Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

Pewnie już niektorzy z was słyszeli
https://fakty.interia.pl/polska/news-bi ... Id,4454191
"Górna cześć" parku, nad Goniądzem obecnie około 4 tys ha (przypominam że 1 km2=100ha), akcja utrudniana przez słaby dostep do płonących obszarów.
Wypada czekać na głosy, ze to naturalny proces i natura sama się odnowi, po co interweniowac?
Załączniki
Pozar BPN.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.75 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Plonie Biebrzański Park Narodowy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, w nocy czytałem o tym, sytuacja jest dramatycznie dramatyczna. Spłonął orzeł bielik żywcem (źrodlo FB grupa Moja Biebrza https://www.facebook.com/Moja-Biebrza-541362155882444/ ). Torfowiska palą się do 65 cm w głąb (opracowanie z 2003). Ogromny żal, gdy się o tym czyta i mysli. Grozi nam susza (ogromna susza już jest i końca nie widać) wraz jej najgorszymi konsekwencjami czyli pożarami... wszystkiego.
Wysłano również ciężki samochód dowodzenia i łączności, który do Biebrzańskiego Parku Narodowego jedzie z Poznania. Na miejscu ma zostać również zbudowany sztab kryzysowy.

Ze zdjęć satelitarnych zrobionych we wtorek (21 kwietnia) rano wynika, że już wówczas obszar, który strawił ogień, sięgał 1,5 tys. ha. Nowszymi danymi park jeszcze nie dysponuje, ale w oparciu o dostępne zdjęcia m.in. z dronów (w tym drona z termowizją, który mają Wojska Obrony Terytorialnej) i informacje od służb w różnych miejscach, obszar objęty pożarem szacowany jest na blisko 4 tys. ha. To oznacza, że we wtorek ten teren powiększył się o kolejne 2,5 tys. ha.
https://fakty.interia.pl/polska/news-bi ... Id,4454191
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

https://www.tvp.info/47686739/plona-tys ... ga-posilki

jak widać z tych informacji, jest sucho, ale jednak sprzet po bagnie nie da rady jeździć......
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Leszek Matacz »

Gorąco (aczkolwiek niekoniecznie sucho i wietrznie) proszę o diagnozę problemu i spójne przedstawienie obecnej sytuacji Krzysztofa Frąckiela. Z pewnością wszyscy chcielibyśmy usłyszeć tutaj głos osoby stojącej w centrum wydarzeń, posiadającej informacje z pierwszej ręki (a raczej tłumicy czy prądownicy).
Ze swojej strony, chciałbym uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:
a. czy OO Czerwone Bagno jest na dzień dzisiejszy objęty pożarem?
b. czy zagrożone są czyste genetycznie stanowiska A. clanga?
c. sprawca znany?

To na szybko. Jeśli macie pytania - zadawajcie. Może Krzysztof przeczyta i - o ile będzie mógł - odpowie w ogóle lub w szczególe.


Być może (na zasadzie "między nami parkowcami") garść rzetelnych i wnoszących dużo do tematu miałby Joao M. da Costa?
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Leszek Matacz »

PawełB pisze:https://www.tvp.info/47686739/plona-tys ... ga-posilki

jak widać z tych informacji, jest sucho, ale jednak sprzet po bagnie nie da rady jeździć......
Mursz nie beton, nawet 266 siądzie. Zresztą, w których jednostkach ostały się te modele Stara... Także jego następca - model 1466 - już dawno wyszedł z produkcji, a w posiadaniu tego terenowego modelu jest relatywnie mało jednostek. O Tatrach, Uralach, terenowych Steyrach nawet nie wspominam, Unimogi drogie i rzadko spotykane, a w polskich zabudowach (Stolarczyk, Szczęśniak) dodatkowo awaryjne. Wszystko zastąpione połyskującymi MAN-ami, Scaniami, Mercedesami, Renault, które ładnie wyglądają, ba - sprawdzają się w szybkim dojeździe do działań w terenie dostępnym utwardzonymi drogami.

