Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Pramczas »

Cześć. Nie byłem pewny w jakim dziale zapoczątkować dyskusję na temat sprzętu trekkingowego- pomyślałem jednak, że ten będzie odpowiedni. Otóż chciałem spytać o Wasze spostrzeżenia, porady, sprawdzone rozwiązania, może nawet recenzje. O co chodzi? Otóż jestem ciekaw jak Wy ubieracie się na wyprawy w ciepłe suche rejony świata. Chciałem powiedzieć co ja zamierzam zabrać w tym roku na lipcową wyprawę do Turcji i spytać jakie są Wasze opinie na ten temat- będę wdzięczny jeśli powiecie czego nie brać, co zmienić i o czym zapomniałem. Teren jak to tamte rejony świata: makia, garig, suche zbocza pagórków usłane kamieniami, żwir, jakieś krzewy i lejący się na głowę skwar. Każda jednorazowa wyprawa trwa niecały dzień. Otóż biorę następujące rzeczy:
Buty Adidas Purach- takie: http://www.merxmarx.com/media/catalog/p ... G02500.jpg
Wkładki do butów: http://allegro.pl/wkladki-do-butow-prze ... 07794.html
Kapelusz taki, tylko cały zielony: http://military-zone.sklep.pl/galerie/k ... i_1495.jpg
Spodnie- cieniutkie bawełniane do kolan, ewentualnie zastanawiam się, czy nie wziąć długich, bo krzewinki trochę drapią- bawełna będzie ok?
Skarpety: białe bawełniane (100% bawełna) na to grube długie skarpety, też z maksymalnym % bawełny.
Do tego bawełniany podkoszulek, lub koszula no i okulary z filtrem.
Poza tym łopatka 30 cm do barberowek, nóż, siatka, pojemniki na owady.
Do nawadniania wezmę camelbag 2 l + butelka 0,5 l. Odnośnie wody, chciałem spytać się, czy w miejsca gdzie jest strasznie gorąco i sucho zabieracie jakieś saszetki z elektrolitami, które wsypuje się do wody, żeby uzupełnić ich straty (elektrolitów), które tracimy z potem? Jeśli tak to polecicie jakieś konkretne?
Ostatnia sprawa- nie mam jeszcze plecaka. Chcę kupić bardziej specjalistyczny plecak do trekkingu. Tylko główny problem to jego pojemność. Chcę zabrać jednorazowo ze 20 plastikowych pudełek 0,4 l i do tego fiolki wielkości kieliszków- ze 20 sztuk. No i oprócz tego to, o czym mówiłem wcześniej (łopatka etc). Czy plecak o pojemności 35 l będzie wystarczający? Czy lepiej wziąć większy? Nie wiem, czy na przykład taki będzie wystarczający: http://allegro.pl/profesjonalny-plecak- ... 73477.html czy muszę kupić większy?
Chciałbym, żebyście powiedzieli co Wy ubieracie (długie spodnie, krótkie? Jaki sprzęt zabieracie ze sobą, jakich plecaków używacie, co do nich wkładacie i jak są pojemne, jakie buty itp). Aha jeszcze jakieś medykamenty, ja wezmę tylko wapno na wypadek ukąszenia przez jakiegoś skorpiona itp, i plastry- coś więcej?
Z góry dzięki za pomoc. Bartek ;)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pramczas, tu spora grupa osób zastanawia się czy kupić jedną paczkę szpilek czy dwie a Ty rzucasz temat drogiego sprzętu trekkingowego. Trekking to zupełnie inna dyscyplina, szybkie chodzenie w terenie w entomologii przyniesie co najwyżej zmęczenie a nie materiał do badań.
Oczywiście przyjemniej pracuje się w dobrych butach i ubraniu ale bez przesady. W ektremalnych warunkach - wysokie góry, gęste zarośla, bagna, podmokłe łąki - owszem ubiór jest ważny. W pozostałych przypadkach spokojnie wystarczą mniej "ekskluzywne" stroje. Lepiej kasę wydać na sprzęt, optykę, gabloty itp. Ale jak się ma jej nadmiar - można szaleć :), ekstra ubiór nie gwarantuje dobrych entomologicznych wyników ;)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Kamil Mazur »

Buhaha, ale jazda takiego czegoś jeszcze nie było:)
Jak robiłem trekkingi to zwykle brałem buty Scarpa, czekan CharletMoser, raki paskowe Camp :)
Plecak Karrimor, przeróżne polary.
Jak kurtka to tylko Małachowski.
Śpiwór do -20st, namiot najlepiej z fartuchami śnieżnymi bo nie leci Ci syf do środka.

