Pustynia Błędowska

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
[Marek Wantuch]
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 24 czerwca 2013, 15:28
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Pustynia Błędowska

Post autor: [Marek Wantuch] »

Witam. Usłyszałem w Radio Kraków, że żołnierze z Krakowa ratują Pustynię Błędowską. Wycięli kilka hektarów samosiejek drzew.No oczywiście nie ratując entomofaunę ale żeby mieć poligon do skoków spadochronowych. Ale mam nadzieję, że to i tak da dobre efekty dla owadów. :brawo:
Rafał Celadyn- wiesz coś o tym? Pozdrawiam :hi:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pustynia Błędowska

Post autor: Rafał Celadyn »

...generalnie nie wiem jak to wygląda na dzisiaj ,ale w tamtym roku pustynia właściwie "przestała istnieć"...Ciężki sprzęt ,mielarki i samochody z kółkami jak z amerykańskich monster-traków zmieliły doszczętnie wszystkie siedliska jakie tam występowały,a na obrzeżach powstała ogromna hałda ściętych drzew i korzeni-nie ma tam po co juz jeżdzić, chyba że ktoś lubi taki księżycowy klimat...myślę, że owady które tam odławiałem kilka lat temu to będą ostatnie egzemplarze w zbiorach...Macierzanka zaorana ,Scopula decorata już na pewno się tam nie utrzymała ,zniknęły pułapki mrówkolwów ,pszczoły itd....nie ma tam nic :-(
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pustynia Błędowska

Post autor: Rafał SZCZECIN »

A jakieś fajne Tenebrionidy tam poławiałeś?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pustynia Błędowska

Post autor: Rafał Celadyn »

...zerknąłem do notatek tylko 4 gatunki:
Opatrum sabulosum
Uloma rufa
Melanimon tibialis
Lagria hirta (martwa)
To nigdy nie było zbyt bogate środowisko,a teraz po zniszczeniu całkowicie roślinności na obrzeżach to w ogóle jest po festynie....
może za parę lat jakaś roślinność się odrodzi tu i ówdzie, ale z niektórymi owadami może być ciężko...
:papa:
Rafał
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Pustynia Błędowska

Post autor: Łukasz Solecki »

Odpowiadam. Jako jeden ( na dzień dzisiejszy już emerytowany) z tych żołnierzy stwierdzam, że pustynia powiększyła swoje rozmiary sprzed 4-5 lat ponad pięciokrotnie. Wycięte i posprzątane zostało wszystko do granic około 30toletniego lasu, macierzystego lasu. Każda samosiejka, nawet sosny 15toletnie poszły pod siekiery i mielarki. Dodatkowo ekipa saperów oczyściła teren z kilku ton niewybuchów tak około do metra wgłąb piachu.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Pustynia Błędowska

Post autor: Robert Rozwałka »

Sądzę. że Rafał przesadzał z tym dramatyzmem. Pustynia 6-10 lat temu jak tam byłem
przestawała być pustynią, zarastała sosną strasznie. Odsłonięcie powinno tylko pomóc
stenotopom, a taki Myrmelon na pewno się ucieszy. IMHO ja bym nawet te 30-letnie sosny
grubo przerzedził. Z drugiej strony osobiście w takim środowisku bym tak 1% tych sosen i brzóz
samosiejek zostawił. Niby to zarzewie powrotne sukcesji, ale też swoiste wyspy które
wpływałyby zarówno na urozmaicenie krajobrazu jak i wzbogacenie fauny bezkręgowców
czy kręgowców. No i na tych sosenkach siedziało Cheiracanthium pennyi, na jedynym
stanowisku w Polsce. Ale sądzę, że w/w da sobie radę;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pustynia Błędowska

Post autor: Rafał Celadyn »

...mnie nie chodzi o wycinkę lasu pod czubatką bo tam nigdy nic nie było.Tylko o zniszczenie siedlisk w okolicach Chechła.A poza wszystkim o sposób w jaki to zostało wykonane ....dopóki pieczę nad tym miał krakowski RDOŚ było w miarę normalnie ,potem "opiekę" ponoć przejęła gmina wtedy zaczęła się rokendrolowa jazda bez trzymanki....Tyle. Jeśli ktoś uważa, że cos tam można jeszcze znaleźć , czy poobserwować to życzę powodzenia ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pustynia Błędowska

Post autor: Rafał Celadyn »

...jadę jutro na Ponidzie pofocić storczyki jak starczy czasu to zachaczę w drodze powotnej o pustynię zrobię foty to będzie klarownie ;)
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”