SRI-LANKA 2011

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy N hylas to synonim N. sappho
Nie, to dwa różne gatunki. Kiedyś (za czasów Krzywickiego) sappho był traktowany jako podgatunek Neptis hylas, i tak jest ujęty w jego kluczu. Później podniesiono go do rangi gatunku.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Antek Kwiczala pisze:Czy N hylas to synonim N. sappho Nie, to dwa różne gatunki. Kiedyś (za czasów Krzywickiego) sappho był traktowany jako podgatunek Neptis hylas, i tak jest ujęty w jego kluczu. Później podniesiono go do rangi gatunku.


Dziękuję ślicznie...czy są jakiejś cechy zewnętrzne pozwalające na odróżnienie obu taksonów?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Sprawa jest trudna. Tło spodu skrzydeł u N.hylas jest jaśniejsze, pomarańczowobrązowe (u niektórych podgatunków nawej ochrowo-złotawe, jak pisze J. Eliot w kluczu do rodzaju Neptis w pracy "The Butterflies of the Malay Peninsula"). U N. sappho tło jest raczej ciemnobrązowe. O ile wiem, to N. sappho na Sri Lance nie występuje, choć jego zasięg dochodzi poprzez północne Indie aż do płn. Tajlandii.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Aneta »

IMG_9871 - Dysphania sp.
IMG_9838 oraz IMG_9844 - Graphium sp. (G. agamemnon?)
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Aneta pisze:(G. agamemnon?)
Tak, to będzie chyba ten gatunek...innych Graphium niestety nie spotkałem, motyle G. agamemnon były dość pospolite..latały w koronach drzew.. gdzie też odpoczywały...co kojarzyło mi się z naszymi Apatura sp..schodziły też niżej szczególnie jeśli pojawiało się słońce z za chmur... na kwiaty Eupatorium sp...ale szybkością i stylem lotu przypominały bardziej Hesperidae niż Papilionidae.. trudne do podejścia a co dopiero do schwytania...piękne zwinne...płochliwe. Ta druga - martwa gąsienica, to w takim razie też G. agamemnon......
Co z poczwarką na zdjęciu IMG 0133 czy ktoś wie co to może być..? wydaje się pasować do P. demoleus...?, poczwarka znaleziona na tym samym krzewie Citrus sp na którym przebywała gąsienica P. polytes i było kilka egzuwiów Papilionidae..
Załączniki
Kadr z zdjęcia z martwą gąsienicą..
Kadr z zdjęcia z martwą gąsienicą..
IMG_9834.JPG (110.75 KiB) Przejrzano 1499 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Poczwarka na zdjęciu IMG 0133 równie dobrze pasuje do P. polytes. Dołączam fotkę poczwarki P. demoleus.
Załączniki
Papilio demoleus poczwarka.jpg
Papilio demoleus poczwarka.jpg (41.79 KiB) Przejrzano 1482 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Panie Antku, dołączę jeszcze zdjęcie z góry...na którym wyraźnie widać, że poczwarka na zdjęciu IMG0 133 ma zupełnie inny kształt od poczwarki P. polytes - z tej akurat wyhodowałem motyla, toteż mam pewność jak wygląda. Może z zdjęcia z boku tego nie widać, ale poczwarka P. Polytes jest wyraźnie szersza w rejonie 2-3 segmentu odwłoka. Na zdjeciu poczwarka ( egzuwium) ta jest po prawej stronie... już bardziej może to być...P. demoleus właśnie..
Załączniki
IMG_0141.JPG
IMG_0141.JPG (89.57 KiB) Przejrzano 1471 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”