Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Tomek Klejdysz »

Porządkując szafy i szuflady Zakładu Entomologii IOR w Poznaniu natrafiłem na zawiniątko, które przykuło moją uwagę. Poniżej zdjęcia obrazujące znalezisko i treść korespondencji Zofii Gołębiowskiej i Stanisława Smreczyńskiego.

Wewnątrz fiolki znajdowały się chrząszcze, które wstępnie rozpoznałem gatunek jako Balanogastris kolae, korzystając tylko z sieci.

Założyłem ten wątek, aby pokazać jak zmieniły się narzędzia i dostęp do informacji w naszej dziedzinie. Rozwiązanie zagadki zajęło mi mniej niż minutę. Prześledziłem też literaturę tematu i nie znalazłem wzmianki żeby ten gatunek był wcześniej zawlekany do kraju. Będzie to zatem nowe doniesienie…
Załączniki
IMG_6171aa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.93 KiB)
IMG_6167aa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.15 KiB)
IMG_6168aa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.03 KiB)
IMG_6165aa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.22 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Przemek Zięba »

Zagadka ma swój urok i klimat :ok:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ciekawe, czy uda się uściślić pochodzenie tych ryjkowców. Wiadomo (z pokazanych dokumentów), że do Polski trafiły z NRF-u. Tam jednak się orzeszków kola nie uprawia. Ich ojczyzną jest centralna Afryka, zapewne jednak uprawiane mogą być w innych tropikalnych regionach świata. Ryjkowiec Balanogastris kolae został opisany w 1895 roku przez Desbrochersa - wiadomo może skąd pochodziły okazy do opisu?
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Tomek Klejdysz »

Mnie tam zastanawia po co komu było 10 ton orzeszków kola w Polsce w latach 60’? Czyżby produkcja Polo Cockty?
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Konto_usuniete »

Zapewne po co? można by wywnioskować z miejsca pobrania próby...miejscowość na G???? pewno był tam jakis zakład przetwórstwa...taka dywagacja...
Andrzej J. Woźnica

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

no to macie butyłku :D
Załączniki
Polo_01.jpg
Polo_01.jpg (20.15 KiB) Przejrzano 4560 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Rafał Celadyn »

może chodzić o Gumieńce, dzielnicę Szczecina :arrow: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gumie%C5%84ce ,obecność cukrowni wyjaśniała by sprawę....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: PawełB »

fajne....teraz wszystko na jedno kliknięcie i trochę pomysłów w szukaniu. Niedawno bawiłem się tu na forum w oznaczanie tropikalnego modraszka, nie mając zupełnie o nich pojęcia, a dosyć szybko trafiłem całkiem blisko.....

https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=37498
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dokumenty są wystawione przez Punkt Graniczny Kwarantanny Roślin. Znaczy to tylko tyle, że orzeszki trafiły np. droga morską do Szczecina i ładunek musiał przejść procedury graniczne w tym kwarantannę. A gdzie miał trafić dalej ...
Ale na dokumencie jest podane miejsce pobrania próby "Wag. Nr. 21-80-1139132-O Gumieńce". Może chodzi o numer wagonu? Czy w Gumieńcach był Punkt Graniczny Kwarantanny Roślin? Czy tylko bocznica na której stał zaplombowany wagon? Np. bocznica Cukrowani w Gumieńcach?
Wątpię, czy w cukrowni była jakaś linia produkcyjna do przerobienia orzeszków kola. Ale od kolegów z facebooka ze strony Osiedle Gumieńce wiem, ze na sąsiednim osiedlu Pomorzany był browar Bosman, który od 1974 roku produkował Pepsi na licencji. Może korzystał z bocznicy cukrowni i produkował Polo Coctę na zlecenie Społem?
I tu sugestia Andrzeja może być całkiem celna, Polo Cocta była produkowana na zlecenie Społem już w latach 60-tych.

Ale co robili z tych ryjów ...? Podobno w każdym oddziale Społem mieli inną recepturę na Polo Coctę. W Bosmanie robili ja z dużym procentem Balanogastris kolae, co nadawało jej unikalny w skali Świata smak ... :rotfl: :rotfl: :rotfl:
MacHalski
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2013, 16:31
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: MacHalski »

Dzień dobry!
Wiem, że wątek już nieco zleżały, ale może będę w stanie dorzucić swoje trzy grosze (mam nadzieję wartościowe).
Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że ładunek trafił do PRL drogą kolejową, tranzytem przez NRD. Tak się składa, że Szczecin Gumieńce to pierwsza stacja kolejowa po przekroczeniu granicy, także nie zdziwiłoby mnie, gdyby funkcjonował przy niej punkt kwarantanny, czy w ogóle odprawy celnej. Stamtąd już tylko rzut beretem na Pomorzany i do Bosmana.
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Re: Zagadka entomologiczna sprzed ponad pół wieku!

Post autor: Grzejnik »

21-80-1139132-0 to numer wagonu. Prefiks '80' wskazuje, że był to wagon zachodnioniemieckiej kolei Deutsche Bahn. Szczecin-Gumieńce to oczywiście stacja graniczna, więc orzeszki importowano. Przychodziły drogą morską do któregoś z niemieckich portów, a następnie drogą lądową i koleją do Polski.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy entomologiczne”