Gwoli sprawiedliwości należy dodać, że pożary podpowierzchniowe zawsze będą jednymi z trudniejszych do opanowania, niezależnie od zaangażowanych sił i środków, więc BbPN czekają tygodnie walki i niepewności...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Rafał Celadyn »

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/skow ... 1-14925702 ... żeby dopełnić obraz skretynienia narodu, skocze może w piątek to zobacze co się dzieje...
:papa:
Rafał
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Przestrojnik »

mam działkę nad Nidą, wieś Borszowice, i przepraszam w tym miejscu za przekleństwa, ale już zwyczajnie nie mam siły walczyć z ludzką głupotą, debilizmem i kretynizmem!
łąki podpalają miejscowi rolnicy, ochlajmordy spod sklepu się tym jeszcze chwalą między sobą, bo trawa ładnie odrośnie, bo kleszczy nie będzie. Jak pytasz, żaden się nie przyzna. Szlag człowieka trafia, gdy widzi całe nadbrzeże Nidy wypalone, wypalone do 0 trawy, tataraki, trzcinowiska, wierzby nad rzeką, do gołej ziemi spalone siedlisko bobrów, a potem plączą jeden z drugim że susza i do państwa lamenty "dej, bo susza", złamanego grosza nie dałbym im za to, a biorą jeden z drugim dotacje z Uni za łąki i ochronę terenów Natura 2000. Martwe płazy, spalone zaskrońce, masa martwych owadów, w tym ważek, drobne gryzonie i spalona do 0 wierzba, w którym gniazdo od kilku lat miały dudki... a potem Panie bo tyle komarów... a jak złapią jednego to dostanie 500 zł mandat...

Zdjęcia dopełnienia tego kretynizmu wrzucę w niedzielę jak wrócę i ochłonę.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Leszek Matacz »

Leszek Matacz pisze:Gorąco (aczkolwiek niekoniecznie sucho i wietrznie) proszę o diagnozę problemu i spójne przedstawienie obecnej sytuacji Krzysztofa Frąckiela. Z pewnością wszyscy chcielibyśmy usłyszeć tutaj głos osoby stojącej w centrum wydarzeń, posiadającej informacje z pierwszej ręki (a raczej tłumicy czy prądownicy).
Ze swojej strony, chciałbym uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:
a. czy OO Czerwone Bagno jest na dzień dzisiejszy objęty pożarem?
b. czy zagrożone są czyste genetycznie stanowiska A. clanga?
c. sprawca znany?

To na szybko. Jeśli macie pytania - zadawajcie. Może Krzysztof przeczyta i - o ile będzie mógł - odpowie w ogóle lub w szczególe.


Być może (na zasadzie "między nami parkowcami") garść rzetelnych i wnoszących dużo do tematu miałby Joao M. da Costa?

Niestety, nie widzę wśród użytkowników Krzysztofa Frąckiela, a mam nieodparte wrażenie, że był...
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: admin »

Leszek Matacz pisze:Niestety, nie widzę wśród użytkowników Krzysztofa Frąckiela, a mam nieodparte wrażenie, że był...
Obawiam się, że nie ma, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się pojawił :-)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Marek Hołowiński »

I co z tej dyskusji... gaszą ludzie Parku, strażacy, leśnicy, - a gdzie ekolodzy. Komentują, podsumowują straty, radzą aby złapać podpalacza..., ale żeby pomóc... nie słychać o żadnej akcji
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:I co z tej dyskusji... gaszą ludzie Parku, strażacy, leśnicy, - a gdzie ekolodzy. Komentują, podsumowują straty, radzą aby złapać podpalacza..., ale żeby pomóc... nie słychać o żadnej akcji
Gaszą Ci co powinni, którzy mają taki obowiązek wynikający z ich zawodów, to chyba normalne.

