Indonezja + Australia

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Dzień dobry wszystkim forumowiczom! :wine:
W tym roku chciałem odwiedzić kolejny kontynent, na którym mnie jeszcze nie było, mianowicie Australię. Jak wiadomo, żeby się tam dostać
trzeba spędzić wiele godzin w samolocie. Dlatego przed odwiedzeniem Aborygenów zahaczyliśmy o Tajlandię i Indonezję... :ja wiem:
Plan naszej wycieczki wyglądał następująco: Tajlandia (Bangkok) 3 dni - Indonezja (Bali) 7 dni - Australia (Queensland) 8 dni - Indonezja (Jawa) 7 dni - Indonezja (Dżakarta) 3 dni.
Lecieliśmy z Krakowa przez Monachium bezpośrednio do Bangkoku. Tam zatrzymaliśmy się na 3 dni, żeby zwiedzić miasto i zobaczyć
najsłynniejszy na świecie "street food". Niestety zawiedliśmy się i to bardzo. Dużo lepszy "street food" był w Wietnamie i Malezji. Zdecydowanie
najlepszy natomiast był na Borneo w mieście Kota Kinabalu (targ filipiński).
Z Bangkoku polecieliśmy na tydzień na Bali. Najpopularniejsza pod względem turystycznym indonezyjska wyspa okazała się kolejnym niewypałem.
Jest strasznie zadeptana, zniszczona, panują tam wszędobylska turystyczna komercha. Jedynym plusem Bali jest wyjątkowo bogata baza hotelowa.
Tylu dobrych hoteli w jednym miejscu nie ma chyba nawet w Nowym Jorku ;)
Pierwsze kilka dni spędziliśmy w hotelu przy morzu. (Hotel Conrad, polecam!). Następnie udaliśmy się do centralnej części wyspy, w okolice miasta Ubud.
Zatrzymaliśmy się w hotelu Padma (wyśmienity!!!) z pięknym bardzo dużym terenem. Hotelowe ścieżki po lesie mają ładnych kilka kilometrów! Na samym
końcu jest wąwóz przez który płynie urokliwa rzeczka. Podczas codziennych nocnych spacerów sfotografowałem trochę balijskiej fauny.
Załączniki
13.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (322.76 KiB)
22.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (312.12 KiB)
23.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (377.76 KiB)
25.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (334.48 KiB)
29.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (337.44 KiB)
DSC_2352.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (282.2 KiB)
DSC_2273.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (304.85 KiB)
DSC_2315.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (272.12 KiB)
DSC_2282.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (378.73 KiB)
DSC_2320.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (294.14 KiB)
DSC_2307.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (256.39 KiB)
DSC_2268.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (313.9 KiB)
Ostatnio zmieniony piątek, 23 sierpnia 2019, 12:23 przez pachu, łącznie zmieniany 2 razy.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Indonezja + Australia

Post autor: TomekK »

