Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: palipa »

5 VI Wyjeżdżam na tydzień z rodzinką do Tylicza
Jeśli ktoś mógłby mi polecić jakieś ciekawe pod względem entomologicznym miejsca w okolicy będę wdzięczny
najbardziej zainteresowany jestem Elateridae oraz Cicindela sylvicola i innymi trzyszczami

Paweł
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Przez trzy tygodnie maja miałem ćwiczenia terenowe w okolicach Krynicy. Chrząszczy zasadniczo nie zbierałem,a skupiłem się na muchówkach. Z trzyszczy widziałem C. campestris oraz C. hybrida. Pogoda była fatalna, ale i tak nazbierałem kilka bardzo rzadko łapanych owadów. Z Tylicza jest bardzo blisko do Powroźnika http://maps.google.pl/?ie=UTF8&ll=49.35 ... 9&t=h&z=16 i to miejsce bym polecał. Z chrząszczy zwróciłem uwagę w tym miejscu na bardzo licznego Carabus variolosus.
W Wojkowej można szukać jednego z okazalszych naszych plugów Aphodius scrutator.
W Krynicy polecam jedliny w Kopciowej.
Warto również odwiedzić rezerwat "Obrożyska" i okolice w Muszynie. Obrożyska to reliktowy las z bardzo dużym udziałem lipy,który zrobił na mnie duże wrażenie. Zalega sporo próchniejącego drewna na dużej powierzchni :)
Zasadniczo cała okolica dla mnie jest atrakcyjna entomologicznie, ale należy unikać lasów na gruntach porolnych z dużym udziałem sosny, które nie są zbyt interesujące.

Łukasz
Załączniki
rezerwat Obrożyska
rezerwat Obrożyska
obr.jpg (142.78 KiB) Przejrzano 3078 razy
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: palipa »

Dzięki Łukaszu.
Za 45 min wyruszam. Z Muszyny chyba nic nie wyjdzie.
Zdam relację po powrocie

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: palipa »

Oj nie miałem czasu się zabrać za pisanie, ale jak obiecałem to to napiszę. Droga na miejsce przebiegała dość spokojnie... do Grybowa potem zaczęły się schody, nie będę się rozpisywał ale wspomnę tylko, że odcinek po wyjeździe z Grybowa do Tylicza na skutek objazdów zajął mi ponad 3 h i tak zamiast być na miejscu przed 21 dotarliśmy wymęczeni dopiero po 23. I to koniec narzekań potem było lepiej pod względem turystycznym jedynym mankamentem był brak czasu na moje wycieczki entomo i zmiana pogody w środę (przyszedł wiatr i po wywiewał większość owadów)
W niedzielę rano postanowiłem wyskoczyć na zwiedzanie okolicy póki moje panie jeszcze spały. Pierwszą rzeczą na jaką się natknąłem koło naszej kwatery (Pokoje u Jędrusia - polecam) była gąsieniczka fot.1 i motyl fot 2 następnie spotkałem gąsienicę kraśnika fot 3. na pokrzywach harcowały sobie naliściaki oraz przyłapałem spółkujące zgrzytnice fot 4.
z motyli dziennych najczęstszym okazem była Erebia medusa fot 5. Po obudzeniu się pań wybraliśmy się na Jaworzynę
tam zaś przywitały mnie stada samców Ctenicera cuprea fot 6. teraz żałuję że nie schodziłem tego dnia na pieszo z Jaworzyny gdyż pogoda była w sam raz na łowy. gdy wybrałem się sam w piątek paskudnie wiało i było o 95 % owadów mniej. Chociaż w piątek pożegnał mnie ten piękny modraszek fot 7 spotkany nad rzeką przy drodze wylotowej z Tylicza na Powroźnik

Wiem że brak mi polotu w pisaniu jakie ma Piotr Kowalski ale postaram się aby cdn.

PS. Widok z okna naszego pokoju po wtorkowej burzy fot 8 (jedyne opady deszczu podczas naszego pobytu)

Paweł

Edit . pomyliłem się i nacisnąłem wyślij bez dodania 7 zdjęć już są
Załączniki
1
1
IMG_7228.JPG (58.35 KiB) Przejrzano 2941 razy
2
2
IMG_7231.JPG (74.63 KiB) Przejrzano 2938 razy
3. Zygaena sp.
3. Zygaena sp.
IMG_7249.JPG (48.94 KiB) Przejrzano 2938 razy
4. Agapanthia villosoviridescens
4. Agapanthia villosoviridescens
IMG_7266.JPG (88.16 KiB) Przejrzano 2938 razy
5. Erebia medusa
5. Erebia medusa
IMG_7262.JPG (91.92 KiB) Przejrzano 2938 razy
6. Ctenicera cuprea
6. Ctenicera cuprea
IMG_7271.JPG (49.15 KiB) Przejrzano 2938 razy
7. modraszek
7. modraszek
IMG_7669.JPG (59.59 KiB) Przejrzano 2938 razy
8. po burzy
8. po burzy
IMG_7426.JPG (53.64 KiB) Przejrzano 2938 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

fot. 1 - Euthrix potatoria
fot. 2 - Epirrhoe tristata
fot. 3 - Zygaena filipendulae
fot.5 - OK
fot.7 - Cyaniris semiargus
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: Malko »