Moim zdaniem: (póki jeszcze można pisać, co się myśli, chociaż nie wszystkim się mój pogląd na sprawę będzie podobał).

Co mają ekolodzy do pożaru? Czy mają oni jakiś związek przyczynowo skutkowy z pożarami w BPN? Wg mnie chyba tylko taki, ze gdyby słuchać ekologów, to mielibyśmy w Polsce więcej bagien i gospodarka wodna byłaby zbliżona bardziej do naturalnej kosztem gospodarki a tak to mamy pół Polski wybetonowane, lasy wycięte, bagna osuszone, wody brak więc się aż prosiło, żeby taki był finał niegospodarności zasobami przyrodniczymi i wodnymi w tym przypadku. Najlepiej byłoby gdyby każdy robił swoje dobrze - pożary gasili strażacy nie lekarze, leczyli lekarze nie politycy, gospodarką wodną zajmowali się specjaliści nie pociotki polityczne, naukowcy zajmowaliby się nauką a ekolodzy zajmowaliby się ... ekologią. W pierwszej chwili pomyślałem, że może to rzeczywiście teraz należałoby ekologów zagonić do gaszenia pożaru, ale to jest przecież nielogiczne. Już prędzej powołałbym do gaszenia miejscowych mieszkańców zainteresowanych osuszaniem bagien biebrzańskich a także innych specjalistów decydentów. Nie jestem zadeklarowanym ekologiem i nigdy nie byłem, ale jesli kogoś chciałoby się winić za suszę (jakie to proste szukać winnych i ich karać..), to należałoby szukać wysoko, na szczeblach decyzyjnych. Szukałbym wysoko, wysoko... a nie nisko, wśród młodzieży, zapaleńców i miłośników przyrody, którzy deklarują się jako ekolodzy.

Poza tym sytuacja jest chyba bardziej skomplikowana niż tylko polityka - gospodarka - susza - pożar. Ekolodzy w tej układance nie odgrywają chyba żadnej, najmniejszej roli. Ale może czegoś nie wiem, może ekolodzy, może postulowali, by osuszać bagna i oddać je pod gospodarkę... Coś mi się to wydaje nieprawdopodobne. Kogo teraz oprócz strażaków zagonić do gaszenia pożaru? .... A komu wolno byłoby teraz tam wejść?

Jak sobie wyobrażasz akcję ekologów w tej sytuacji?
Gdyby tylko wolno byłoby wejść do BPN i ratować zwierzęta to spodziewałbym się sporego odzewu wśród miłośników przyrody w całej Polsce.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

Jacku, do przykuwania się do drzew czy wieszania banera na gmachu ministerstwa zawsze potrafili się skrzyknąć. A zdaje się w szkołach wszystkich szczebli wymuszone wakacje......
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ale jak, do czego są teraz potrzebni ekolodzy? Do czynnej akcji gaszenia? Przecież jest zakaz przemieszczania się (COVID), do tego zakaz wejścia do BPN (teren Parku Narodowego), ponadto akcje gaśnicze powinny być wykonywane przez wykwalifikowane służby, przecież wejście na płonące torfowiska odbywa się z narażeniem życia. Chcielibyście akcji ekologów w sytuacji płonących torfowisk?

A co z moimi pytaniami? Nie rozumiem tej logiki.

PS. Proponowałbym zamiast dzielić się na "winnych" i "niewinnych" (o co coraz częściej w tym narodzie rozczłonkowanym na wszystkie możliwe opcje i teorie spiskowe) zacząć myśleć o nas jak o jednej grupie ludzi, jednym społeczeństwie i jednym narodzie, który ma jedne bagna biebrzańskie - jak o POSZKODOWANYCH.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Marek Wanat »

PawełB pisze:A zdaje się w szkołach wszystkich szczebli wymuszone wakacje......
Bez komentarza.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ekolog w akcji, film mial premierę przedwczoraj - polecam https://www.youtube.com/watch?v=Zt5WXgjx4zg
Susza. Dlaczego nie pomogą nam zapory?