Na ostatnim masz Bronchocela jubata. Dosc pospolita i szeroko rozsiana agamowata.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Spory piękny jaszczur. Spał sobie na gałęzi jakieś 4 metry nad ziemią.
Dziękuję za oznaczenie :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W Bangkoku trzeba wiedzieć gdzie jeść i u kogo. Stree food'y są przereklamowane. Byłem w Bangkoku cztery razy, pierwszym razem nie bardzo wiedziałem gdzie i co jeść ale już kolejne razy były rewelacyjne. Kilka tygodni spędziłem też w dżungli gdzie gotowały kobiety z okolicznych wsi - to dopiero było jedzenie super. Nie zmieniane na potrzeby turystyki.
Zachęcam do kolejnych i dłuższych wizyt, poczujesz wtedy dobry smak pat-thai z orzeszkami i trawą cytrynową oraz kiełkami fasoli mung. Mniam :-)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Piękne są te relacje Twoich wypraw.
Choć muszę szczerze przyznać, że czuję się nieco przytłoczony... Bez urazy oczywiście...
Takie wyprawy w takie fantastyczne miejsca i to tyle razy w roku... Skąd młodzi ludzie tak potrafią, skąd tak ich na to stać... Odwieczne pytanie pozostające bez odpowiedzi...
Człowiek tyra tyle lat i nie może sobie na takie coś pozwolić...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał, możesz sobie na to pozwolić, tylko jeszcze o tym nie wiesz :D albo masz jakieś opory wewnętrzne. Dwutygodniowy wyjazd do Tajlandii kosztuje mniej więcej tyle ile dwa tygodnie nad polskim morzem w obecnych cenach. Oczywiście nie wolno jeździć z biurami turystycznymi bo te zedrą z Ciebie skórę a szkielet obleją kwasem solnym i rozpuszczą w wapnie :lol:
- bilet do BKK - 1859,00 Qatar Airlines
- zakwaterowanie w BKK tani hotel ze śniadaniem 600-700 zł./12 dni
- obiad na ulicy poniżej 10 zł., w tajskiej knajpie 20 zł.
- przyjemności lody, napoje, tuk-tuki - po kilka złotych
- kolacja - tak jak obiad
- wycieczka całodniowa w wyżywieniem i biletami wstępu - ok. 100-120 zł. (parki narodowe, farmy motyli, Ayutaya itp) biura turystyczne biorą 5x drożej, na ulicznym stoisku kupisz za tyle ile podałem
- taksówka lotnisko - centrum - ok. 50 zł.
- autobusy, pociągi, krótkie trasy - 3-4 zł.
- przelot samolotem krajowy Air Asia - ok. 200-300 zł., jak kupisz wcześniej to znacznie taniej
w zależności od planu podróży koszty mogą się zmienić, trudno podać bardziej dokładne dane.
- zakwaterowanie i wyżywienie w ośrodku naukowym w dżungli - ok. 700 bathów czyli jakieś 80 zł./dzień chociaż np. Saptai Camp jest trochę droższy to jest do niego łatwiejszy dostęp i jest w parku Khao Yai.
- bus na odcinku 300km - 20 zł. + 20 zł. jeśli bagaż "siedzi" na siedzeniu bo jest duży a siedzenia mają rozmiar tajski czyli dziecięcy :)

Wyjazd do Azji to nie tylko pieniądze, to przygotowania, kondycja (upały i wilgotność dają w kość), sporo czytania, przynajmniej komunikatywny angielski (a i tak w wielu miejscach się nie dogadasz) no i dobry plan wyprawy. Trzeba też trochę poczytać o zwyczajach, co wolno a co nie itp.
To tyle w skrócie.
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Indonezja + Australia

Post autor: carabus1 »

Zgadzam się z Grzegorzem, dodam tylko, że są opcje jeszcze tańsze. kosztów przelotu ominąć się nie da, ale oprócz hoteli istnieją małe prowincjonalne pensjonaciki i kwatery u ludzi za grosze. Mam znajomego, który obskoczył wyjazd do Kambodży (dwudziestodniowy) za mniej niż tysiąc dolarów. Tyra za "robola", czyli na pewno nie za wielką kasę. Jest tylko jeden szczegół, nie pali, nie pije i odkłada co miesiąc na wakacje.
Jak kiedyś napisałem: coś za coś.
Takie też są moje doświadczenia. Moje skromne entomo-podróże spotkały się z podobnymi komentarzami typu: stać cię na to? Nawet nie napiszę ile wydałem na Gruzję, i tak nikt nie uwierzy.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Macie racje. Ale widząc zdjęcia basenów które pokazuje kolega Pachu, nie są to jak mniemam "wyjazdy za grosze".
Nie to, że coś do tego mam, absolutnie. Mam swoje lata i swoje priorytety po prostu.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Rafał SZCZECIN pisze:Piękne są te relacje Twoich wypraw.
Choć muszę szczerze przyznać, że czuję się nieco przytłoczony... Bez urazy oczywiście...
Takie wyprawy w takie fantastyczne miejsca i to tyle razy w roku... Skąd młodzi ludzie tak potrafią, skąd tak ich na to stać... Odwieczne pytanie pozostające bez odpowiedzi...
Człowiek tyra tyle lat i nie może sobie na takie coś pozwolić...

