...w drodze, czyli road-trip po Ponidziu 2015

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...Cylindera germanica jeszcze nie gościła w temacie, więc krótka relacja z poszukiwań nad Wisłą ale jeszcze na Ponidziu .
Namiary na stanowisko dostałem od Łukasza(Klekela) już chyba rok temu ,wiec ruszyłem na poszukiwania, na przeprawę promową w Nowym Korczynie. Po drodze zahaczyłem o grodzisko w Stradowie ,Wiślice,a po przeprawieniu się do małopolski malowaną wioske Zalipie na koniec zachaczjąc o Busko -Zdrój które mnie zmiażdżyło , ale to opowieść na kiedy indziej.... 8)

Na miejscówce byłem koło 11-ej ,zacząłem szukać zanim przypłynął prom ,ale pogoda niezbyt dopisywała i nie zauważyłem żadnego okazu...
Po przepłynięciu Wisły spenetrowałem również piaszczystą łachę na drugim brzegu ale poza kilkoma Chlaenius nitidulus(cf.),Bembidionami i innymi typowo rzecznymi okazami również pudło...
W drodze powrotnej z Zalipia zatrzymałem się na chwilę żeby pstryknąć biotop i wtedy zobaczyłem pierwszy okaz :ok: .
Cylindery spacerują w takim miejscu , że złowienie ich bez berberówek wydawało się niemożliwe ,siatka i czerpak też sa zupełnie nieprzydatne pozostaje tylko rozgarnianie traw nogą i rzucanie się niczym głodny lew w trawy :mrgreen: .
Tak szybkich owadów naprawde już dawno nie obserwowałem,można to porównać tylko do tych szybkobieżnych pajączków nad rzekami ... .
Koniec końców z około 30 -tu zaobserwowanych odłowiłem kilkanaście okazów i natknałem się na jednego martwego ,dzięki czemu będzie jakaś fota ;)..
No i chyba tyle ,wyjazd był bardziej turystyczny, ale Cylindery stanowiły jeden z głównych celów .
Trochę nadnidzińskich i małopolskich klimatów na fotach....
:papa:
Rafał
music... https://www.youtube.com/watch?v=c9_DP3_4_BY :mrgreen:

PS.Do Jurka ;)
Nie znalazłem tej rośliny....nie pamiętam gdzie ją fociłem a tak zarosło na grodzisku, że wszystko wygląda inaczej...
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.34 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.12 KiB)
...ciekawa pszczółka...
...ciekawa pszczółka...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.2 KiB)
euro spoko ;)))
euro spoko ;)))
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (362.23 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (357.19 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (221.4 KiB)
habitat
habitat
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (357.93 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (209.93 KiB)
okoliczności przyrody
okoliczności przyrody
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (373.07 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Brachytron »

Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...to samo,zrobiłem dwie foty jakby trzeba było coś zobaczyć ;)
:papa:
Rafał
https://www.youtube.com/watch?v=K5cewjt5cic
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...dla porządku jeszcze jedna miejscówka:Rezerwat Owczary ,jedyny słonoroślowy na Ponidziu znany z mitycznego dla mnie gatunku Pogonus transfuga .Ciekawe, że właściwie poza info w KFP nie ma żadnych współczesnych doniesień o tym gatunku, w tym miejscu ,poza takimi, jak na tabliczce przy rezerwacie, że tam właśnie występuje....
Rezerwat zlokalizowany ,odwiedzę go parę razy, zobaczymy co faktycznie tam mozna znaleźć...Jest jeszcze Gadawa i Szczerbaków ale nie wiem, czy stanowiska sa do odnalezienia, gdyż to podobno niewielkie bajorka w wioskach, więc może byc z tym problem...
Ciekawy jest ten rekord w Borku Fałęckim :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/list/record/default ,widział ktoś te okazy?
Na miejscówce byłem 7-go kwietnia ,jeszcze nic nie kwitło , na wałach również pustki...łaziło troche Opatrum ,Brachinus crepitans ,Leistus terminatus ,Harpalusy distinguendus i rufipes....tyle.
:papa:
Rafał
PS. tu mozna poogladać solnisko za czasów swietności... :arrow: http://swietokrzyskie.fotopolska.eu/277 ... b67120&p=1
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (369.4 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (237.21 KiB)
3 . dużo soli.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (269.69 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (256.49 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (383.38 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (265.21 KiB)
7. nartnik.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (183.62 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...powtórzyłem wypad na Ponidzie w ten łykend ,tym razem spedziłem dwie godziny na grodzisku w Stradowie .
Z ciekawostek spotkałem pierwszego w tym roku dorkadiona [Dorcadion scopoli] :ok: ,razem z Pedinus femoralis i Opatrum wpadł bidulek do lisiej nory z której go wyciagnąłem razem z resztą zwierzaków.Poza tym lata juz trochę Cleonis pigra i jeden z pary Stephanocleonusów( hollbergii /nebulosus),ucieszyłem się bo w końcu na lessowej skarpie znalazłem 1 okaz Anostirus gracilicollis (oznaczenie sprawdzone pod binokularem ) one naprawde sa pomarańczowe jak na fotach .... C.lunaris jeszcze nie wylazł,O.semicornis nie znalazłem ,były tylko pospolite aphodiusy,O.ovatus i O. nauchicornis...no i tyle .
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (225.74 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (193.37 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (176.3 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Przemek Zięba »

:ok:
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: kolagen »

Wczoraj musiał być jakiś dobry dzień na Dorcadiony [Dorcadion scopoli] - ja spotkałem 3 i to każdego w innym miejscu.
rez. Krzyżanowice, Góra Byczowska i Góra Łopata w Woli Chroberskiej (sprawdziłem jeszcze Pełczyska, ale tam się nie poszczęściło).
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Jurek Szypuła »

Rafał Celadyn pisze:...powtórzyłem wypad na Ponidzie w ten łykend ,tym razem spedziłem dwie godziny na grodzisku w Stradowie .