A jednak ekolodzy nie siedzą bezczynnie. Autor ten zabrał się do tematu od strony edukacji :brawo:

A tu film, który obnaża poziom myślenia samorządów, władz i ich niestrudzoną walkę z przyrodą. Naprawdę warto obejrzeć.

Piotr Topiński https://www.youtube.com/watch?v=lMU0waf0Ayw
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ciężko się to czyta, a jeszcze ciężej na sercu się robi po niektórych komentarzach... :cry:
Dawniej wszystko było winą Żydów i cyklistów.
Dziś w niektórych kręgach wszystko zwala się na mitycznych ekologów.
To przecież oni są odpowiedzialni za wszystko, co w ostatnich latach spotkało Puszczę Białowieską! Zaraz pewnie przeczytamy na "paskach prawdy" w TVP, że to oni podpalili nadbiebrzańskie łąki, sprowadzili na nas klęskę suszy i koronawirusa. :hurra
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

Marek Wanat pisze:
PawełB pisze:A zdaje się w szkołach wszystkich szczebli wymuszone wakacje......
Bez komentarza.
No ja myślę że bez. Studenci się nudzą. To akurat wiem.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

Wujek Adam pisze:Ciężko się to czyta, a jeszcze ciężej na sercu się robi po niektórych komentarzach...  :cry:
Dawniej wszystko było winą Żydów i cyklistów.
Dziś w niektórych kręgach wszystko zwala się na mitycznych ekologów.
To przecież oni są odpowiedzialni za wszystko, co w ostatnich latach spotkało Puszczę Białowieską! Zaraz pewnie przeczytamy na "paskach prawdy" w TVP, że to oni podpalili nadbiebrzańskie łąki, sprowadzili na nas klęskę suszy i koronawirusa.  :hurra
Adam, to nie żadne szukanie winnych tylko refleksja. A z tym zakazem przemieszczania nie przesadzajcie. W ostatnich tygodniach byłem w Łodzi, Częstochowie, Łomży i wielokrotnie na działce pod warszawą. A czy jadąc na blokady w Puszczy nie łamali przypadkiem jakichś przepisów ? :-)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

Nie no jestem pewien że kraczę i nie mam racji. Sa jednak ochotnicy:

https://wiadomosci.wp.pl/pozar-w-biebrz ... 293415553a

"W akcji gaśniczej i innych działaniach biorą udział strażacy zawodowi i ochotnicy, pracownicy parku narodowego i lasów państwowych, żołnierze WOT, okoliczni mieszkańcy; pomagają też samorządowcy"

Na pewno jak dym opadnie, okaże się że byli też ekolodzy z Pracowni na rzecz wszystkich Istot
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Wujek Adam [†] »

PawełB pisze:
Wujek Adam pisze:Ciężko się to czyta, a jeszcze ciężej na sercu się robi po niektórych komentarzach...  :cry:
Dawniej wszystko było winą Żydów i cyklistów.
Dziś w niektórych kręgach wszystko zwala się na mitycznych ekologów.
To przecież oni są odpowiedzialni za wszystko, co w ostatnich latach spotkało Puszczę Białowieską! Zaraz pewnie przeczytamy na "paskach prawdy" w TVP, że to oni podpalili nadbiebrzańskie łąki, sprowadzili na nas klęskę suszy i koronawirusa.  :hurra
Adam, to nie żadne szukanie winnych tylko refleksja. A z tym zakazem przemieszczania nie przesadzajcie. W ostatnich tygodniach byłem w Łodzi, Częstochowie, Łomży i wielokrotnie na działce pod warszawą. A czy jadąc na blokady w Puszczy nie łamali przypadkiem jakichś przepisów ? :-)
To nie refleksja, tylko propaganda oparta na dobrze znanej narracji.
Winni są zawsze ci sami: Tusk, Merkel, KODziarze, Unia Europejska, Owsiak i ekolodzy. Ewentualnie jeszcze strajkujący nauczyciele i protestujący niepełnosprawni. W tym przypadku z tego grona wrogów Narodu musiało paść na ekologów.