A na zdjęciu 8 dwie tęcze :) A tak na poważnie ile płaciłeś za nocleg wybieram się niedługo w te okolice też a nie szukałem jeszcze miejsca na nocleg.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: palipa »

Ciąg dalszy relacji. Późnym popołudniem w niedzielę udało mi się wydębić odrobinę czasu na małe łowy tym razem na trasie Tylicz-Krynica tuż za strzelnicą było trochę pociętego drzewa, głównie świerki i sosna, z góry ciekła miejscami woda więc w niektóre miejsca było trudno dotrzeć. pomiędzy sągami i dłużycami zasuwały sobie trzyszcze (C. hybrida) na sągach było pełno różnych ryjków i korników, a na jednym z pni złapałem jakiegoś Ampedusa. To miejsce odwiedziłem jeszcze raz w środę i spotkałem tam niedużego samca biegacza fot 9.
Poniedziałek to atrakcje dla pań czyli Krynica głównie G. Parkowa. Mojej pięcioletniej córce najbardziej przypadły do gustu rajskie ślizgawki, zwłaszcza kamikadze :D . Ogólnie dzień raczej nie entomologiczny tak jak i następny.
Wtorek to wyprawa do Niedzicy. Uboga w owady (zaobserwowana 1 szt Cetonia aurata)za to pełna pięknych widoków fot 10 i 11.
Środa to mała przejażdżka po okolicy. najpierw piknik na łączce w okolicach Jastrzębika, niestety wiatr zaczął utrudniać fotografowanie, ale udało mi się kilka zdjęć wykonać. Na łące latało sporo motyli z przewagą Erebia medusa i kilku gatunków modraszków i czerwończyków dwa z modraszków które udało mi się ustrzelić to fot. 12 i 13. Po łące latał też sobie Lycaena hippothoe, drań niestety nie dał się sfotografować około 30 min bawił się ze mną przysiadając i odlatując gdy tylko zbliżyłem się na odległość ok 1 m a następnie znudzony zabawą w berka zniknął gdzieś w wysokich trawach. natrafiłem też tam na strzęposzki fot 14, których latała pewna gromadka wokół skupiska krzewów. Na kwiatach przesiadywały w 90% jakieś muchówki fot 15 i 15a. ten gatunek był po prostu wszędzie na baldachach. na szczęście były też i chrząszcze. złapałem kilka gatunków sprężyków oraz zaobserwowałem 2 kózki fot 16 i 17. Po pikniku zatrzymaliśmy się jeszcze w okolicach Powroźnika i tam spotkałem się z kurkiem fot 18, którego występował tam dość licznie prawie tak licznie jak wspmniane wcześniej muchówki. a po obiedzie jescze mój solowy wypad w okolice strzelnicy i wreszcie gatunek kózki której nie ma nad Bałtykiem fot 19.

cdn jeśli będą chętni na czytanie :wink:

Paweł
Załączniki
9. Carabus
9. Carabus
IMG_7603.JPG (116.29 KiB) Przejrzano 2818 razy
10. Zamek w Czorszynie
10. Zamek w Czorszynie
IMG_7477.JPG (59.27 KiB) Przejrzano 2818 razy
11. Dolina Dunajca
11. Dolina Dunajca
IMG_7507.JPG (63.79 KiB) Przejrzano 2818 razy
12. modraszek 1
12. modraszek 1
IMG_7533.JPG (77.46 KiB) Przejrzano 2818 razy
13. modraszek 2
13. modraszek 2
IMG_7545.JPG (73 KiB) Przejrzano 2818 razy
14. strzęposzek
14. strzęposzek
IMG_7540.JPG (73.62 KiB) Przejrzano 2818 razy
15
15
IMG_7653.JPG (77.17 KiB) Przejrzano 2818 razy
15a
15a
IMG_7654.JPG (83.87 KiB) Przejrzano 2818 razy
16. Anastrangalia sanguinolenta samica
16. Anastrangalia sanguinolenta samica
IMG_7537.JPG (49.77 KiB) Przejrzano 2818 razy
17. Alosterna tabacicolor
17. Alosterna tabacicolor
IMG_7549.JPG (90 KiB) Przejrzano 2818 razy
18. Molorchus minor
18. Molorchus minor
IMG_7554.JPG (54.13 KiB) Przejrzano 2818 razy
19. Gaurotes virginea
19. Gaurotes virginea
IMG_7578.JPG (56.04 KiB) Przejrzano 2818 razy
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: Wojtek Guzik »