Rafał
Cześć Rafał :D przypominam o tym dziwnym stachsie :!: :!: :!: Jak na niego trafisz to proszę o porządne fotki :tak: Rozglądaj się również (oraz inni którzy zbłądzą do Stradowa) za Omanem wąskolistnym (Inula ensifolia)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

Hej Jureczku,spoko, pamietam ;) ,kwitnie "to to" z początkiem czerwca ,wiec pewnie bede tamtedy przejeżdżał, bo to najkrótsza droga na wały , na solnisko ode mnie też w sumie po drodze...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Super zdjęcia dorkadionów, Rafał.
Jak to Twoje :-)
W grudniu, po południu, robiliśmy na nie ustawkę.
Ale się nie sromaj się, bo i tak bym nie dał rady.
Bolid mi omdlał, a jeśli ożyje do poniedziałku, będzie to cud.
Ale czemu w takim momencie sezonu :(
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Ja także łączę się w bólu z Pawłem, bowiem dziś - na dwa dni przed wyjazdem do Przemkowskiego PK - dołączyłem do grona niezmotoryzowanych po wysiadce alter(ego)natora, co plany zwieńczyło z hukiem...
Macie może jakąś miejscówkę/noclegówkę, w której można zakotwiczyć na Ponidziu (Pińczów, Busko, etc.), w małym angielskim desancie (Wielu was? - Raz), w okolicach kolejnego długiego wekendu (31 maj - 3 czerwiec)? W planie mam odwiedzenie Skotników, Polichna, Grabowca, Krzyżanowic, słonaw, o których pisze Rafał oraz stawów w Górkach. W międzyczasie pasowałoby gdzieś skłonić głowę i dokonać ablucji. Gdyby ktoś, coś - miło przyjmę odzew.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Salticus »

W Pińczowie są domki letniskowe nad zalewem przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Hotel Nad Starą Nidą.

W Krzyżanowicach można się zatrzymać w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Zacisze" albo w agroturystyce. W pobliskich Gackach znajduje się Camping Loch Ness.

W Skowronnie Górnym i Młodzawach Dużych są po 2-3 agroturystyki, a w Busku jest wiele pensjonatów oraz kilka hoteli - do wyszukania na eholiday.pl czy innych tego typu serwisach. W razie czego służę na priv namiarami na sprawdzone miejscówki.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...właściwie wszystkie mozliwości podał Salticus,ze swej strony mogę doradzić Krzyżanowice ,wszędzie blisko i po drodze ;) ,Nocowałem na ponidziu w "Zaciszu" ,4 dychy za nocleg i szwedzki stół tylko wtedy było wiecej osób,ale spalismy w małym budyneczku przy hotelu, w łykendy raczej nie polecam bo sa wesela ,wiec ta agroturystyka wydaje sie dobrym rozwiązaniem.
Delog pisze:Super zdjęcia dorkadionów
do super to brakuje "super" , ale widać zwierza ;)

Co do samochodów to po wjechaniu na przegląd musiałem uiścić dodatkowe opłaty 8), żeby wszystko w papierach było jak nalezy ,a hamulce to najmniejszy problem ;),ale jeżdżę, na remont samochodu to trzeba mieć czas i pieniądze ;)
:papa:

Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Przemek Zięba »

W ubiegłym roku korzystałem z agroturystyki w Skowronnie Grn. , może być, chyba 35 PLN/os/dobę, w zasadzie można polecić.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...ale jeżdżę... Rafał
Mój odciął sobie dopływ paliwa :P
Taki cwaniak.
Tymczasem więc pilnuję robali w sąsiedztwie :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:powtórzyłem wypad na Ponidzie w ten łykend
:tiaa: ,relacja jutro bo cały dzień byłem w terenie ,ale frapuje mnie
Rafał Celadyn pisze:jeden z pary Stephanocleonusów( hollbergii /nebulosus)
widziałem troche holbergi ale te ze Stradowa (w sumie znalazłem 4 sztuki) wszystkie maja taki rysunek jak ponizej i jakoś dziwnie mi wygladają ,pewnie jakaś "var" ,ale moze niech ktoś to oceni...
:papa:
Rafał
Załączniki
S..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.07 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Dark »

"Zazdraszczam" Dorcadionów. Na razie nie miałem okazji się z nimi zetknąć na żywca. Zaczynają mnie coraz bardziej kusić te rejony. Choć na razie to napalam się na okolice Kostrzyna nad Odrą. Mam z tym rejonem związane wiele miłych wspomnień :D
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

....no, Ponidzie piękne,owad dopisuje ,storczyków mnóstwo a i innego kwiecia wielość ...
Z poślizgiem ;) ale jednak kontynuując wątek;
Dorkadionów tylu na raz co w sobotę jeszcze nie widziałem ,w ciągu godziny od 9.30 do 10.30 około 20-tu okazów ! Niesamowite wrazenie :ok: .Samiczki bardzo statyczne, za to samce ganiały wokół jak oszalałe ,kopulacji jednak nie ujrzałem ,więc pewnie dziewiczy początek rójki.Jeden okaz znowu w lisiej norze.Zaliczyłem jeszcze piękną murawę w Woli Chroberskiej po której ganiały dziesiątki Boloria dia rez. Krzyżanowice i standardowo solnisko ,P.transfuga nie znalazłem...jeszcze łudzę się, że pojawią się jak wegetacja pójdzie do przodu bo niewiele się tam zmieniło od dwóch tygodni poza tym, że obiecująco spadł poziom wody , z ciekawostek znalazłem martwego zasolonego Harpalus caspius,a w sumie 8 gatunków biegaczy...no i tyle...
:papa:
Rafał
Załączniki
Stradów.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (284.88 KiB)
Stradów I.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (278.41 KiB)
Samiczka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (348.23 KiB)
Samczyk.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (314.27 KiB)
Dorcadion w norze.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (368.21 KiB)
Wola Chroberska.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (353.91 KiB)
Krzyżanowice.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (184.47 KiB)
Miłek.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (284.91 KiB)
Owczary.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (316.16 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Twoje relacje z Ponidzia, Rafałku świetnie działają na wyobraźnię. Ta opowieść, obok tematu o oznaczeniach Carabidae, to jeden z najlepszych wątków na forum z ostatnich lat (edukacyjnie, dekoracyjnie > 100%). Więc, korzystając z Twoich wskazówek, się wybrałem. Po raz kolejny.

Dorkadiony dopisały. Obserwowałem same samce. Rankiem chrząszcze były bardzo aktywne. Wraz ze wzrostem temperatury łatwiej było je zatrzymać i fotografować. W samo południe fotografowany samiec był bardzo ustawny. Wtedy uciekliśmy z otwartej przestrzeni, bo po dwóch godzinach ekspozycji na 25-30 stopni zaczęliśmy się obawiać o życie.