Nie mam bladego pojęcia co wspólnego z płonącymi nadbiebrzańskimi łąkami ma zakaz przemieszczania się czy jakieś "blokady w Puszczy"??? :roll:
Nieważne zresztą.
Ważne, aby przy tej okazji obowiązkowo wspomnieć, rzecz jasna w negatywnym kontekście, o Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot.

Ja wysiadam.
Taka demagogia odstręcza mnie od udzielania się na forum w tego rodzaju wątkach.
A Biebrzy naprawdę szkoda... :cry:
:hi:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Marek Hołowiński »

Gaszenie pożaru to nie tylko walka na linii ognia gdzie zasadniczą rolę odgrywają strażacy. To też zabezpieczanie i dogaszanie tego wielkiego spalonego obszaru. To też całodobowe dyżurowanie. Tym ludziom trzeba dać zmianę. Jeśli nie spadnie deszcz to taki dozór na pożarzysku może trwać wiele dni. Myślę że ludzi pod patronatem organizacji można by zaangażować. I nie miałem nic przeciw ekologom...
Ps.
Nie wziąłem pod uwagę pandemii. Z tego względu chyba jednak taka inicjatywa jest nie możliwa do realizacji...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Rafał Celadyn »

...z córą wpłaciliśmy kasę na tą zbiórkę https://fundacja-unicorn.com/ ,zawsze to jakaś pomoc....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dobra wiadomość
Trwa dogaszanie pogorzeliska. Pożar został opanowany.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Płonie Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Leszek Matacz »

Jacek Kurzawa pisze:Dobra wiadomość
Trwa dogaszanie pogorzeliska. Pożar został opanowany.
Jest jeszcze lepsza: pożar najprawdopodobniej był pożarem powierzchniowym i jego ugaszenie oznacza w istocie jego zakończenie, a nie wielotygodniową walkę z pożarem podziemnym. Roślinność dość szybko się odrodzi, byle zadbać o zatrzymanie wody w obrębie bagien. Ile by jej nie było, a pewnym jest, że będzie coraz mniej - daje szansę na przestrzenne ograniczenie kolejnych pożarów, których powstanie jest kwestią czasu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Jacek Kurzawa »

To na prawdę dobra wiadomość :jupi:
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: bartek.g »

@Jacek i @Adam.

Ja też nie bardzo wiem dlaczego ekolodzy mieliby gasić pożar. I piszę to tylko dlatego żebyście wiedzieli, że jest więcej osób które myślą podobnie. I rozumiem też rozgoryczenie i może i złość.

Centralny port lotniczy jest super istotny, przekop mierzei wiślanej też, dofinansowanie telewizji – bardzo istotne, itd, itd. A ludzie zrzucają się na służbę zdrowia (WOŚP – szkalowane), zrzucają się w różnych formach na medyków bo państwo ich olało, nauczycieli mają gdzieś, teraz też na biebrzę. Ale przecież bóg kurwa, honor, ojczyzna. Pamiętamy i inne debilizmy miernot które muszą się podpinać pod sukcesy innych żeby chociaż poprzez współudział się dowartościować.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

bartek.g pisze:@Jacek i @Adam.

Ja też nie bardzo wiem dlaczego ekolodzy mieliby gasić pożar. I piszę to tylko dlatego żebyście wiedzieli, że jest więcej osób które myślą podobnie. I rozumiem też rozgoryczenie i może i złość.