A jeśli chodzi o trekking entomologiczny to weź po prostu siatkę na motyle i pudełko. Ciuchy zwyczajne nie musza być markowe bo i tak nie zwabią lepszych gatunków.
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Andrzej Matusiak »

Może Premczas niefortunnie trochę użył słowa "trekking", ale... nawet wg definicji są różne jego odmiany i nie na każdy trzeba się zbroić w czekan i namiot z fartuchami :) .
Premczas, odpowiedzi na większość swoich pytań uzyskasz na forach turystycznych, górskich.
Od siebie mogę dodać tyle: na tamte warunki zadbaj przede wszystkim o bieliznę (najlepiej termoaktywną, odprowadzającą wilgoć na zewnątrz) i skarpety. Bawełniana koszulka po godzinie będzie mokrą szmatą. Skarpety- najlepiej trekingowe z Coolmaxem. Majty termoaktywne - nie docenisz ich wartości, póki w zwykłych nie obetrzesz sobie dupy lub... klejnotów.
Do apteczki dorzuć węgiel (nie zawadzi również jakiś Stoperan, czy coś innego na sraczkę) i coś przeciwbólowego.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Malko »

Najważniejsze dla mnie to buty za kostkę i spodnie anty-pokrzywowe ;) plecak mam karrimor reszta to sprawa drugorzędna acha no i o mój Boże Piękna Pogoda ... :(
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Pramczas »

No właśnie chodziło właśnie o takie rady jak mówi Tusiak. Chciałem spytać o jakieś Wasze sprawdzone sposoby na wyprawy w ciepłe miejsca, typu: " a ja to biorę ze sobą zawsze grube bawełniane skarpety, bo wygodne, a i noga się w nich nie poci", albo "buty to weź za kostkę bo Ci żwiru nie naleci" :wink: Pytam dlatego, że nie bardzo znam się na tego typu sprzęcie, tez zawsze chodziłem ze zwykłym plecakiem, butach etc, ale w tym roku chciałem spróbować zainteresować się troszkę tym jak się ubierać itp. ponieważ być może będzie trochę łatwiej spacerować i o to w tym temacie chodziło :wink: . Temat cały czas pozostawiam otwarty i jeśli macie jakieś rady to będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie. Chciałem jeszcze spytać o tą bieliznę termoaktywną- rzeczywiście jest taka przydatna? To znaczy do tej pory zawsze miałem zwykłe „majty” i w sumie sprawowały się elegancko [:
Co do medykamentów, chodzi tylko o te, które przydadzą się w terenie, w przypadkach kiedy trzeba będzie szybko zareagować :wink:
Edyta: chciałem jeszcze spytać o plecak, czy do plecaka o pojemności 35 l wejdzie wszystko o co pytałem w poprzednim poście? Możecie powiedzieć jakiej pojemnosci sa Wasze plecaki i co do nich pakujecie na wyprawę? To ważna dla mnie kwestia, ponieważ chcę kupić plecak na allegro i nie mogę na żywo zobaczyć, czy upchnę w nim wszystko.
Aha, co do trekkingu, to rzeczywiście jest to może za duże słowo- chodzi po prostu o wyprawy w teren w celach entomologicznych :wink:
I jeszcze pytanko o długie spodnie- jaki może być najlepszy materiał, żeby były lekkie i przewiewne, ale, żeby nie zniszczyły się przy kontakcie z krzewinkami- bawełna?
Ostatnio zmieniony środa, 6 lipca 2011, 21:33 przez Pramczas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Malko »

Pramczas myślę że, powinieneś zaglądnąć na odpowiednie fora poświęcone tej tematyce. Nie twierdzę że, my się nie znamy tylko tam na pewno dostaniesz konkretne odpowiedzi na swoje pytania i rady od ludzi co się już długo w to "bawią".
P.S. Mój współlokator chodził po górach na dłuższe wędrówki i miał ten cały sprzęt od skarpet i właśnie bielizny do rękawiczek z windstoperem i mówił że, każda część jest ważna i przemyślana.
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Pramczas »

Rozumiem, a znacie może jakieś dobre fora o tematyce trekkingowej ;)?
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Kamil Mazur »

Prawdziwa bielizna termoaktywna nie dopuści żebyś się zapocił, tzn. i tak się spocisz, ale nie zapocisz czyli będziesz miał pewien komfort suchości. Nie chodzi mi w tym momencie o majty bo każdy ma podobne wiadome oczekiwania, ale o koszulkę. Podczas zimna masz sucho bo para i pot są odprowadzane na zewnątrz. Ale również podczas upalnego dnia możesz mieć długi rękaw, który będzie znakomicie Cię chłodził w ręce nie dopuszczając do nadmiernego opalenia czy pokąsania przez jakieś cholerstwo. Taką wersję wypróbowałem wielokrotnie i wiem to z autopsji, chodziłem wielokrotnie w granatowej koszulce z długim rękawie podczas upału w górach - jak wariat podczas gdy inni się rozbierali do rosołu - ale miałem komfort.