Gdzie teraz? Do cienia, więc w las. Polichno. Na wstępie trafiliśmy na ciekawostkę behawioralną. Carabus Ulrichii w lesie, na dębie, metr nad ziemią, żywiący się wybebeszeniem pogąsienicowym. Było 10 sekund, Tadek Bziuk odbił światło gwiazdy blendą. Na Polichnie trwa gradacja miernikowców, pewnie pędzika przedzimka. Opad nawozu produkowanego przez gąsienice jest słyszalny. Drapieżników niewiele, spotkaliśmy tylko trzy osobniki Calosoma inquisitor. Sporo jest Rhagium sycophanta. Na każdym martwym, starym pniu po kilkanaście osobników. Mają gody. Jeśli chodzi o inne gatunki, tymczasem posucha, także na kwitnących głogach.

Spotkaliśmy bardzo miłą parę przyrodników z Pińczowa. Zadeklarowali pokazać nam obuwiki z Polichna. Po dotarciu na miejsce okazało się, że rośliny zostały wykopane. Pewnie zasilają miejscowe ogródki...
Załączniki
DSC_3068.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (296.44 KiB)
DSC_3091.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (295.31 KiB)
DSC_3105.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (306.21 KiB)
DSC_3114.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (386.3 KiB)
DSC_3124.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (323.83 KiB)
DSC_3163.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (288.76 KiB)
DSC_3191.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (278.78 KiB)
DSC_3201.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (316.47 KiB)
DSC_3222.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (340.99 KiB)
DSC_3225.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (385.86 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Jako, że mieliśmy botaniczny niedosyt, na ostatnią miejscówkę wybraliśmy rezerwat Kalina-Lisiniec w okolicach Miechowa. I tak nam upłynął ten dzionek :-)
Załączniki
DSC_3230.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.08 KiB)
DSC_3264.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (209.35 KiB)
DSC_3294.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (180.32 KiB)
DSC_3328.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.92 KiB)
DSC_3362.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.31 KiB)
DSC_3396.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (341.75 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Ulala, obuwik i kukawka już w optimum! Ciekawe, co jeszcze nie zechce na mnie poczekać do przełomu miesięcy.

Pawle, Rafale: nie będę oryginalny, gdy napiszę, że zdjęcia są przedniej urody!

Złom odżył :szok: więc na dziś dzień - jadę "w srebrnoświtych łąk morze, w mrocze średniowiecza"...

W poprzednich wpisach Salticus, Przemek i Rafał wykonali za mnie kawał dobrej roboty, w sprawie poszukiwania lokum naprowadzając mnie na właściwą ścieżkę. Miło dobrych rad posłuchać. Dzięki serdeczne.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Leszek Matacz pisze:Ulala, obuwik i kukawka już w optimum! Ciekawe, co jeszcze nie zechce na mnie poczekać do przełomu miesięcy...
Będą kwitnąć inne storczyki. Przełom maja i czerwca to bardzo dobry czas na Ponidzie.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Wiem, wiem. Niemniej przyspieszenie po rekordowo ciepłym kwietniu jest niesamowite. Dajcie spokój, żeby w pierwszej pentadzie maja obuwik, kukawka, czy nawet głogi, jarząb szwedzki + parę innych gat. było w pełni rozkwitu.

A na sesję z żółtymi bucikami i tak pojadę. I to znacznie bliżej, niż na Szkieletczyznę :)

Zdanie o wykopkach pozostawiam bez komentarza...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...no pięęęęknie Pablo! Fajne to szkło od storczyków, ja mojego lumixa musiałbym chyba papierem śćiernym 80-ką potraktować żeby takie rozmycie zrobić ;).Cieszę się, że podróż była owocna :ok: .
Delog pisze:na ostatnią miejscówkę wybraliśmy rezerwat Kalina-Lisiniec w okolicach Miechowa.
Leszek Matacz pisze:Ulala, obuwik i kukawka już w optimum!
Ciekawe, obuwików dużo ? Nie widzę foty bladego a to on powinien dominować...już przekwitły :-?
Delog pisze:Będą kwitnąć inne storczyki. Przełom maja i czerwca to bardzo dobry czas na Ponidzie.
Z tym szaleństwem wegetacyjnym to cholera wie ,pewny jest dwulistnik muszy ale też może być wymęczony,w lesie wiadomo gnieźniki buławniki etc.ale chyba trzeba sie spieszyć...
Dobry będzie czas na ontophagusy lixusy i jelenie no i motylków troche pewnie będzie -to raczej pewne ,ale poza tym to dużo fajnych rzeczy ucieka do następnego roku ....
Tak czy inaczej Ponidzie zawsze warto odwiedzić :wine:
Ja tym moim rozsypańcem chyba jeszcze jutro skoczę na kalinę bo w poniedziałek odstawiam go do mecha ,on juz tylko jeżdzi :mrgreen:
:papa:
Rafał
PS Pablo zadzwonie wieczorem, bo wróciłem tyle co z roboty :ap: .
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

Orchidki to swoista wisienka na torcie. Ostnice, dyptam, zarazy, może już sierpik. Generalnie wyznacznikiem celu wyprawy jest obejrzenie siedlisk, których u mnie brak, zaś tam snadnie spotkać można.

Jelenie mam w pracy pod nosem w ilościach takich, że hoho, ino wysoko, że hohoho i ciemno, że jeszcze większe hohohoho. Najlepiej spoglądać pod nogi wzdłuż wiejskiej drogi, ale tam niestety częste jest ich występowanie w łazarzowym stanie. Właściwie z robactwa wszelakiego kserotermofilnego będę rad.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Rzeczywiście sezon mamy na bardzo dynamicznym etapie. Co więcej, w Katowicach las wygląda na "dojrzalszy" o tydzień, 10 dni, względem Ponidzia. Prawdę mówiąc nie pamiętam takiej wiosny. I tylko z fusów można powróżyć, co będzie w czerwcu. Z pewnością cykady, koliszki i inksza kserotermiczna drobnica.