Bardzo dziękuję za mile słowa! Głównym powodem robienia tych wszystkich relacji na entomo jest chęć podzielenia się zdjęciami z różnych odległych zakątków świata.
Kiedyś zawsze wyczekiwałem aż ktoś pokaże zdjęcia i zrobi opis jakiejś egzotycznej wyprawy/wyjazdu. Uwielbiałem to wszystko czytać i oglądać fotorelacje. Teraz kiedy
sam już mam możliwość chętnie się tym dziele.
Co do pytania to co mam powiedzieć... Jedni zarabiają mniej inni więcej...
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Dark »

Dokładnie jak piszą koledzy Carabus1 i Grzegorz. Da się pewnie jeszcze taniej. Teraz jest kupa narzędzi pozwalających na wyszukanie dobrych okazji. Np. w centrum Bangkoku miałem miejscówkę, niemal przy samej Khaosan Road, za jakieś 10 zł/os. Jedzenie na mieście bywa jeszcze tańsze. Generalna zasada jest taka, aby biura podróży omijać szerokim łukiem ;)

Ja również lubię przeglądać takie tematy. Bywają niezłą inspiracją, zwłaszcza dla wielbicieli bezkręgowców. Pachu "obrabia" w jednym roku kilka kierunków i zawsze daje też ten "entomologiczny" backround, więc tym bardziej można ocenić czy warto w dane miejsce wyskoczyć ;) Narobiliście mi znów smaka na Gruzję no i myślę o powrocie do Malezji. Zobaczymy co pokaże najbliższa przyszłość...

Tak już offtopowo. Właśnie wczoraj wróciłem z wyprawy stopem i z namiotem przez Pamir. Niestety, tym razem obiektywu makro nie brałem (musieliśmy tachać wszystko na plecach i mobilność była priorytetem), więc raczej nie ma sensu wrzucać fot z samej podróży tu na forum. Teraz trochę żałuję tej decyzji, bo jednak nawet tak wysoko w górach udało się pooglądać całkiem sporo owadów - głównie błonkówki, muchówki, motyle, pluskwiaki i trochę chrząszczy. Strasznym zaskoczeniem były dla mnie obłędne ilości ważek, nawet na wysokości ponad 3000-4000 m n.p.m.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Po spędzeniu tygodnia na Bali polecieliśmy do Australii. Z całego kontynentu najbardziej interesował mnie stan Queensland z racji na swoje lasy deszczowe i rafę.
Z Denpasar polecieliśmy do miasta Cairns, znajdującego się w północnej części stanu. W samym mieście spędziliśmy jakieś 4 dni. Zorganizowaliśmy sobie wycieczkę
do miasta Kuranda i oczywiście na Wielką Rafę Koralową.
Miasto Kuranda mieści się w górach kilkadziesiąt kilometrów od miasta Cairns. Przejażdżka do tego miasta i powrót jest atrakcją samą w sobie. Najpierw kierowca
zawiózł nas do stacji z gondolami, która przez około 10 kilometrów wiozła nas wysoko nad przepięknym lasem deszczowym. Na szczycie znajduje się miasto Kuranda
z wieloma atrakcjami dla turystów. Od zoo z Australijską fauną, przez ptaszarnie po cała masę sklepików z pamiątkami. Głównie oryginalne wyroby aborygeńskie, lecz
chińszczyzny też nie brakowało. Niewątpliwie najbardziej interesowała mnie motylarnia, która okazała się wyjątkowa, ponieważ wszystkie latające w niej motyle pochodzą
z rozmnożenia w tejże motylarni. Nie sprowadzają nic z żadnych farm, wszystko mnożone na miejscu. Mnóstwo Ornithopter latających nad głową robi duże wrażenie.
Powrót do Cairns okazał się jeszcze ciekawszy. Zjeżdżaliśmy pięknym, zabytkowym pociągiem podziwiając z za szyby cudne widoki. Były również przystanki przy wodospadach.
Kolejną atrakcja jaką sobie zorganizowaliśmy była obowiązkowa Wielka Rafa Koralowa. Podczas całodniowej wycieczki mieliśmy dwa dwugodzinne przystankami na nurkowanie.
Po kilku dniach spędzonych w mieście przejechaliśmy jakieś 120 km na północ do miasteczka Cow Bay leżącym tuż przy Parku Narodowym Daintree. Mieszkaliśmy przez cztery dni
w uroczym domu znajdującym się przy małej rzeczce z całą masa krewetek. Najbliższa restauracja, w której jadaliśmy obiady i kolacje znajdowała się 3 km od naszego
domu, więc wynajęliśmy rower (20$ za dzień!). Do przepięknej, szerokiej plaży mieliśmy jakiś kilometr. Lecz niestety był całkowity zakaz kąpieli. Do tafli wody można było się zbliżyć
maksymalnie na ok 7 metro. Krokodyle... Jednym z powodów dla których wybraliśmy Daintree NP są żyjące tam kazuary. Niestety mimo usilnych starań nie udało nam się ich spotkać.
Mimo, że byliśmy tam w środku australijskiej zimy, trochę owadów udało mi się sfotografować. Najlepszy okres na łowy przypada na luty.
Załączniki
Centrum miasta Cairns z miejską pływalnią.
Centrum miasta Cairns z miejską pływalnią.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (337.2 KiB)
6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (288.64 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (340.34 KiB)
25.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (309.53 KiB)
Trzymanie koali przez 5 sekund, 25$
Trzymanie koali przez 5 sekund, 25$
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.73 KiB)
13.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (350.94 KiB)
35.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (338.9 KiB)
31.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (281.68 KiB)
Kangur, krokodyl, emu w jednym daniu.
Kangur, krokodyl, emu w jednym daniu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (345.7 KiB)
37.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (341.54 KiB)
41.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (358.19 KiB)
42.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (308.6 KiB)
Ostatnio zmieniony środa, 28 sierpnia 2019, 20:35 przez pachu, łącznie zmieniany 2 razy.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Leszek Matacz »