12. Polyommatus icarus
13. a jednak ci się udało :wink: Lycaena hippothoe
14. strzępotek ruczajnik (Coenonympha pamphilus)
cdn jeśli będą chętni na czytanie :wink:
Czekam na dalszą część :)
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: Bartek Pacuk »

Biegacz to Carabus granulatus.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Wyprawa urlopowa Tylicz i okolice

Post autor: palipa »

Wojtku i Bartku: dziękuję
Wojtku z tym czerwończykiem było zabawnie siedział sobie ze złożonymi skrzydłami więc 1,2,3 fotka zmieniam delikatnie kąt, zbliżam oko do wizjera, atu pusto, już go niema i nie zdążyłem zobaczyć wierzchu skrzydeł.
Bartku jak już dałem posta to trafiłem na niego w necie i ten mój wydawał mi się b. podobny, ale nie miałem już czasu pisać

Przepraszam za pomyłkę w moim wcześniejszym poście przy opisie fot 18 napisałem kurkiem,a powinno być kurtkiem

Czwartek. Wyjazd do Szczawnicy, a tam masakra wszystkie ulice w mniejszym lub większym stopniu w remoncie. na skutek czego wpadłem przednim kołem w dziurę między asfaltem a nowym krawężnikiem. I kicha mój lanos ma napęd na przód koło wisi, samochód oparty na zderzaku, i kręci się w miejscu. Na szczęście panowie drogowcy byli na tyle mili że pomogli mi się wydostać. Pogoda słoneczna, ale wiatr okrutny. No nic jedziemy kolejką krzesełkową na Palenicę. Mała zachwycona, widoki przepiękne, niestety owadów 0 :evil: . No cóż trzeba skorzystać z innych atrakcji tj tor saneczkowy, do tej pory mam ślad po obtarciu ręki na jednym z wiraży. No nic wracamy posiłek w Nowym Sączu i do Tylicza ten dzień był entomologicznie całkowicie nieudany.

Piątek niewiele lepszy. Zostawiłem dziewczyny w Krynicy, a sam pojechałem na Jaworzynę. A tam wieje tak że głowę urywa. u góry zero owadów nawet muchy nie latają. No nic idę w dół, bieda z nędzą zaglądam pod prawie każdy większy kamień czy może chociaż jakieś biegaczowate się nie schowały, a tu zero. Dopiero trochę niżej niedaleko Diabelskiego Kamienia znalazłem kilka ryjków skulonych an liściach i mocno przytulone do traw samice C. cuprea. W lesie na stoku trafił się jeszcze kaleki (bez jednej nogi) Rhagium mordax, Na otwartych terenach przemykała od czasu do czasu E. medusa. Zawiedziony wracam po dziewczyny i jedziemy coś zjeść. Po czy znowu się urywam i jadę pod Wojkową. Tu trochę lepiej, złapałem kilka sprężyków, było trochę osobników sichrawy i wszędobylskie muchówki na baldachach tez z fot 15 i 15a. Czas wracać, Juto wyjeżdżamy.
Sobota. Póki dziewczyny śpią spreparowałem piątkowy połów, kończymy pakowanie i wyjazd. Wracamy z postojem u rodziny w Kielcach. Po drodze z przystankami na Chęciny i jaskinię Raj. niestety tam jedynymi owadami które spotykamy są komary, wszędzie i w ogromnych ilościach.
W niedzielę powrót do domu nad morze.

Ogólnie wyjazd b. miły tylko krótki za mało czasu aby móc obskoczyć wszystkie ciekawe miejsca. Pozdrawiam i dziękuję za lekturę moich wypocinek.

Paweł
Załączniki
20. Widok z Palenicy
20. Widok z Palenicy
IMG_7605.JPG (43.41 KiB) Przejrzano 2731 razy
21. żonka śmiga na torze
21. żonka śmiga na torze
IMG_7610.JPG (97.21 KiB) Przejrzano 2731 razy
22. widok z krzesełek kolejki
22. widok z krzesełek kolejki
IMG_7621.JPG (66.46 KiB) Przejrzano 2731 razy
23. Moje panie Ania i Laura na tle kolejki krzesełkowej
23. Moje panie Ania i Laura na tle kolejki krzesełkowej
IMG_7616.JPG (89.96 KiB) Przejrzano 2731 razy
23. ryjek z Jaworzyny
23. ryjek z Jaworzyny
IMG_7631.JPG (81.4 KiB) Przejrzano 2731 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”