Szkło roślinne Rafaello to 70-200mm sigmy (na 200mm i f2.8). Bladego było w cholerę i może dlatego nie zrobiłem ani jednego zdjęcia, które przeszłoby wewnętrzną kontrolę jakości ;-)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: kolagen »

Rafał Celadyn pisze:Zaliczyłem jeszcze piękną murawę w Woli Chroberskiej po której ganiały dziesiątki Boloria dia
To własnie miejsce nazwałem "Góra Łopata".
Delog pisze:Jako, że mieliśmy botaniczny niedosyt, na ostatnią miejscówkę wybraliśmy rezerwat Kalina-Lisiniec w okolicach Miechowa. I tak nam upłynął ten dzionek :-)
Okolice Miechowa dość "przeszukane", ale może jednak tam Dorcadion się znajdzie? ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

kolagen pisze:Okolice Miechowa dość "przeszukane", ale może jednak tam Dorcadion się znajdzie?
...wszystko jest mozliwe ale chyba juz nie w tym sezonie,dodaje kilka obrazków "martyrologicznych" z wczoraj ze Stradowa ,znalazłem już tylko trzy trupki,natomiast krowi nawóz zaowocował spotkaniem paru fajnych gatunków ,z których najbardziej ucieszył mnie Euoniticellus fulvus :ok: ,no koles żywcem wygląda jakby z podróży Piotra do Afryki ;) ale foty póóóóóóźniej :P .Było już trochę O illyricus,jeden samczyk C.lunaris i coś co wstępnie oznaczyłem jako Aphodius lugens ...
Na kalinie blady już praktycznie nie do sfotografowania ,obuwiki pełnia ,kukawek sporo ale straszne karzełki w porównaniu do zeszłego roku...sucho...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (295.29 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (250.34 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (231.75 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

...i wieści z ostatniej chwili. Na Ponidziu może już grasować jelonek. Na feju pojawiły się pierwsze tegoroczne polskie obserwacje jego i kozioroga dębosza :-o
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Tomek Klejdysz »

Rafał Celadyn pisze:widziałem troche holbergi ale te ze Stradowa (w sumie znalazłem 4 sztuki) wszystkie maja taki rysunek jak ponizej i jakoś dziwnie mi wygladają ,pewnie jakaś "var" ,ale moze niech ktoś to oceni...
:papa:
Rafał


Załączniki:
S..JPG
S..JPG [ 333.07 KiB | Przeglądane 705 razy ]
To prawdopodobnie Asproparthenis punctiventris (Germ.), syn: Bothynoderes punctiventris (Germ.).
Od kilku lat sieje spustoszenie w uprawach buraka w pd-wsch części kraju. W tym roku jest go wyjątkowo dużo. Jak dramatyczna jest sytuacja plantatorów buraka można zobaczyć w telewizji regionalnej:

https://lublin.tvp.pl/36984095/chrzaszc ... -zagrozone
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Jurek Szypuła »

Rafał Celadyn pisze: widziałem troche holbergi ale te ze Stradowa (w sumie znalazłem 4 sztuki) wszystkie maja taki rysunek jak ponizej i jakoś dziwnie mi wygladają ,pewnie jakaś "var" ,ale moze niech ktoś to oceni...
:papa:
Rafał
To chyba pierwsze doniesienie o przekroczeniu linii Wisły przez Asproparthenis punctiventris :okok: :okok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

Tomek Klejdysz pisze:To prawdopodobnie Asproparthenis punctiventris (Germ.), syn: Bothynoderes punctiventris (Germ.).
Od kilku lat sieje spustoszenie w uprawach buraka w pd-wsch części kraju. W tym roku jest go wyjątkowo dużo. Jak dramatyczna jest sytuacja plantatorów buraka można zobaczyć w telewizji regionalnej:

https://lublin.tvp.pl/36984095/chrzaszc ... -zagrozone
Dzięki Tomek! :ok:
Jurek Szypuła pisze:To chyba pierwsze doniesienie o przekroczeniu linii Wisły przez  Asproparthenis punctiventris  
..no to fajnie , choć moze nie dla uprawiajacych buraki, bo dla nich szykuje sie niezły Burakogeddon ;) .
Pewnie połowa ludzi nie kuma co jest grane z tym gatunkiem ...
Na szybko :
W oficjalnej checkliście jest :arrow: https://www.researchgate.net/publicatio ... _Revisited
z adnotacją:
Asproparthenis punctiventris (Germar, 1823) [230]
[230] A serious pest of beet crops, which recently mi grated to south-east Poland from Ukraine(Pru szyński & Klejdysz 2017). Its listings fromPL in CPC8 (Meregalli & Fremuth 2013), CCPCC,Fauna Europaea (Talamelli et al. 2017), Mere-galli (2017), and the CABI databases such as Plantwise.org, were actually erroneous because allthe former records of this species came from thePo dolia area, which lies in Ukraine after WWII
Po znalezieniu publikacji :
Pruszyński, G. and T. Klejdysz. 2017. Zasmakował w bura-kach. Nowoczesna Uprawa, 7(129), lipiec 2017: 55–57
http://www.nowoczesnauprawa.pl/index.php?content=2623 ,wszystko jest klarowne .
W KSiBie pewnie bedzie uaktualnione a do tego czasu mozna znaleźć 19-to i 20 to wieczne rekordy z terenów leżacych obecnie na Ukrainie :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... y/letter/B jeszcze pod starą nazwą...no ....dobrze, że zrobiłem fotę i zapytałem, bo może nawet nigdy nie dowiedziałbym sie, że istnieje taki ryj ;) .
... ku porządkowi w temacie dodaję gównojadki i sprostowanie :nie lugens, tylko merdarius.... i jeszcze jeden portret "Tego który przyjdzie ...i pożre wszystkie buraki" ...to tylko żaaaaarty,też mi szkoda rolników...przynajmniej niektórych...
;)
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=003_ulzGw4I
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (218.3 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (241.63 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (177.44 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał SZCZECIN »

fajne tam macie robale na południu:)
W okolicach Szczecina nigdy nie spotkałem ani Coprisa ani Rhagiuma sycophanty, u nas tylko Rh. mordax i Rh.inquisitor..
Piękne romantyczne ujęcia kwiatów, fantastycznie się czyta ten wątek, jak powieść...
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Marek Wanat »

Rafał Celadyn pisze:...no ....dobrze, że zrobiłem fotę i zapytałem, bo może nawet nigdy nie dowiedziałbym sie, że istnieje taki ryj  
Zawsze dobrze, że wrzucasz foty, bo ładne robisz :okok:

Niezłe tempo narzucił ten komośnik, ale przecież pól buraczanych ci u nas dostatek. Ciekawe, czy rolnicy nad Nidą już wiedzą co do nich zawędrowało na pola? Rozejrzę się pod Wrocławiem...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

;) ,
wywaliło mi antenę od netu i nie miałem dostępu do forum.
Tak więc byłem na Ponidziu całą sobotę i powiem tak,o buraki na Stradowie chyba nie ma sie co martwić, bo widzę tam tylko rzepak, zboże, cebule i ziemniaki....no chyba, że dwa ogromne pola bez zadnej roślinności tu już efekt prac szarka... :? ,nie wiem.
Na Kalinie orgia obuwikowa,wyjątkowo kosmiczne ilości ,blady zniknął ,ale najciekawsze. że nieliczne dwulistniki musze już w fazie zagłady :-o ,przełom maja i czerwca to chyba koniec storczyków łąkowych przynajmniej na Ponidziu.
Spotkaliśmy na Polichnie pewnego leśnika z aparatem i okazało sie, że juz nawet storczyk samiczy kwitnie a jak już byłem w chacie dostałem fotę z jelonkiem....cud.... szczyt rójki kozioroga ,pierwsze jelonki i kwitnące obuwiki...sycophanty faktycznie masa.
Owczary;
Tu klęska kompletna może poza masowym pojawem Acupalpus elegans :ok: ,co do Pogonusa to zaczynam watpić ,czy jeszcze sie tam gdzieś utrzymał, poza literaturą i tablicą informacyjną....Dalej kompletnie nic tam nie kwitnie... :-?
kilka dokumentacyjnych
:arrow:
Załączniki
;).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (250.23 KiB)
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.36 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (283.39 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.94 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.25 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (302.01 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (170.79 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (198.95 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (383.75 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.87 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.49 KiB)
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (363.12 KiB)
12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (215.38 KiB)
13.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (202.59 KiB)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: kolagen »

Rafał Celadyn pisze:chyba juz nie w tym sezonie,dodaje kilka obrazków "martyrologicznych" z wczoraj ze Stradowa  ,znalazłem już tylko trzy trupki
Wczoraj byłem chwilę na Byczowskiej górze i trafiłem na martwego Dorcadiona. Wydaje mi się ze mógł być bardzo "świeży", bo był nabity na kłujkę srogonia baldaszkowca (nie wiem czy był upolowany, ale chyba z wysuszonego trupka to by pluskwiak nie miał co spijać już...).
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

kolagen pisze:
Rafał Celadyn pisze:chyba juz nie w tym sezonie,dodaje kilka obrazków "martyrologicznych" z wczoraj ze Stradowa  ,znalazłem już tylko trzy trupki
Wczoraj byłem chwilę na Byczowskiej górze i trafiłem na martwego Dorcadiona. Wydaje mi się ze mógł być bardzo "świeży", bo był nabity na kłujkę srogonia baldaszkowca (nie wiem czy był upolowany, ale chyba z wysuszonego trupka to by pluskwiak nie miał co spijać już...).
Świadczyłoby to o bardzo długim, przynajmniej miesięcznym okresie pojawu.
A swoją drogą mogłeś sprawdzić ruchomość stawów :-)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: kolagen »

Delog pisze:A swoją drogą mogłeś sprawdzić ruchomość stawów :-)
Sprawdziłem. Jeszcze były ruchome - nawet przez chwilę miałem (błędne) wrażenie że sam się rusza.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...a tymczasem na Ponidziu;
...Udało się spotkać załogę Łódzko -Lubuską w sile trzech chłopa :ok: ,zabawę próbowała zepsuć pogoda i ponoć był to najzimniejszy dzień lata tej wiosny :mrgreen: , ale w dobrym towarzystwie to i pogoda- to ptak :P .
Pojeździlismy sobie wspólnie, pofociliśmy i tylko o to w tym wszystkim chodziło :ok: .
Parę fot, a jak było na Ponidziu, to pewnie wiecej maja do pokazania i powiedzenia chłopaki ,bo byli tam chwile dłuzej niz ja ...
:birra:
:papa:
Rafał
PS.
Spoko ,papcie odeślę pocztą :mrgreen: .
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (235.05 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (239.47 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.38 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (303.38 KiB)
Cylindera germanica (Linnaeus, 1758).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (239.7 KiB)
muchotrzew solniskowy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (188.14 KiB)
Ocydromus (Peryphus) femoratus femoratus (Sturm 1825).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (183.26 KiB)
rysiek w grodzisku Stradów.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (156.71 KiB)
Szczerbaków -słone źródło.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (314.89 KiB)
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: rysiaty »

no i klapki się znalazły :hurra
Załączniki
DSC_2234.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.56 KiB)
DSC_2266.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.55 KiB)
DSC_2356.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.2 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Gwoli jasności - na ostatniej fotce Rafał foci Cylindera germanica ( dzięki za wskazanie stanowiska i za całą objazdówkę ). Są szalenie szybkie i płochliwe, więc w tym przypadku zimna aura wpłynęła zapewne na nasza korzyść i z trudem, ale jednak można było te trzyszcze fotografować.
Brak słońca nie przeszkodził w zrealizowaniu podstawowych założeń - wspólnymi siłami odnaleźliśmy większość gatunków z listy. Poniżej kilka ujęć z grup, które pozostałych uczestników interesowały nieco mniej, więc mnie głównie przypadła w udziale ich dokumentacja.
Oznaczenia moje i wstępne, więc nie na 100%.
Rafał - jednak nie O.cruciatus, tylko O. femoratus?
Załączniki
Choerades femorata.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.17 KiB)
Dioctria humeralis.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.71 KiB)
Holopogon.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.18 KiB)
Rondania fasciata.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.49 KiB)
Zodion.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.64 KiB)
Melitturga clavicornis - tym razem z Krzyżanowic.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (192.09 KiB)
Megalodontes.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.91 KiB)
Hylaeus variegatus male.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.94 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...no pięknie, tyle fot co wrzucił rychu, to nikt mi nie zrobił przez cały ubiegły rok :mrgreen: .
Tak to femoratum w mojej galerii ładnie widać róznicę :arrow:
https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 933580444/
https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 933580444/
...ładować foty, moze jakiś sztuczny tłok w temacie sie zrobi :P
Co do solnisk, tu można sobie trochę o nich poczytać http://geoportal.pgi.gov.pl/pgi-os/wiedza/Gadawa
....mam powazne wątp[liwości czy P.transfuga vel persicus jeszcze spaceruje po polskiej ziemi.... :-(
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Faktycznie ładnie widać różnice. No trochę szkoda, O.cruciatus wyglada na rzadziej obserwowany.
W Winiarach Zagojskich znalazłem ciekawego zadziorka. Póki co wygląda na nowy dla Polski. Może ktoś ma rozeznanie w tej rodzinie i mógłby potwierdzić?
Załączniki
Gasteruption hastator.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.41 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: GrzegorzGG »