Rafale, Grzegorzu, Darku, Adamie,

niestety, ale część z nas z różnych powodów nie może sobie pozwolić na - mentorsko-kołczerska nowomowa - bycie flexible, in. wyjście poza strefę komfortu.
U podstaw powodów leżą często niuanse, których usunąć się nie da: brak zdolności językowych, niski stopień sprytu, zaradności, upośledzenie analitycznego myślenia w kryzysowych sytuacjach, jakich w egzotycznych eskapadach może być niemało, priorytety finansowe też, choć tu - w przypadku osoby bez wielkich obciążeń - może być najłatwiej o uzyskanie odpowiedniego zapasu gotówki.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: AJW »

Fajna sprawa taka wycieczka.

Jestem "chętny" na Nią!
Szukam sponsora
:laugh:
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Indonezja + Australia

Post autor: carabus1 »

Leszku, chyba wiem co masz na myśli.
Bardziej zaimponował mi, swoją wyprawą do Pamiru, kolega Dark. :ok:
Jarek
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Leszek Matacz »

Nie wiem, skąd mi się wziął Adam, myślałem o adam.k...
Tak czy inaczej - Adam, Jarek, Tomasz - Częstochowa rządzi:)

Ergo1: Krzyśku, nie wpadaj w kompleksy, ciesz się egzotyką i żoną i dziel się z nami, jak dotychczas. My tak po ludzku jesteśmy zazdrośni, i tyle! Teraz czas na Amerykę Południową, a potem... tylko nie leć nad Erebusem z Air New Zealand!
Ergo2: Po prostu nie każdy z nas się póki co nadaje do takich eskapad.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Indonezja + Australia

Post autor: adam k. »

Wszystkie owady wspaniałe, ale najbardziej Pyraloidea ze zdjęć: 86;94;2765 JPG.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Dark »

Widzę sporo znajomych kształtów i kolorów ;)