Centralny port lotniczy jest super istotny, przekop mierzei wiślanej też, dofinansowanie telewizji – bardzo istotne, itd, itd. A ludzie zrzucają się na służbę zdrowia (WOŚP – szkalowane), zrzucają się w różnych formach na medyków bo państwo ich olało, nauczycieli mają gdzieś, teraz też na biebrzę. Ale przecież bóg kurwa, honor, ojczyzna. Pamiętamy i inne debilizmy miernot które muszą się podpinać pod sukcesy innych żeby chociaż poprzez współudział się dowartościować.
Nie mogę pozostawić twego wpisu bez komentarza, szczególnie tego zestawienia ze słowem na k które to jest obrażliwe, myslę ze dla wielu Polaków. Na pewno dowartościowałeś się takim pogardliwym wpisem. Jesteś na pewno lepszy od tych bogoojczyźnianych Polaków.

Jeśli mówisz o olewaniu pożaru parku przez państwo, piszesz po prostu nieprawdę:
https://www.se.pl/bialystok/cala-polska ... -Gs1i.html
"Minister Środowiska Michał Woś zapewnia, że Biebrzański Park Narodowy ma zagwarantowane pełne finansowanie walki z pożarem. Rząd w tym Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe przekazały z rezerwy budżetowej dodatkowo 6 mln zł."

Każdy może się zrzucać na co chce, na konta, fundacje i szybkie akcje, nawet na nowe seicento dla gościa co spowodował kolizję z samochodem premier znienawidzonego rządu. Ale zestawianie nawet największych zbiórek charytatywnych (bardzo zresztą chwalebnych) z budżetem Państwa na ochronę zdrowia (107 mld w 2020, 5% PKB) jest po prostu śmieszne. Te pieniadze idą na utrzymanie szpitali, remonty, zakup sprzetu, pensje, refundację leków i kosztów leczenia. No i nie jest to takie efektowne jak WOŚP, nie na wszystko da się nakleić nalepkę że to od rzadu.....a jak może nie wszyscy rozumieją, składki zdrowotne potrącane z pensji stanowią tylko cześć tego budzetu. Resztę trzeba "skołować" manewrując pomiedzy innymi potrzebami i żądaniami. No ale jak widzę wg. niektórych to WOŚP zapewnia nam opiekę medyczną.

I pokażcie mi państwo, w którym społeczęństwo jest zadowolone z funkcjonowania słuzby zdrowia i wysokości nakładów.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Łukasz »

Rząd nie ma pieniędzy. To Twoje i moje pieniądze. Wiem, to nic odkrywczego.
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Justyna »

Oj smutno się czyta na forum bądź co bądź przyrodniczym hasło "gdzie są ekolodzy". "Ekolodzy" ostrzegają i pokazują, co należy robić, żebyśmy sobie tej przyrody całkiem nie zniszczyli. Nie są od tego, żeby sami wszystko naprawiać. To tak, jakby od kogoś, kto znalazł nielegalne składowisko odpadów niebezpiecznych, oczekiwać, że zamiast je zgłaszać, posprząta je wlasnymi rękami.
edit:
Jacek Kurzawa pisze: Co mają ekolodzy do pożaru? Czy mają oni jakiś związek przyczynowo skutkowy z pożarami w BPN? Wg mnie chyba tylko taki, ze gdyby słuchać ekologów, to mielibyśmy w Polsce więcej bagien i gospodarka wodna byłaby zbliżona bardziej do naturalnej kosztem gospodarki a tak to mamy pół Polski wybetonowane, lasy wycięte, bagna osuszone, wody brak więc się aż prosiło, żeby taki był finał niegospodarności zasobami przyrodniczymi i wodnymi w tym przypadku. Najlepiej byłoby gdyby każdy robił swoje dobrze - pożary gasili strażacy nie lekarze, leczyli lekarze nie politycy, gospodarką wodną zajmowali się specjaliści nie pociotki polityczne, naukowcy zajmowaliby się nauką a ekolodzy zajmowaliby się ... ekologią. W pierwszej chwili pomyślałem, że może to rzeczywiście teraz należałoby ekologów zagonić do gaszenia pożaru, ale to jest przecież nielogiczne. Już prędzej powołałbym do gaszenia miejscowych mieszkańców zainteresowanych osuszaniem bagien biebrzańskich a także innych specjalistów decydentów.
Dokładnie.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