Jakby Nysius to Ortholomus punctipennis, druga Lepyronia to wg mnie też Lepyronia coleoptrata :P
Acetropis raczej musi zostać tylko do rodzaju.

Jalla dumosa super fotka - mogę wrzucić na stronę?

Grzegorz
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Sprawdzę, może mam lepszą. Przyślę e-mailem.
Dzięki za id
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Aneta »

Cudak 1 to będzie nimfa Deraeocoris lutescens, cudak 2 wygląda na coś z Erythraeidae.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Dzięki, Aneta. Pluskwiak pospolity, ale dobrze mieć fotkę larwy. Salticus słusznie mi zwrócił uwagę, że podpis pod wylinka cykady sugeruje Cicadetta montana sensu stricto, a ten gatunek na Popnidziu nie występuje. Poprawnie należy podpisać C.montana sensu lato.
W Stradowie na ostrożeniu pojawił się ciekawy ryj, którego fotke załączam. I kilka innych, niezidentyfikowanych chrząszczy.
Załączniki
Hadroplontus trimaculatus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.11 KiB)
Coccinellidae.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (158.21 KiB)
carabidae.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.62 KiB)
Cx1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (244.7 KiB)
Cx2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.4 KiB)
Magdalis.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.58 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Aneta »

Ten Magdalis to Baris sp. (jeśli siedział na bylicy, to pewnie B. artemisiae). A biedronka wygląda na ciekawą formę Propylea quatuordecimpunctata.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

No własnie nigdzie nie znalazłem biedrony z takim deseniem. Trochę mi podchodziła pod Tytthaspis. Dzięki raz jeszcze. Juz nie zaśmiecam pospoliciakami.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...carabidek to Ophonus azureus ,ten "dziwny Harpalus" z Szczerbakowa to też on.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

No to wreszcie będę miał jakiegoś Ophonusa oznaczonego. Fajnie.
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: rysiaty »

Rafał Celadyn pisze:...ładować foty, moze jakiś sztuczny tłok w temacie sie zrobi
Załączniki
Wątlik prążkowany Leptophyes albovittata - Kopernia
Wątlik prążkowany Leptophyes albovittata - Kopernia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.47 KiB)
Podłatczyn dwubarwny Bicolorana bicolor - liczny na każdym stanowisku
Podłatczyn dwubarwny Bicolorana bicolor - liczny na każdym stanowisku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.85 KiB)
były tez formy długoskrzydłe
były tez formy długoskrzydłe
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.07 KiB)
jaszczur - zwinka
jaszczur - zwinka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.74 KiB)
rusałka pokrzywnik na ściance gipsowej
rusałka pokrzywnik na ściance gipsowej
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.65 KiB)
gipsowy skakun - rez. Prześlin
gipsowy skakun - rez. Prześlin
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.85 KiB)
życiówka ... Palomena viridissima w Stradowie
życiówka ... Palomena viridissima w Stradowie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.28 KiB)
a to moja (chyba ta sama) Cylindera germanica
a to moja (chyba ta sama) Cylindera germanica
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.22 KiB)
Świerszczyk szary Modicogryllus frontalis - Szczerbaków; zacny gatun
Świerszczyk szary Modicogryllus frontalis - Szczerbaków; zacny gatun
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.16 KiB)
DSC_2468.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.07 KiB)
Stenobothrus stigmaticus/nigromaculatus - Winiary
Stenobothrus stigmaticus/nigromaculatus - Winiary
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.44 KiB)
samiec Stenobothrus stigmaticus/nigromaculatus - Winiary
samiec Stenobothrus stigmaticus/nigromaculatus - Winiary
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.66 KiB)
Dolichosoma lineare - Krzyżanowice
Dolichosoma lineare - Krzyżanowice
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.99 KiB)
no i chyba jak dla mnie hit wycieczki ... stepówka nadnidziańska Gampsocleis glabra z Krzyżanowic, chociaż tylko nimfa
no i chyba jak dla mnie hit wycieczki ... stepówka nadnidziańska Gampsocleis glabra z Krzyżanowic, chociaż tylko nimfa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.1 KiB)
Stenobothrus stigmaticus/nigromaculatus - Kopernia
Stenobothrus stigmaticus/nigromaculatus - Kopernia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.45 KiB)
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: rysiaty »

cd.
Załączniki
Lygaeidae - Krzyżanowice
Lygaeidae - Krzyżanowice
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.25 KiB)
argus ??? Polana Polichno
argus ??? Polana Polichno
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.46 KiB)
cykada - Polana Polichno
cykada - Polana Polichno
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.32 KiB)
ogończyk akacjowiec Satyrium acaciae ??? Kopernia
ogończyk akacjowiec Satyrium acaciae ??? Kopernia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.54 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Aneta »

Lygaeidek to Platyplax salviae, ogończyk ok.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Wielka szkoda, że nie zaplanowaliście wypadu łikendowego.
Byłaby szansa na spotkanie/ poznanie :-)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: L. Borowiec »

Cx2 to Melyridae, Charopus sp., chyba widzę żółtawe nogi to byłby Charopus flavipes (http://www.cassidae.uni.wroc.pl/Colpolo ... avipes.htm)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Dziękuje uprzejmie, profesorze. Czegóż to ja nie wymyślałem; ostatnio Anthicidae. I przy okazji - stonka z fotki rafała (3.JPG ) to będzie Galeruca pomonae? Pytam min. dlatego,że też ją sfociłem.
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: angellus »

Cx1 - Orchesia sp.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: L. Borowiec »

