Derodontidae - Laricobius erichsonii?

Lymexylidae, Dascillidae i Derodontidae.
JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Derodontidae - Laricobius erichsonii?

Post autor: JerrySko »

Witam.
Prosiłbym o ewentualne potwierdzenie czy to jest Laricobius erichsonii, a jeżeli nie to w jakiej rodzinie szukać.
Mam problem z tym chrząszczykiem już na wysokości oznaczenia rodziny. Ponieważ klucz do oznaczania rodzin mam niepełny (z braku innych korzystam z ogólnodostępnego programu Delta Intkey :British insects Families of Coleoptera). Niestety na wyspach nie ma wszystkich rodzin m.in. Derodontidae, więc zaciąłem się z nim. Przeglądając stary Atlas Chrząszczy Rosji Jacobsona znalazłem trochę podobny rysunek Laricobius erichsonii. Porównując ze zdjęciem ze strony zin.ru też mi wychodzi L.erichsonii. Niestety na stronie Chrząszczy Polski Pana L.Borowca nie ma jeszcze tej skromnej rodziny.
KFP podaje go z podgórskich i górskich (lokalnie nizinnych) 7 południowych krain. Z Gór Świętokrzyskich nie był podawany(ale podejrzewam że jak w w przypadku wielu innych gatunków znajdowanych tutaj a nie podawach w KFP - wynika to ze słabego stopnia zbadania krain w latach wcześniejszych).
Co ciekawe L.erichsonii był używany w walce biologicznej przeciw mszycom drzew iglastych. Czy ktoś może wie kiedy go stosowano i czy w krainie świętokrzyskiej był wykorzystywany.
Dziękuję bardzo i pozdrawiam
Jarek
Załączniki
Oblęgorek DB 64 <br />09.XII 2007<br />przesiew ściółki iglastej
Oblęgorek DB 64
09.XII 2007
przesiew ściółki iglastej
Laricobius erichsonii.jpg (137.63 KiB) Przejrzano 5269 razy
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Tak jest to Laricobius erichsonii Rosenh. Też słyszalem, że był wykorzystywany w walce z mszycami, ale szczegółów nie znam.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Witam,
Widzę, że fajna rodzinka została przywołana. A może ma ktoś dane na temat drugiego gatunku z tej rodziny D. macularis? Chodzi mi o jakieś nowsze niż w KfP. Piszę bo złowiłem go w Tatrach (naszej części) i planuje napisać szorta do WE.
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

Każde nowe stanowisko Derodontidae to duża rzecz i jak najbardziej nadaje się do opublikowania. Możecie napisać, w jakich okolicznościach (środowisko, pora roku itp.) łowiliście Wasze okazy?
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Witam,
Ja swoje Derodontusy (2 egzemplarze) złowiłem w bliżej nie określonym owocniku grzyba (rozsypywał się i nie dało się go oznaczyć) na pniu świerka blisko przejścia granicznego na Łysej Polanie. Była to późna jesień 2002
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

To by potwierdzało dane z literatury - grzybem mogła być smolucha świerkowa http://grzyby.strefa.pl/Ischnoderma_benzoinum.html.
Ja swojego Derodontusa jeszcze nie złapałem ;-)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Pisac, pisac, najlepiej razem. Tez naleze do tych pechowcow, ktorzy szukaja a nie znalezli ;-)

Pawel
Adam Byk
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 8 listopada 2007, 10:04

Post autor: Adam Byk »

Derodontus macularis (Fuss, 1850) był złowiony w Górach Świętokrzyskich na Świętym Krzyżu na owocniku smoluchy, "późną jesienią o chłodzie" (Borowski J. 2007. Waloryzacja drzewostanów Gór Świętokrzyskich przy wykorzystaniu mycetobiontycznych chrząszczy grzybów nadrzewnych. W: J Borowski, S. Mazur (red.) Waloryzacja ekosystemów leśnych Gór Świętokrzyskich metodą zooindykacyjną. Wydawnictwo SGGW, Warszawa)
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Adam Byk pisze:Derodontus macularis (Fuss, 1850) był złowiony w Górach Świętokrzyskich na Świętym Krzyżu na owocniku smoluchy, "późną jesienią o chłodzie" (Borowski J. 2007. Waloryzacja drzewostanów Gór Świętokrzyskich przy wykorzystaniu mycetobiontycznych chrząszczy grzybów nadrzewnych. W: J Borowski, S. Mazur (red.) Waloryzacja ekosystemów leśnych Gór Świętokrzyskich metodą zooindykacyjną. Wydawnictwo SGGW, Warszawa)
Witamy na Forum :smile:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hip Hip Hura!!! Teraz wszystkie kupojady - o przepraszam - koprofagi będą oznaczone :wink:
Witamy na Forum :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „LYMEXYLOIDEA, DASCILLOIDEA, DERODONTOIDEA”