Albania

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Albania

Post autor: Rafał Celadyn »

carabus1 pisze:Masowe występowanie wszystkich trzech gatunków jednocześnie, na jednym stanowisku, obserwowaliśmy już na początku maja.
...akurat wiosna tego roku była dosyć chłodna w całej Europie,więc wegetacja niektórych roślin mogła być nieco opóźniona...
W tej pracy :arrow: https://www.researchgate.net/publicatio ... _Carabidae (co prawda dotyczącej włoszech),można poczytać, że pojaw rodzaju Dixus jest skorelowany z kwitnieniem różnych gatunków babki(Plantago spp.).
carabus1 pisze:Scaritini to łowcy, poruszają się w piasku i polują na larwy.
...u nas mamy tylko rodzaje Dysychirus i Cylvina z których jeden(fossor) w w/w pracy wymieniony jest jako nasiono-żerca ....
Rodzaj Scarites, to już urodzeni mordercy,tną na strzępy pimelie, żukowate i co tylko pod żuwaczki podejdzie,ale widziałem też romantyka :mrgreen: , który z wieczora wcinał płatek róży....może był głodny i odwodniony, a to zawsze jakieś źródło wilgoci na wydmach....
:papa:
Rafał
Załączniki
scar.jpg
scar.jpg (307.54 KiB) Przejrzano 6832 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

carabus1 pisze:Jak wszystkie Ditomini są to roślinożercy, jarosze.
To znaczy, że są żniwiarzami, wchodzą po nasiona na źdźbła ?
carabus1
Posty: 658
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Albania

Post autor: carabus1 »

Nie tylko wchodzą na źdźbła, ale niektóre gatunki stepowe robią, podobnie jak chomiki, zapasy ziarna w norkach pod ziemią.
Skłonności do fitofagii nie tylko w stadium larwalnym wykazują Carabidae z różnych plemion. Z bardziej znanych- rodzaje: Carterus, Odontocarus, Machozetus. (Szarow, Makarow, 1983). Z naszych rolników warto przypomnieć rodzaj Zabrus.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Teraz coś dla "mikromotylarzy ". Południowy gatunek, (Scythrididae): Scythris tergestinella (ZELLER, 1855) , rzadko miałem okazję znajdować go na ekranie.
Tym razem, przypadkowo zauważony podczas nocnego oglądania roślin z czołówką na głowie.
Jego larwy żerują na Szyplinie szorstkim - Dorycnium hirsutum (L.).
Załączniki
Scythris tergestinella (ZELLER, 1855).JPG
Scythris tergestinella (ZELLER, 1855).JPG (259.61 KiB) Przejrzano 6661 razy
prep.gen.AK_4930,male
prep.gen.AK_4930,male
t2.JPG (234.77 KiB) Przejrzano 6661 razy
prep.gen.AK_4930,male
prep.gen.AK_4930,male
t1.JPG (156.25 KiB) Przejrzano 6661 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Z (Gelechiidae) podobne dwa motyle: Mirificarma eburnella (Denis & Schiffermüller, 1775); Mirificarma aflavella (Amsel, 1935).
Pierwszego bazy danych nie odnotowują z Polski, aczkolwiek możliwy do odnalezienia w południowej części naszego kraju. Znane są stanowiska na Słowacji, np. Pohranice .
Drugi, to już całkowity "południowiec", opisywany zwłaszcza z Grecji.
Załączniki
Mirificarma eburnella ([DENIS & SCHIFFERMÜLLER], 1775).JPG
Mirificarma eburnella ([DENIS & SCHIFFERMÜLLER], 1775).JPG (200.55 KiB) Przejrzano 6613 razy
Mirificarma aflavella (AMSEL,1935).JPG
Mirificarma aflavella (AMSEL,1935).JPG (266.94 KiB) Przejrzano 6613 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Dopiero dzisiaj spreparowany ''mikr'' z (Gelechiidae). Wielokrotnie po przyjeździe z bliższej lub dalszej wyprawy, opracowywanie materiału zaczyna się od
najciekawszych egzemplarzy. Odkładając mniej znamienite, czy trudniejsze na potem. Zapomniane w różnych pudełkach czekają na swój czas. Właśnie tym razem, Iwaruna biguttella (DUPONCHEL, 1843)
okazał się ciekawym i nowym dla mnie gatunkiem . W literaturze znalazłem wzmiankę o jednej sztuce złowionej w Austrii na początku ubiegłego wieku, w zbiorach Natural History Museum Vienna.
Znowu bazy danych, np: (PESI), European Butterflies and Moths, przemilczają jego występowanie w Albanii.
Cieszy ten fakt, ale wiadomo również, że kraj ten jest nadal mało poznany przez entomologów .
Zamieszczam tylko preparat, imago mało wyraziste i zlatane.
Załączniki
I. biguttella.jpg
I. biguttella.jpg (219.04 KiB) Przejrzano 6459 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Wśród materiału do opracowania znalazłem jeszcze trzy sztuki z tego gatunku, dobry stan motyli pozwolił na foto.
Załączniki
s12 (Kopiowanie)1.JPG
s12 (Kopiowanie)1.JPG (282.51 KiB) Przejrzano 6343 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Albania