Galeruca z 3.JPG to może być G. pomonae, ale podejrzanie słabe ma żeberka na pokrywach, więc nie mam pewności. Ujęcie z góry może by pomogło w oznaczeniu.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: avidal »

Tak się składa, ze mam odpowiednie ujęcie.
Załączniki
Galeruca.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.64 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...a tymczasem ...
… w piątek wstałem o 4 rano z misją Czerwone Wierchy w głowie,jednak prognoza pogody z 5 st. powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia ostudziła mój zapał...około 9 ej ruszyłem zrobic kółeczko po Ponidziu.Wszystko szło dobrze; najpierw Kalina ,na której niewiele się działo tak owadzio jak i florystycznie (może poza nielicznie kwitnącymi obydwoma gatunkami lnu i łanowym kwitnieniem omanu).Potem Polana Polichno z nadzieją na sfotografowanie cykady. Co niestety o tej porze, raczej graniczy z cudem. Spotkałem jednego martwego jelonka pod drzewem i chyba ostatniego żywego pobratymca ,biedak nie miał przedniej nogi i w samotności siedział na pniu debu... I do tego momentu „wszystko” szło dobrze...
Czasy równoległe.
Ptak.
...jadąc samochodem przez Kalinę nagle z traw zerwał się ptak ,parę sekund później ujrzałem go we wstecznym lusterku, leżał na drodze-śmierć o poranku...
nie zatrzymywałem się;
martwe ptaki- lecą gdzieś...

https://www.youtube.com/watch?v=OMyrPgZ2guY
Kalina i Polana Polichno :arrow:
można pobawić sie w oznaczanie ,jelonka i szachownicę oznaczyłem ;)
C.D.N.
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (246.46 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (211.61 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.89 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (214.63 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (191.33 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (197.21 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (176.3 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (205.08 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.61 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (245.81 KiB)
11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (174.54 KiB)
12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (287.76 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:można pobawić sie w oznaczanie
;)

5 - Palomena sp.
6 - Stenobothrus lineatus
7 - Euthystira brachyptera
8 - Metrioptera roeselii
9 - Cryptocephalus sp.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok:
Następnymi etapami miały być rez Krzyżanowice,rez Owczary i powrót....
Niestety Krzyżanowice okazały się ostatnim przystankiem na dłużej...
Wszystko było ok ,pofociłem sobie to i owo i zamierzałem jechać dalej ,jednak w drodze powrotnej zauwazyłem, że zgubiłem klucz do samochodu...Od 14-do 22- giej przerobiłem cały rezerwat kilkakrotnie -klucza niet .Na szczęście, wiem jak dostać się do swojego samochodu, więc spędziłem noc pod cmentarzem z plecakiem pod głową, z płonącymi na dzień ojca zniczami...dwie godziny nie mogłem zasnąć więc umilałem sobie czas foceniem nieba....
Czasy równoległe
12 w nocy ,cmentarz Krzyżanowice.
Obok samochodu przebiegł lis, dużo zniczy monstrualnych rozmiarów oświetla cały cmentarz robiąc konkurencję księżycowi.Po drugiej stronie w agro impreza na całego ,włoskie przeboje i śpiewy biesiadników,jestem tak zmęczony 12 godzinnym chodzeniem po trawach , że już mi to nie przeszkadza ...przypomina mi się tekst kumpla jak łaziliśmy po połoninach...
Nie jest to jakiś super -piechur więc wycieczkę na Smerek i Wetlińską do Chatki Puchatka w pewnym momencie skwitował tak:
P..ę to,zaraz podpalę te trawy i niech dadzą mi mandat ,zamkną ,mogą przyjść goprowcy, policja byle by mnie stąd zabrali.... helikopterem!Jak trzeba to jeszcze dopłacę....
Zasypiam.
:arrow:https://www.youtube.com/watch?v=ElqKKhImSUk
;)
C.D.N.
Załączniki
THE RETURN....JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (193.42 KiB)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: wojtas »

1 to Rutpela maculata
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok:
O 4 tej obudził mnie chłód więc „zwinąłem” plecak i ruszyłem szukać klucza ,kto był w rezerwacie ten wie jak wygląda to morze traw i jak ciężko jest tam znaleźć cokolwiek,niby klucz ma niebieską smycz ,niby powinienem go dojrzeć-nie znalazłem.
Czasy równoległe.
Mądre kobiety .
9 rano,cmentarz w Krzyżanowicach, Dzień Ojca.
Dwie matki z córkami idą odwiedzić umarłych.
Po nocy przespanej pod cmentarzem na tylnej kanapie w samochodzie wdałem się w rozmowę...
„-klucz?trzeba było sobie na szyi powiesić jak miał smycz.
- żona też mi tak mówiła
-madrą ma pan żonę...”

„- kiedyś każdego musi coś takiego spotkać w życiu
-tylko dlaczego to akurat mnie i dzisiaj ;)
-widocznie komuś dzisiaj był pan tutaj potrzebny....ja bym się bała tu spać....”;

...zasypiajac wśród umarłych,napisałbym ,„czuję chłód” ale prawda jest bardziej prozaiczna i chłód nie jest najgorszy gdy śpi się w zamkniętym samochodzie. Zapach znoszonych skarpet jest gorszy...
Trochę o owadach. Po przeczesaniu 14-godzinnym rezerwatu chyba zobaczyłem wszystko co można
tam spotkać o tej porze.Na objedzonych sparcetach ,których nie ma za dużo nie ma riparti za to widać jaką konkurencję robi im Z.carniolice .Z pszczółek spotkałem chyba coś ciekawego(fot.) ,motyle prawie nie latały był jakiś paź i sporo szachownicy...
Czasy równoległe.
Mateusz z lawety i Jacek.
-Jacek? Nie mogłeś go spotkać pod sklepem Krzyżanowicach, bo umarł w tym roku.