Łukasz pisze:Rząd nie ma pieniędzy. To Twoje i moje pieniądze. Wiem, to nic odkrywczego.
zasadniczo masz rację. Ale jeśli mówimy o zdrowiu, sprawdż sobie tylko czy poziom oskładkowania (czyli to co odprowadzamy od swoich pensji) zapewnia pokrycie wydatków na ochrone zdrowia statystycznego obywatela. Otóż w Polsce system ochrony zdrowia jest finansowany w sytstemie budżetowo-składkowym, czyli rząd musi znaleźć dodatkowe pieniądze na wyrównanie różnicy, bo skłądki są za niskie (Oczywiście że bierze też z twojej "innej kieszeni". Ale proponuję przeprowadzić sondaż, kto jest za zwiększeniem składek na opiekę zdrowotną :-), tak żeby system sie zbilansował, lekarze zarabiali ile chca, a wszyscy pacjenci mieli dostawali co i kiedy chcą)

Polecam tez małe ćwiczenie logiczne, skąd rząd (w kazdym kraju) weźmie pieniadze na pokrycie strat spowodowanych epidemią, na zasiłki przy 20-30 % bezrobociu, zwolnieniem firm ze składek ZUS, utrzymaniem miejsc pracy, ulg podatkowych i bezzwrotnej pomocy dla przedsiębiorstw :-) Ale przecież wszyscy żadają tej pomocy natychmiast.....

no daleko odeszliśmy od Biebrzy, jak zwykle zreszta
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: bartek.g »

PawełB pisze: Nie mogę pozostawić twego wpisu bez komentarza, szczególnie tego zestawienia ze słowem na k które to jest obrażliwe, myslę ze dla wielu Polaków. Na pewno dowartościowałeś się takim pogardliwym wpisem. Jesteś na pewno lepszy od tych bogoojczyźnianych Polaków.
No pomyśl. Jeżeli ktoś mówi, że rozmawia z elfami i wypełnia ich wolę to w najlepszym wypadku ludzie się uśmiechają. W gorszych: osoba dostaje leki i jest zamykana. I oczywiście, że wiara była potrzebna i być może nadal jest potrzebna niektórym do psychicznej równowagi ale jako osoba wolna od tego chyba jednak czuję się lepszy. Zabawne to jest zwłaszcza przy mocniejszych reakcjach ludzi wierzących. To tylko bóg. Jest ich wielu, było wielu i wiele osób robiło porąbane rzeczy dla nich. I co? No nic. Tak więc myśle, że możesz wyluzować. No i nie sprecyzowałem boga. Świętowid czy Quetzalcoatl by cię pewnie tak bardzo nie uraził nie? No to ja właśnie mam taki stosunek do twojego jaki ty masz do Świętowida czy Quetzalcoatla.
PawełB pisze: Jeśli mówisz o  olewaniu pożaru parku przez państwo, piszesz po prostu nieprawdę:
https://www.se.pl/bialystok/cala-polska ... -Gs1i.html
"Minister Środowiska Michał Woś zapewnia, że Biebrzański Park Narodowy ma zagwarantowane pełne finansowanie walki z pożarem. Rząd w tym Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe przekazały z rezerwy budżetowej dodatkowo 6 mln zł."
Nie, nie mówię. Nie jestem w stanie pojąć tylko tego co mają ekolodzy do gaszenia pożaru. Skąd się taka myśl wzięła.
Każdy może się zrzucać na co chce, na konta, fundacje i szybkie akcje, nawet na nowe seicento dla gościa co spowodował kolizję z samochodem premier znienawidzonego rządu.
Jeżeli dobrze sprawdziłem to jeszcze w lutym nie było wyroku. Chociaż od samego początku politycy partii rządzącej "wiedzą" czyja to wina.
Ale zestawianie nawet największych zbiórek charytatywnych (bardzo zresztą chwalebnych) z budżetem Państwa na ochronę zdrowia (107 mld w 2020, 5% PKB) jest po prostu śmieszne. Te pieniadze idą na utrzymanie szpitali, remonty, zakup sprzetu, pensje, refundację leków i kosztów leczenia. No i nie jest to takie efektowne jak WOŚP, nie na  wszystko da się nakleić nalepkę że to od rzadu.....a jak może nie wszyscy rozumieją, składki zdrowotne potrącane z pensji stanowią tylko cześć tego budzetu. Resztę trzeba "skołować" manewrując pomiedzy innymi potrzebami i żądaniami. No ale jak widzę wg. niektórych to WOŚP zapewnia nam opiekę medyczną.
Tak masz rację. Zbiórki charytatywne wypadają bardzo blado przy budżetach państwa. To tylko pokazuje jak wiele można zrobić tymi gigantycznymi sumami. 2 mld WOŚP zbierała 20 lat. A irytujące jest w tym to, że rząd (de facto Jarek K.) ma gdzieś ekspertów z danych dziedzin i robi co mu się podoba. Ma gdzieś zasady, które są dla nich ważne ale tylko wtedy kiedy nie przeszkadzają. Wszystko jest zoptymalizowane na utrzymanie władzy. A po nas to...
I pokażcie mi państwo, w którym społeczęństwo jest zadowolone z funkcjonowania słuzby zdrowia i wysokości nakładów.
Państwa skandynawskie, Hongkong, Singapur, UK.

