Opryski przeciwko chrabąszczowi w Spale 2019

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Opryski przeciwko chrabąszczowi w Spale 2019

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zapraszam do szerszej dyskusji na temat zasadności stosowania oprysków przeciwko chrabąszczowi. Decyzja o opryskach została już wydana 2.05.2019, możemy sobie jedynie podyskutować.
Moja opinia na temat oprysków przeciwko chrabąszczowi w Spale jest następująca:

Takie lokalne wytruwanie całej entomofauny lasów przyczyni się do zubożenia wszystkich gatunków owadów i innych bezkręgowców w tym również gatunków, które w sposób naturalny ograniczają występowanie chrabąszcza w naturze. W dłuższej perspektywie bilans może wyjść na korzyść dla chrabąszcza jako gatunku z większą dynamiką i zdolnością rozrodczą od jego konkurentów co będzie skutkowało po kilku latach zwiększoną ilością tego gatunku. Należy skojarzyć, że opryski w nadl. Spała były wykonywane już wielokrotnie w poprzednich latach więc obecna sytuacja może być - i raczej jest wynikiem - takich akcji w poprzednich latach i przyczyn w obecnym stanie należy raczej upatrywać w niewłaściwie prowadzonej gospodarce lasami. Najwyższy czas wyciągnąć wnioski, dlaczego w nadl. Spała jest notowana zwiększona liczebność tych gatunków, odpowiedzieć na pytanie, czy jest to może efekt poprzednich działań LP, bowiem stosowanie tak inwazyjnych metod jest szkodliwe dla całego ekosystemu a jego skutki są zwyczajnie nieprzewidywalne. Takie działania pomagają zaburzyć równowagę w przyrodzie. Aby więc nie narażać tego drzewostanu na dalsze zniszczenia wywołane przez opryski chemiczne należałoby całkowicie odejść od tej metody i zastosować inne metody, wybiórcze i nieinwazyjne a przyszłe działania skonsultować z placówkami badawczymi i edukacyjnymi w tym zakresie (SGGW, IBL).

Z LP może nie tyle trzeba walczyć co pomóc w ich edukacji i dostarczyć im argumentów przeciwko prowadzeniu takich akcji. Jak na razie, decyzje zostały już podjęte. W mojej ocenie ich skutek w walce z chrabąszczem będzie odwrotny od zamierzonego, natomiast z pewnością podczas akcji trucia środowiska ucierpią miliony innych organizmów NIEZBĘDNYCH do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu leśnego. LP zdają się sprowadzać las do roli i funkcji uprawy drzew zapominając, że Lasy (jako środowisko) są środowiskiem życia tysięcy gatunków zwierząt i ekosystemem leśnym powierzonych Lasom Państwowym na mocy porozumienia społecznego. Społeczeństwo powinno mieć prawo do kontroli LP w zakresie rozporządzania zasobami naturalnymi, które są własnością całego Narodu.

Link do decyzji o zastosowaniu oprysków: https://tiny.pl/tr6mw
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Opryski przeciwko chrabąszczowi w Spale 2019

Post autor: AJW »

Widać władza wyciąga proste, "b. logiczne" wnioski!
Spróbuję pójść tym tokiem myślenia...

I tu niejednych zaskoczę!
Wywód zacznę od dzika! To bowiem jest winowajca!

Czym żywi się taki dzik?
ano tutaj np. mamy informację: http://www.wkl-osa.pl/dzik.aspx albo tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzik_euroazjatycki.

Odp.: żywi się larwami owadów, chrząszczami (=chrabąszczami), żołędziami i bukwią!

Skoro już wiemy czym żywi się dzik, a zabito w tym roku o ponad 90 tys. osobników więcej, to wniosek jest prosty:

nada wytruć chrabąszcze, bo rozwijające się larwy nie zostaną przez nie (te dziki) zjedzone.
Za to zaś ilość ewentualnych naturalnych siewek buka i dębów wzrośnie!
:okok: :okok: :okok: :okok: :okok:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Opryski przeciwko chrabąszczowi w Spale 2019

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzisiaj też rozmawiałem o dzikach, które być może mogą skorzystać na masowym pojawie chrabąszcza. Takie okresowy nadmiar białka w przyrodzie miałby swoje dodatnie skutki, o ile w naturze znajdą się konsumenci, którzy z tej sytuacji skorzystają. Odgórne regulacje natury kończą się często źle, a nieselektywne zabijanie wszystkiego w imię walki z wrogiem jest najgorszą z możliwych opcji walki z chrabąszczem.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opryski przeciwko chrabąszczowi w Spale 2019

Post autor: PawełB »

No cóż, logicznośc wywodów Andrzeja powala :-) Od władzy do dzika :-) Powinienes był zacząć wogóle od prezesa.......
Mnie się wydawało ze zalecenia ochrony i srodki dla tego celu co roku zatwierdza IBL
http://www.zolszczecinek.lasy.gov.pl/ak ... NA-6-R7k2x
Nie jestem specem od ochrony lasu, ale zapewne tam okreslone sa progi szkodliwości nakazujące działać leśnikom w okreslonej sytuacji.....miejmy trochę wiary w ich działania oparte na wieloletniej praktyce. Pamietajmy że to lasy gospodarcze. Spójrz logicznie - jakie masz nieinwazyjne metody zwalczania chrabąszcza? Zbieranie do wiader? Jak stonkę zrzucaną przez imperialistów? Wszelkie metody niechemiczne i biologiczne mozesz stosowac tam gdzie nie ma gradacji albo zbyt silnej presji szkodnika, bo inaczej zawiodą. Niestety chemia jest dużo skuteczniejsza, mysle że w 95% przypadków. I mówię to jako ktoś kto prowadził badania z takimi środkami w rolnictwie/ogrodnictwie i znam konkretne wyniki.

Natomiast patrzac na dane w linkowanym pliku zachował bym zdrowy rozsądek w ocenie. Nadlesnictwo Spała to 15 000 hektarów lasów. Opryski sa prowadzone na 100 hektarach czyli nieco ponad 0,5% powierzchni, zapewne w 3 miejscach silnej rójki. To bardzo mały fragment. Nie sadze aby miało to jakiś istotny wpływ na owady w całym kompleksie. Oby zawsze problemy gradacji były tak niewielkie (lub wychwycone wcześnie). A chrabąszcze na pewno występują w całych lasach spalskich, tyle że akceptowalnej dla lesników ilości (pamietam już dawno temu widywałem tam duże ilości tych owadów)

Kto wie czy zabieg na tych 100 hektarach nie ochroni nas przed zabiegiem za 4 lata na 1000 ha? Chrabąszcz nie ma chyba takiej dynamiki rozwoju jak korniki, ale właśnie zaniechanie wczesnego zwalczania w Białowiezy doprowadziły do wybuchu niemożliwej do opanowania gradacji.

Pisze to po wizycie w Białowieży w długi weekend...Wyglada to katastrofalnie, ciekawe jaki wpływ będzie miało na motyle - teoretycznie wiecej światła dla podszytu wzbogaci flore a wiec pośrednio i faune motyli. Takiego gestego kożucha roślin w czerlonce jeszcze nie widziałem. Ale taki np Lopinga achine wymaga pewnego poziomu zacienienia - czy utrzyma sie w tak przeswietlonych lasach???
Załączniki
las w czerlonce 2019
las w czerlonce 2019
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (177.12 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”