie a nad zmianą na inny o większych obostrzeniach bedzie czas się zastanowić.

Dla pewnego uporządkowania adresów pozakładane są grupy - rzędy do odpowiednich grup, co ułatwi przeglądanie adresów.
Mam nadzieję że pomysł chwyci i spotka się z aprobatą wielu osób.

MAPA


https://www.google.com/maps/d/drive?sta ... sp=sharing
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: MAPA Entomologów Polski

Post autor: GrzegorzGG »

Pomysł bardzo ciekawy. Dodałem wpis, nie wiem czy tak można, czy to muszą być dane osobowe?

Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: MAPA Entomologów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pomysł wydaje się być prosty a okazuje się że już przy pierwszym wpisie jest zamiast Entomologa - adres witryny internetowej, ktora oczywiście ma się nijak do miejsca na mapie Polski, bo przecież witryna internetowa jest "w sieci" a nie "w miejscu". Ktoś jadąc przez Bielsko Bialą nie będzie chciał odwiedzić witryny internetowej tylko jesli już o człowieka, osobę. Jeśli uważasz Grzegorz, że Twoje imie i nazwisko połaczone z miastem, miejscem, ulicą, jest jakimś naruszeniem danych osobowych to oczywiscie nie podawaj ich, szczególnie w tym miejscu, bo dodawanie jest całkowicie dobrowolne i jest aktem wolnej woli osoby. Ewentualnie podaj GrzegorzGG i może jeszcze link do profilu, w ten sposób każdy Cię odnajdzie przez Forum. jest to jakieś utrudnienie, ale przynajmniej pojawia się nowa możliwość - spięcia nicku z miejscem na mapie.
Każdy może sobie stworzyć samodzielnie mapę swoich kolegów i znajomych z branży i budowanie takich map teoretycznie wydawałoby się niepotrzebne, jednak ze wzgl. na to, że coraz więcej naszych kontaktów jest czysto wirtualnych, dobrze byłoby przełożyć te kontakty na mapę polski. W dobie coraz latwiejszzego podróżowania takie infromacje mogą być w każdej chwili pomocne.
Innym ciekawym wykorzystaniem tej mapy jest możliwość zorientowania się, kto operuje w danym terenie. W raie potrzeby, poszukiwanie kogoś kto zna dobrze swój teren, byłoby znacznie ułatwione.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: MAPA Entomologów Polski

Post autor: GrzegorzGG »

Słusznie. Poprawiłem. Myślę, że imię wystarczy.

Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: MAPA Entomologów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wyobraźmy sobie sytuację - "Piotr, Poznań, Odonata". Teoretycznie wystarczy.
O ile Piotr ma taki zamysł to wystarczy. Gdyby jednak chciał, aby skontaktował się ktoś z jego znajomych, kto nie wie, ze on jest z Poznania, to aby dać szansę na swoją identyfikację musiałby podać nazwisko albo nick z Forum, aby ktoś się zorientował, że to jest właśnie ten Piotr a nie inny Piotr. Podając Piotr, Poznań można liczyć na mniejszy odzew i to ze strony osób nieznanych, kogoś, kto szukałby kogokolwiek z Poznania, ale już niekoniecznie Piotra, tego właśnie, którego znają.

Idea przyjmie się w takim stopniu w jakim będzie ona odpowiadała oczekiwaniom i będzie zbieżna z odczuciami. Czas pokaże. Jeśli wpisów będzie przybywać, będzie można temu poświecić więcej czasu, jeśli zaś wpisów nie będzie, nie ma co też się nad tym pochylać i inwestować w to czas.

PS Da się wyczuć jednak niechęć do podawania swojego imienia i nazwiska na mapie, być może są argumenty za tym, żeby nie podawać takich informacji w sieci. Ciekawe dlaczego? Jakie są lub mogą być zagrożenia? W pracach naukowych autorzy publikacji bez wahania podają takie dane a przecież te prace w PDF krążą szeroko w sieci. nie ma żadnego problemu z dotarciem do adresu, kogoś.

Gorzej, że można pomieszkiwać w danym miejscu i nie wiedzieć, że tam ktoś obok, z kim znamy się z sieci, po prostu mieszka. mapa mogłaby pomóc w takich sytuacjach. Ale najpierw trzeba ją stworzyć.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: MAPA Entomologów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: MAPA Entomologów Polski

Post autor: Justyna »

Jacek Kurzawa pisze:W pracach naukowych autorzy publikacji bez wahania podają takie dane a przecież te prace w PDF krążą szeroko w sieci. nie ma żdanego problemu z dotarciem do adresu, kogoś.
Wydaje mi się, że częściej niż prywatne adresy podaje się tam dane jednostki badawczej, z którą autor jest związany.
Jacek Kurzawa pisze:Da się wyczuc jednak niechęć do podawania swojego imienia i nazwiska na mapie, być może są argumenty za tym, żeby nie podawać takich informacji w sieci. Ciekawe dlaczego? Jakie są lub mogą być zagrożenia?
Każdy ma inną granicę, co ujawnia w internecie a co nie, ale takie podejście, że nie podajemy za dużo osobistych danych o sobie publicznie, jest dość popularne. Zagrożenia... hm, od stalkingu, przez sytuację typu: złodziej obserwuje wpisy na forum, kto pisze, że jedzie na 2tygodniową ekspedycję entomologiczną z rodziną, po czym włamuje się do delikwenta, po bliżej nieokreślone oszustwa i wyłudzenia (nie wiem, jakie dokładnie, ale czytając np Niebezpiecznik można nabrać przekonania, że oszuści mają naprawdę imponujące pomysły i potrafią korzystać z okazji) czy samą świadomość, że jakieś bądź co bądź prywatne dane o nas wiszą sobie w sieci dostępne dla każdego.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: MAPA Entomologów Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zagadzam się ze wszystkim. Jednak nie popadajmy w skrajności i nie dajmy się zastraszać mediom. Adresy domowe osób, jak pisalem, sa w pracach naukowych i raczej nie jest trudno ustalić, gdzie mieszka wiekszość osob, poza tymi przypadkami, gdzieś ktoś się świadomie ukrywa przed światem. Ponadto zlodziej nie będzie korzystal jakiejś mapki na Forum Entomlogicznym. Chyba, że byłby to jakiś entomolog, ktory np chciałby kogoś "upilnować".
Mapka jest mozliwością, kto będzie chciał z niej skorzystać to skorzysta a kto to nie to nie. Tak samo jak nikogo nie można zmusić do zarejestrowania się na FB czy Instagramie. Możliwości są, a jak z nich skorzystamy to już sprawa każdego z nas.

A innej strony pomyślałem, że może mapka terenów, ktore monitorujemy dawała by ciekawszą informację. Na mapach Google można zaznaczac obszary. Byłoby widac na mapie kto monitoruje lepiej lub gorzej, jakie tereny a raczej w drugą stronę - ktore tereny mają swoich opiekunów. Oczywiście tereny przylegle do miejsca zamieszkania. Wiadomo byłoby do kogo się można zglosic z pytaneim o entomofaunę w razie potrzeby. To też jest taka luźna myśl. Taki teren dodałem. Hmmm... tu się zaczynają schody, bo terenów monitorowanych regularnie od wielu lat jest znacznie więcej, każdy mogłby sobie zrobic mapkę, gdzie byl kiedykolwiek itd. W sumie nie wiem czemu by to mialo służyć, więc lepiej poprzestać na prostym projekcie z adresami i danymi kontaktowymi, ktore najczęsciej mogą się komus po prostu przydać.
Zablokowany

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”