Strona 1 z 1

Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 18:44
autor: Pawel Jaloszynski
Dzisiaj kolejne ciekawostki i przy okazji zapewne dalsze podnoszenie poprzeczki dla rekordu liczby nowych tematów, które na zawsze pozostały bez odzewu.

Na pewno znacie jedynego polskiego przedstawiciela Dascillidae, a jeśli nie, to wystarczy zajrzeć do ikonografii profesora Borowca. Wiele gatunków w tej rodzinie wygląda bardzo podobnie, chociaż różne egzoty potrafią zadziwić wzorkami na pokrywach czy metalicznym ubarwieniem, pozostając jednak wciąż w tym samym, monotonnym typie morfologicznym. Jednak patrząc na obrazki pokazane poniżej, Dascillidae nie przyjdą do głowy omalże nikomu, poza garstką specjalistów, którzy mieli z tą grupą nieco więcej do czynienia. Tym bardziej, że podrodzina Karumiinae była przez jakiś czas traktowana jako samodzielna rodzina, a jej niektórzy przedstawiciele wędrowali od rodziny do rodziny; bywały tu nawet gatunki oryginalnie opisane w kusakach! Ta dziwaczna grupa jest przynajmniej częściowo termitofilna (o ile w ogóle coś wiadomo o jej biologii) i występuje głównie na Bliskim Wschodzie; znane są też gatunki żyjące w obydwu Amerykach i w Afryce. Nie pytajcie mnie, jakie dokładnie cechy decydują o przynależności tych chrząszczy do Dascillidae, Dascilloidea to zupełnie nie moja działka. Pokazuję tylko ciekawostki taksonomiczne, stosunkowo rzadkie w muzeach, nad którymi swojego czasu różni ludzie trochę się nagłowili, zanim znalazły swoje miejsce w systemie.

Na zdjęciu od lewej:

Karumia estafilinoides
Paulusiella holzschuhi


Obydwa gatunki występują w Iranie. Okazy ze zbiorów Muzeum Zoologicznego w Kopenhadze.

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 19:16
autor: Almandyn
Dziękuję za opis tego niezwykłego owada. Gratuluję świetnych zdjęć i pozdrawiam.
Ala

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 19:45
autor: brakkonta
Pawel Jaloszynski pisze:dalsze podnoszenie poprzeczki dla rekordu liczby nowych tematów, które na zawsze pozostały bez odzewu.
Pawle absolutnie nie przejmuj się brakiem odzewów wszelakich przy TAKICH postach. Osobiście je czytam i na pewno nie jestem tu osamotniony. Ty zaś jesteś tu kopalnią ciekawostek, wiedzy, przy której my wysiadamy i możemy jeno czytać z rozdziawionymi gębami i patrzeć jaki ten świat cudny i ileż to dziwów on kryje. Szczególnie jeśli są to dziwy niewielkich rozmiarów i nie należą do kózek, biegaczy czy żuków :wink: . Nie patrz na brak odzewów, nie patrz na liczby wyświetleń, pisz, bo jest grupa ludzisków którym mocno rozświetlasz coleo-drogę. Przecie nie możemy na okrągło czytać o tym że kogoś coś w łazience w dupę gryzie, albo że mu po wannie biega :mrgreen: Wykopuj takie perełki chrząszczowe i nas karm, a my Ci dziękujemy.
Mazep

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 20:19
autor: Marek Hołowiński
czytają nie tylko chrząszczarze, ja również :) i choć czasem nie wszystko potrafię ogarnąć, zawsze coś w głowie pozostaje.

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 20:26
autor: brakkonta
Marek Hołowiński pisze:czytają nie tylko chrząszczarze, ja również :)
:oops: oczywiście, mea culpa, nie tylko chrząszczarze. Tak się zapędziłem :roll: Co by nie było - takiej literatury nam trza :!:

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 21:42
autor: Tomasz Mokrzycki
Cześć Paweł!
Pewnie, że czytamy. Tylko często są to tak doskonałe artykuły, że nam po prostu szczęka opada.
Ja już trochę Twoich materiałów przekazałem moim studentom (oczywiście z zaznaczeniem, kto jest autorem).
Pozdrawiam 8)

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 22:52
autor: Andrzej 54 †
To nie są posty bez odpowiedzi. Może brak do nich komentarzy, polemiki, ale na pewno wszystkie sa bardzo wnikliwie czytane. I to nie jeden raz. A co niektóre zapisawane, bądź drukowane na własny użytek.