Oecophylla smaragdina. Mam straszną słabość do tych mrówek. Ich obserwacja w terenie, jak funkcjonują ich nadrzewne kolonie, może zająć całkiem sporo czasu...
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Około 10 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania znajdowało się muzeum entomologiczne. Nie pozostało nic innego jak tam podjechać i go zwiedzić.
Muzeum prowadzi małżeństwo, właścicielem jest natomiast Stiven, lokalny znawca owadów, ekscentryk. Widząc wygląd tablicy przy ulicy raczej podchodziłem
sceptycznie do tego miejsca, lecz jak się okazało było bardzo ciekawie. Oprócz bogatego zbioru owadów wszelakiej maści, Stiven w ogrodzie miał hodowlę
Ornithopter, Papilio ulisses'a, Coscinocera hercules'a i kilka innych. Sam Stiven było osobą wyjątkową. Zasypał nas całą masą zadziwiających anegdot
ze swojego życia. Najbardziej rozbawiła mnie historia ucieczki z więzienia w Boliwii. Siedział za handel narkotykami, wyszedł natomiast główną bramą
w przebraniu kobiety. Łapanie owadów w lasach Amazonii dla Japońskiego milionera, który okazał się później szefem Jakuzy też było zabawne ;)
Wszystko to opowiadał nam będąc nieźle nawalonym zaraz po wyjściu z samochodu! :wine: (byliśmy z nim wtedy umówieni na jego posesji na nocne łapanie ciem)
Może ktoś z Was go zna. Podobno bywał często w Pradze i Paryżu na giełdach.
Załączniki
99.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (393.18 KiB)
Główny budynek
Główny budynek
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (376.61 KiB)
105.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (375.26 KiB)
102.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.55 KiB)
IMG_3905.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (365.08 KiB)
DSC_2949.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (380.27 KiB)
IMG_3904.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (377.91 KiB)
Phyllodes imperialis
Phyllodes imperialis
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.8 KiB)
20190704_113958.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (314.4 KiB)
103.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (355.06 KiB)
Ornithoptera priamus
Ornithoptera priamus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (328.67 KiB)
IMG_3916.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (374.05 KiB)
DSCN8030.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (347.96 KiB)
Rosembergia
Rosembergia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (334.22 KiB)
IMG_3911.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (394.7 KiB)
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Niedługo zamieszczę zdjęcia z ostatniej części wyjazdu czyli z Jawy.
Załączniki
Największa Scutigera jaką w życiu widziałem.
Największa Scutigera jaką w życiu widziałem.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (347.36 KiB)
DSC_2621.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (306.73 KiB)
Pyton co wieczór wystawiał głowę i czekał... czekał na przebiegające gekony, których było tam wyjątkowo dużo.
Pyton co wieczór wystawiał głowę i czekał... czekał na przebiegające gekony, których było tam wyjątkowo dużo.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (371.29 KiB)
Aga
Aga
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (320.71 KiB)
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Po Australii naszym następnym, a zarazem ostatnim celem wyjazdu była Jawa. Z miasta Cairns polecieliśmy z powrotem
na Bali. Następnego dnia nasz zaprzyjaźniony driver przewiózł nas na zachodnią stronę wyspy, gdzie promem przepłynęliśmy
na Jawę. Przy porcie złapaliśmy taksówkę, która wywiozła nas jakieś 30km do pięknie położonej wioski gdzie był nasz hotel.
Następnego dnia zorganizowaliśmy sobie wycieczkę na Bromo i Ijen.
Naturalnie, każdy wieczór spędzałem na spacerowaniu po okolicznych lasach i zaroślach w celach fotograficzno-entomologicznych,
ale to w następnym wątku. ;)
Załączniki
8 copy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (330.95 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (312.87 KiB)
34.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (323.08 KiB)
Z widokiem na tarasowe uprawy.
Z widokiem na tarasowe uprawy.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (346.24 KiB)
Ijen
Ijen
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (280.5 KiB)
14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (256.99 KiB)
Niekiedy bez masek się nie dało oddychać.
Niekiedy bez masek się nie dało oddychać.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (284.23 KiB)
18.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (373.37 KiB)
30.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (355.24 KiB)
45.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (368.53 KiB)
Nasz pojazd na Bromo.
Nasz pojazd na Bromo.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (315.93 KiB)
50.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (283.07 KiB)
52.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (331.54 KiB)
53.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (292.49 KiB)
Wnętrze wulkany Bromo.
Wnętrze wulkany Bromo.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (283.45 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: avidal »