Tyle ode mnie o polityce.
Justyna pisze:Oj smutno się czyta na forum bądź co bądź przyrodniczym hasło "gdzie są ekolodzy". "Ekolodzy" ostrzegają i pokazują, co należy robić, żebyśmy sobie tej przyrody całkiem nie zniszczyli. Nie są od tego, żeby sami wszystko naprawiać. To tak, jakby od kogoś, kto znalazł nielegalne składowisko odpadów niebezpiecznych, oczekiwać, że zamiast je zgłaszać, posprząta je wlasnymi rękami.
O własnie tak jak napisała Justyna. Właśnie tak.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

Bartek, teraz poprostu ściemniasz, napisałeś Bóg Honor Ojczyzna, a to nie jest o Quetzalcoatlu tylko dewiza ze sztandarów PSZ na zachodzie z czasów II wojny swiatowej. Dla mnie zawsze przykre że dla niektórych osób to obiekt kpin. A co to wogóle ma do Biebrzy i nawet Ekologów?

A czy systemy zdrowotne gdzie indziej sa takie swietne? Wszędzie lepiej gdzie nas niema, tak naprawdę sprawdza się samemu mając chorobę i "stając do boju" z danym systemem. Warto także porównać je z PODATKAMI (jak np Szwecja - dużo wyższe niż w PL). No i raczej trzeba Polskę porównywać z krajami naszego bloku, będącymi w permanentnej transformacji po 89. Z Hongkongiem chyba raczysz żartować, właśnie Chiny robią tam swoje porzadki. Zresztą Singapur czy Hongkong to nie sa typowe państwa, a małe powierzchniowo centra gospodarczo -finansowe.Nie będę się przerzucał przykładami, słyszałem różne historie:

https://natemat.pl/151187,do-szpitala-i ... j-brytanii#
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przywołuję was do porządku.
Tu nie ma miejsca na politykę, czy obrażanie wierzących. Swoje preferencje polityczne i światopoglądowe można uzewnętrzniać na innych forach.
Wątek dotyczy BPN i proszę się trzymać tego tematu, zakończyć tę próżną dyskusję i wracać do meritum albo nic nie pisać i ochłonąć.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: PawełB »

Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Pożar - Biebrzański Park Narodowy [21-22.04.2020]

Post autor: Leszek Matacz »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”