Pytasz o fora - w google.pl wpisujesz "góry, forum, wspinaczka, trekking" i przeglądasz wyniki.
Zerknij również na wspinanie.pl tylko nie oburzaj się jak dostaniesz dziwne odpowiedzi, bo sporty wspinaczkowe uprawiają specyficznie ludzie których możesz czasem odebrać za chamów lub gburów, którymi wcale nie są, a tylko po prostu mają taki styl bycia.
Ostatnio zmieniony środa, 6 lipca 2011, 21:40 przez Kamil Mazur, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Malko »

Poszukaj przez wujka Googla ;) może ty coś znajdziesz dla siebie:
http://www.odyssei.com/forum/index.php?showforum=879
http://www.npm.pl/forum/index.php?c=13& ... 76cb2701a3
http://www.trekkingforum.com/forum/index.php?langid=4
http://www.trekinfo.com/forums/index.ph ... 3f9e4b66c6

A i rada jak kupujesz plecak to tylko z takim systemem nośnym aby był w pełni regulowany z założonym plecakiem na plecach, wiem że, karrimory takie mają (dlatego taki mam sam) taka moja mała rada :) .
Ostatnio zmieniony środa, 6 lipca 2011, 21:43 przez Malko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Andrzej Matusiak »

Tu masz całkiem niezłe forum http://ngt.pl/forum/, przeszukaj dokładnie, jest sporo testów i opinii.

p.s. Premczas napisał:"...Co do medykamentów, chodzi tylko o te, które przydadzą się w terenie, w przypadkach kiedy trzeba będzie szybko zareagować :wink:"

Stoperan - bezcenny :D :D :D
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Roman »

Do apteczki dorzuć węgiel (nie zawadzi również jakiś Stoperan, czy coś innego na sraczkę) i coś przeciwbólowego
No i pamiętaj o strefie wolnocłowej. W końcu człowiek nie wielbłąd :wink: :wink: :wink:
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Pramczas »

Hehe, super dzięki za odzew, zaraz zaczynam przeglądać fora, o które podaliście. Mam jeszcze pytanie odnośnie plecaka
Dawid_Masło pisze: A i rada jak kupujesz plecak to tylko z takim systemem nośnym aby był w pełni regulowany z założonym plecakiem na plecach, wiem że, karrimory takie mają (dlatego taki mam sam) taka moja mała rada :) .
Czy plecak, do którego dałem link ma taki system?
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Malko »

Przeczytaj dokładnie opis to znajdziesz :) ale moim zdaniem najlepiej iść do sklepu "górskiego" lub z plecakami i "przymierzyć się" jak leży plecak. Czasami niby ma dużo tych regulacji a po założeniu na plecy okazuje się że coś nam nie pasuje. Więc doradzam wybrać się do takiego sklepu tam wszystko na miejscu Ci doradzą.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: M. Stachowiak »

Jeżeli szukasz naprawdę dobrego sprzętu trekkingowego (odzież, buty, plecaki, namioty, noże, kuchnia etc.) zajrzyj tu:
http://www.arizzon.com/
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Pramczas »

Własnie czytam fora, które poleciliście, rzeczywiście jest tam trochę przydatnych informacji, jeszcze raz dzięki :wink:
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Andrzej Matusiak »

Dawid_Masło pisze:Czasami niby ma dużo tych regulacji a po założeniu na plecy okazuje się że coś nam nie pasuje. Więc doradzam wybrać się do takiego sklepu tam wszystko na miejscu Ci doradzą.
...i nie mierz plecaka "na pusto", wrzuć tam parę kilo (5-10) czegokolwiek. Pusty plecak leży zupełnie inaczej niż z obciążeniem.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Sprzęt trekkingowy- czego używacie.

Post autor: Konto_usuniete »

Jak piszesz jedziesz to Turcji tak? kup sobie buty wojskowe pustynne, spodnie wojskowe typu tropik byle nie w ciapy, t-shirty parę sztuk - w turcji mają super fajne koszule lniane - do dostania na każdym bazarze, camel baga odradzam - wodę lepiej kupowac na miejscu w butelce - inaczej bez tabletek po 2-3 godzinach masz gnój w zbiorniku i murowaną zemstę Mustafy :mrgreen: , plecak 80-90 litrów dwukomorowy -bez zewnętrznych kieszeni, arafatke kupisz na miejscu - moczysz zakładasz na szyje i jazda. do tego klapki pod prysznic, kawałek karimaty tzw poddupnik - idealny do tego by podłozyć pod zadek jak gdzieś siadasz.
Co do lekarst na pewno stoperan i nifur. co do elektrolitów - w każdej aptece w Stambule kupisz dobre zestawy witamin.
I pamietaj że w Turcji dość nieprzychylnie patrzą na tych co łapią
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”