Na ostatniej, pięknej zresztą fotografii przedstawicielka rodziny Neriidae, blisko spokrewnionej z Micropezidae - Telostylinus lineolatus. Znana głównie z Azji płd-wschodniej i Australii.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: AJW »

a to neni samec?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: avidal »

Miałem na myśli muchówkę, stąd rodzaj żeński. Nie próbowałem rozpoznawać płci.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: AJW »

oki! doki!
:laugh: :mrgreen: :D
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: avidal »

Po bliższej analizie wprowadzam korektę oznaczenia - samica Telostylinus angusticollis.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Indonezja + Australia

Post autor: AJW »

Neriidae należą do nadrodziny muchówek, których samice mają charakterystyczne zakończenie odwłoka.
Nawet u kopalnych przedstawicieli z tej nadrodziny jest to widoczne (tzw. oviscapus)
(https://content.sciendo.com/view/journa ... e-p317.xml), stąd moim zdaniem na fotce jest samiec.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Tradycyjnie, pod koniec relacji zamieszczam zdjęcia mrówczych portretów wykonanych przez Kamila, mistrza ekstremalnego makro. :pho:
Więcej zdjęć jego autorstwa możecie znaleźć na jego stronie: http://www.ant-photo.eu i jego fanpageu: http://www.facebook.com/AntonioMacroPhotography

Ja natomiast chciałbym podziękować osobom, które pomogły mi w oznaczaniu okazów, oczywiście mam nadzieję, że relacja Indonezja/Australia podobała się wszystkim. :szacun:
Wesołych świąt i udanego Sylwestra dla całego Forum. :wine:

PS: Aktualnie szykuję się do kolejnego wyjazdu... 23.12 wyjeżdżam zdobywać wulkany i dżungle Gwatemali :hurra
Załączniki
Oecophylla smaragdina - mrówka prządka<br />(Australia)
Oecophylla smaragdina - mrówka prządka
(Australia)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.77 KiB)
Leptomyrmex ruficeps (Australia)
Leptomyrmex ruficeps (Australia)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.23 KiB)
Gnamptogenys bicolor (Bali)
Gnamptogenys bicolor (Bali)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.05 KiB)
Ectomomyrmex sp. (Bali)
Ectomomyrmex sp. (Bali)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.8 KiB)
Polyrhachis armata (Jawa). Łapałem je również w Wietnamie.
Polyrhachis armata (Jawa). Łapałem je również w Wietnamie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.16 KiB)
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Indonezja + Australia

Post autor: Mothman »

93.JPG - Amerila alberti

86.JPG - Pygospila tyres

94.JPG - Eurrhyparodes sp. (bracteolalis/tricoloralis)

DSC_2765.JPG - Tabidia insanalis

97.JPG - Ambulyx wildei(?)

DSC_2563.JPG - Avatha discolor(?)

DSC_2904.JPG - Nyctemera baulus(?)

DSC_2934.JPG - Asota orbona

DSC_2911.JPG - Trymalitis optima

DSC_2556.JPG - larwa jakiegoś gatunku z Limacodidae...
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Indonezja + Australia

Post autor: pachu »

Kamil w międzyczasie zrobił kolejnych kilka portretów mrówek, które przywiozłem mu z mojego ostatniego, wakacyjnego wyjazdu po Australii i Indonezji.
Mothman! Dziękuję bardzo za pomoc w oznaczeniach !! :)
Załączniki
Polyrhachis solmsi z Jawy
Polyrhachis solmsi z Jawy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.99 KiB)
Camponotus sp. z Bali
Camponotus sp. z Bali
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.91 KiB)
Polyrhachis cf. atossa z Bali
Polyrhachis cf. atossa z Bali
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (184.8 KiB)
Rhytidoponera sp. z Australii
Rhytidoponera sp. z Australii
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (197.16 KiB)
Odontomachus cephalotes z Australii
Odontomachus cephalotes z Australii
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (157.11 KiB)
Polyrhachis sp. z Jawy
Polyrhachis sp. z Jawy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.86 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”