...bezręki Jacek... jak jelonek na Polichnie...:(

vide "Opowieść Jacka"
https://www.youtube.com/watch?v=QPhGuzzej-4
C.D.N.
Załączniki
13.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.29 KiB)
14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.8 KiB)
15.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.48 KiB)
16.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.92 KiB)
17.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.31 KiB)
18.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.7 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

Czasy równoległe
Z pamiętnika surwiwalisty. ;)
„Zakładając obóz musimy pamiętać jak ważną rzeczą jest dostęp do bieżącej wody.
W dzikim i trudno dostępnym terenie może to być rzeka lub jakieś źródełko.
Inaczej ma się sprawa gdy z „jakichś” powodów nie możemy nocować w cywilizowanym miejscu.
Jeśli takim krajem będzie Polska warto znaleźć jakiś cmentarz...tam zawsze jest bieżąca woda.
Howgh!”
...no ale przecież życie nie składa się z samych dramatów ,więc pozytywnym aspektem w tym całym bajzlu było spotkanie na sesji fotograficznej ze stepówką co obrazuja poniższe foty .
I tyle.
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=Pqaxe5o2Apo
;-) :birra:
Czasy równoległe
Epilog
Niektóre rzeczy zdarzają się tylko po to by je opowiedzieć.
Samochód stoi pod stodółką w Kostkach Dużych .Sylwek obiecał, że do wtorku zdekoduje immobilizer i dorobi dwie „rybki” .Tnie to koszty na pół.Do chaty wróciłem z Maćkiem.
Załączniki
19.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (325.97 KiB)
20.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (217.63 KiB)
21.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (159.28 KiB)
22.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (210.27 KiB)
23.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (170.51 KiB)
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Z kluczykiem znam ten ból, krok po kroku z nosem przy ziemi na murawie kserotermicznej, nieźle zresztą zarośniętej (szczęśliwie znalazłem). Trzmiel to Bombus pascuorum. Jelonki powinny jeszcze się kręcić w lipcu. Świetne zdjęcia, jako i relacje. W kontakcie :tel2:
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: rysiaty »

w roli "stepówki" ... łatczyn brodawnik Decticus verrucivorus
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze: w roli "stepówki" ... łatczyn brodawnik Decticus verrucivorus
Ty to potrafisz człowieka podnieść na duchu :mrgreen: ,przynajmniej foty ma takie jak by był stepówką ;)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze: Niektóre rzeczy  zdarzają się tylko po to by je opowiedzieć.
[/quote]

Bardzo ciekawie opowiedziane, pokazane też.
Czasy równoległe...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

J. Tatur-Dytkowski pisze:Trzmiel to Bombus pascuorum.
a gdzie tam jest trzmiel ?
te pszczoły (fot) to trzmiele ?
Delog pisze:Bardzo ciekawie opowiedziane, pokazane też.
...dzięk pablo :ok: ,no mogło być lepiej ale nie byłoby o czym opowiadać ;)
:papa:
Rafał
Załączniki
24.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.14 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

aaaaa,ok ,ten z polany ;)
:papa:
Rafał
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Jurek Szypuła »

Rafał Celadyn pisze::ok:
Następnymi etapami miały być rez Krzyżanowice,rez Owczary i powrót....
Niestety Krzyżanowice okazały się ostatnim przystankiem na dłużej...
Wszystko było ok ,pofociłem sobie to i owo i zamierzałem jechać dalej ,jednak w drodze powrotnej  zauwazyłem, że zgubiłem klucz do samochodu...Od 14-do 22- giej przerobiłem cały rezerwat kilkakrotnie -klucza niet ...
Bardzo przydatne urządzenie na takie lub podobne sytuacje:

http://allegro.pl/a09-brelok-itag-gps-l ... um_allegro&
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Darecki »

3 Bombus pascuorum
4 Andrena flavipes
17 samce Dasypoda hirtipes
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: Dzięki Panowie!
No Jurku, bryloczek w racjonalnej sytuacji na pewno pomoże, ale tu podejrzewam, że padłem ofiarą modlitwy polaka... :mrgreen:
;)
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=CzpgK-XMCS4
:papa:
Rafał
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Darecki »

"...ciekawa pszczółka..." sprzed roku wygląda na Halictus quadricinctus ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Rafał Celadyn »

...jadę jutro po brykę z kumplem zajawionym ornitologicznie ,więc, żeby nie trzaskać bez sensu kilosów mam pytanie:
Gdzie najbliżej sfocimy żołny? Wiem, że gdzieś w Kunowie coś lata ale to trochę daleko a namiarów dokładnych nie mam...
Jakby ktoś, coś mógł(chciał!)pomóc to mozna pisać tutaj ,no chyba, że to jakieś tajemnice(w ptakach nie siedzę) to na pw.Ruszamy jutro 8-8.30 potem to juz nie ma sensu ;)
THX! :ok:
:papa:
Rafał
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: ...w drodze, czyli  road-trip po Ponidziu 2015

Post autor: Leszek Matacz »

I ja tam, byłem, miodu nie kupiłem, wina nie wypiłem, dużo zobaczyłem.

Nocne mary za oknem, sam w starym budynku, w klimacie podobnym do tego z opowieści o ostatnich dniach życia Ireny Brezy (ciekawych odsyłam tu: https://www.facebook.com/zbrodniezarchi ... 01399135:0).
W wietrze, w deszczu, w słońcu.
Meldowały się owady modlące, jak i te mające step w nazwie, czasem w dramatycznych interakcjach. (Rysiek tym razem nie będzie musiał podnosić na duchu :rotfl: )
Błękitniały modrością kwiaty, na których nie siadały modre motyle (te, czując biznes nosem - jak gospodarka - wolą małe i żółte).
Ptaki od B do Ż.
Konopie też były.
Znikające drogi na mapie.
W wodach Nidy zlecone poszukiwania tej jedynej małżonki.
Sekretarzyki, polichromie, klamki i szkielety.
Kuesty i ponory.
Jazda po Jędrzejowie prawdę o kierowcy powie, czyli rzecz o próbie uszczuplenia populacyji białogłowych o sztuk 2.
Najbardziej znanych forumowych kluczyków nie znalazłem.
Drogi powiatowe lepsze, niż dowolny odcinek wojewódzkiej w znanych mi rejonach Dolnego Śląska, a i niektóre krajowe mogłyby się schować.

3 dni minęły jak czas poświęcony na ten wpis.

Zdjęcia są i będą, jednak - jak wspomniałem spotkanej w Krzyżanowicach parze fotografów - obiekty westchnień co pojawiały się w kadrze, to znikały, zaś i fokus auto sromotnie przegrywał z suchowiejem. Moje organy póki co trwają, ale kto wie, czy jaka klebsiella się w nich nie czai.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”