Post autor: Marek Hołowiński »

adam k. pisze:Wśród materiału do opracowania znalazłem jeszcze trzy sztuki z tego gatunku, dobry stan motyli pozwolił na foto.
Ech, trochę przesadzasz z tym dobrym stanem. Motylek kiepsko spreparowany.
Wg mnie oznaczenie po kopulatorze. Szukałbym w Syncopacma, ale może się mylę..., może to być np. Aproaerema anthyllidella, a może jeszcze coś innego.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Marek Hołowiński pisze: Motylek kiepsko spreparowany.
Dzięki za szczerość.
Według mnie, to wszystko co da się zrobić z materiałem tej wielkości poprzednio zaschniętym, nawet ''na raty''. Oznacza to, że po złowieniu motyle próbowałem wysuszyć docelowo, ale było to niemożliwe
z powodu wysokiej wilgotności powietrza nocą. W dzień schły, wieczorem proces się odwracał. Zwłaszcza biwakowanie temu nie sprzyja. Inaczej jest wtedy, gdy przywozimy żywe, świeże owady z jednodniowej wycieczki. Miękkie, niezatłuszczone
motyle preparuje się idealnie.
Doświadczyłeś sam tego problemu pewnie wielokrotnie, wracając po dwóch tygodniach lub dłużej z masą owadów zamkniętą w małych szczelnych pojemnikach, przekraczając kilka granic...
Marek Hołowiński pisze:Wg mnie oznaczenie po kopulatorze
Tak, właśnie oznaczałem po kopulatorze (I. biguttella.jpg) pierwszego samca i samicę (s12 (Kopiowanie)1.JPG), po wykonaniu zdjęcia, (wyraziste ostium bursae). Korzystałem z literatury: Die Palpenmotten (Lepidoptera, Gelechiidae) Mitteleuropas Elsner, G.; Huemer, P.; Tokar, Z. i innych materiałów porównawczych.... .Publikacja ta zawiera rysunki preparatów i nie tylko, są one bardzo dobrze wykonane. Co do różnic pomiędzy narządami kop. gatunków: Iwaruna biguttella , a Aproaerema anthyllidella, czy rodzajem Syncopacma są znaczne. Zgodzę się z Tobą w kwestii oznaczania na podstawie
imago np. w obrębie rodzaju Syncopacma. Tu bym nie ryzykował, i dlatego jako nieliczny na Forum staram się zamieszczać preparaty dla ogólnego pożytku.
carabus1
Posty: 658
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Albania

Post autor: carabus1 »

Jeśli nie po kopulatorze , to może lepiej po fusach z kawy? :rotfl:
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Estetyka w entomologii2

Post autor: Marek Hołowiński »

Bardzo ważny dla mnie jest wygląd motyli w zbiorze. Mogą być zlatane, uszkodzone w naturze, ale nie moją ręką...
Na dłuższe wyjazdy zabieram ze sobą sprzęt do preparowania i pojemnik w którym mogę trzymać schłodzone żywe motyle.
Zawsze szukam kwatery z dostępem do lodówki i stolikiem na którym mogę preparować. Materiał mikro z pierwszych dni preparuję na miejscu. Późniejsze żywe mikra trzymam w fiolkach w lodówce. Przewożę w turystycznej lodówce z zamrożonymi wkładami. Ważne aby fiolki nie dotykały tych wkładów, bo motylki zamarzają.

No i super że pokazujesz fotki kopulatorów. Zdjęcia są świetne i na pewno pomocne przy oznaczaniu.

Dopiero teraz zauważyłem że motyl na ostatniej fotce dotyczył wcześniej pokazanego kopulatora. Od jednego posta do drugiego minęło trochę czasu i umknęło mojej uwadze.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Marek Hołowiński pisze:Bardzo ważny dla mnie jest wygląd motyli w zbiorze.
Większość ludzi zajmujących się na poważnie tymi sprawami dba o wygląd zbioru. Nieskromnie dodam, że do nich się zaliczam.
W gablotach mam też motyle zupełnie zlatane, takie które zapewne Ty byś wyrzucił, a nawet nie przystąpił do ich rozpinania. Po wypreparowaniu i zdeterminowaniu, owe okazują się nierzadko wyjątkowymi.
Poza walorami estetycznymi przecież w entomologii o to chodzi. Nawet w zbiorach muzealnych znajdują się egzemplarze w 50% kompletne, pielęgnowane ze względu na ich wartość naukową.
Ten pobyt w Albanii należał do wyjątkowo ''spartańskich''. Kwatera, kanapy, lodówki itp. były na riwierze, tam złowić łatwiej inne egzemplarze... naszej fauny.
Po obiekty mojego zainteresowania trzeba było fatygować się w miejsca pozbawione cywilizacyjnych zdobyczy.
Marek Hołowiński pisze:No i super że pokazujesz fotki kopulatorów. Zdjęcia są świetne i na pewno pomocne przy oznaczaniu.
Serdeczne dzięki za uznanie.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Obiecany drugi gatunek. W tym samym stanowisku i terminie: Iwaruna klimeschi WOLFF, 1958 . Preparaty pary, dla zainteresowanych do porównania z samcem I. biguttella .
Widoczna różnica w budowie (gnathos, aedeagus).
Załączniki
samiec
samiec
1 I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg (297.82 KiB) Przejrzano 5873 razy
samiec
samiec
1a I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg (253.78 KiB) Przejrzano 5873 razy
samica
samica
I.klimeschi (Kopiowanie)1.jpg (286.89 KiB) Przejrzano 5873 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Albania

Post autor: adam k. »

Po dwóch latach przerwy w wątku i wielu powrotach do ćmy (na zdjęciach), jest efekt. Zasugerowanie delikatnym wzorem na skrzydłach, prowadziło w złym kierunku i wypreparowanie kopulatorów, nie przyniosło oczekiwanego efektu. Niby nic, a jednak cieszy.
Dzięki pomocy Dr L.Kaila mam determinację: Elachista pigerella (HERRICH-SCHÄFFER, [1854]).
Załączniki
DSC_2270-1.JPG
DSC_2270-1.JPG (389.42 KiB) Przejrzano 3997 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”