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 22:57
autor: Malko
Ja siedzę w Motylach ale dla czystej satysfakcji czytam Twoje posty! Większość osób ba... na pewno wszyscy je czytają tylko ich poziom i fachowość skłania ludzi tylko do czytania i zachwycania się! Przeczytałem wszystkie i będę czytał a że nic nie mogę dodać od siebie to nic nie piszę...

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 23:01
autor: Grzegorz Banasiak
Paweł, większość pewnie boi się komentować znając Twoją skłonność do niedyplomatycznych odpowiedzi :) :) :)

... żartowałem ;) ;) ;)

Re: Karumiinae

: wtorek, 29 czerwca 2010, 23:26
autor: Piszczałka
Jako forumowicz-początkujący (i tu się zastanawiam czy mogę się tak nazwać?) entomolog, potwierdzam wypowiedzi przedmówców.
Poziom wiedzy i ton postów Pana Pawła Jałoszyńskiego sprawia iż... wolę się zamknąć. I czytać...

Re: Karumiinae

: środa, 30 czerwca 2010, 06:41
autor: Piotr Kowalski
Również czytam. I czekam na więcej. Jestem nieustająco w lekkim szoku , takie kompendium wiedzy przekazanej w tak prosty i nie banalny sposób. Mistrzostwo świata.
Piotr

Re: Karumiinae

: środa, 30 czerwca 2010, 07:42
autor: brakkonta
Almandyn pisze:Gratuluję świetnych zdjęć
no to ja się jeszcze wetnę tutaj z takim tematem troszkę na boczku, choć też będzie to kamyczek do pawłowego ogródka in plus. Może i o tym było, ale jakoś tak po tych wszystkich zmianach na Forum nie mam nerw do wyszukiwarek. Otóż prosiłbym o podanie parametrów zdjęcia wstawianego do Forum, parametrów takich aby po kliknięciu w zdjęcie objawiło nam się w tej wielkości (jest po prostu duże i czytelne), w jakiej jawi nam się właśnie zdjęcie Pawła powyższych Karumiinae. Moje zdjęcia po kliknięciu niewiele się różnią wielkością od tych podklejonych pod postem, czemu? Rozdzielczość, szerokość i wysokość ? Pomóżcie.

Re: Karumiinae

: środa, 30 czerwca 2010, 15:06
autor: Almandyn
To proste : wstawiając zdjęcie musisz je wcześniej przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. Powyższe zdjęcie jest rozmiaru 1200x698 pikseli i ma 141 KB. Nie można przekroczyć 150 KB.
Ja z reguły przycinam zdjęcie do rozmiaru 800x600 pikseli (dane o zdjęciach masz w pasku u góry, gdy otwierasz zdjęcie 8) .
Mogę powiedzieć,że zdjęcia Pawła są perfekcyjne pod względem technicznym. Można brać z niego przykład :wink:
Pozdrawiam
Ala

: środa, 30 czerwca 2010, 15:49
autor: Antek Kwiczala †
Być może warto by kilka ostatnich postów wydzielić, bo nijak się to ma do tematu zapoczątkowanego przez Pawła, ale uzupełnię wypowiedź Almandyn. Otóż limit na forum jest tylko na wielkość zdjęcia podawaną w KB - 150 KB. Ale rozmiar może być dowolny np. 200x300 pixeli, albo 2000x3000 pixeli - wszystko zależy od stopnia kompresji zdjęcia. Na małym zdjęciu nie widać szczegółów, duże natomiast trzeba mocno skompresować, co pogarsza jakość. Optymalne są właśnie takie, jak podaje Almandyn, 800x 600 pikseli. Ale jeśli zdjęcie zawiera większe obszary jednobarwnego tła, to można załączać nawet 1000x750, zakłócenia związane z kompresją nie będą duże.

Re: Karumiinae

: środa, 30 czerwca 2010, 17:43
autor: Rafał Celadyn
Obydwa wyglądają jak "straszne omimołki" :P ,niby kruche, ale "zęby" mają jakby polowały co najmniej na ludzi 8) .
Pozdrawiam Rafał.

Re: Karumiinae

: środa, 30 czerwca 2010, 18:26
autor: brakkonta
Antek Kwiczala pisze:Być może warto by kilka ostatnich postów wydzielić, bo nijak się to ma do tematu zapoczątkowanego przez Pawła,
nie ma, to fakt, ale jako i pisałem "wetnę tutaj z takim tematem troszkę na boczku" przypiąłem swoje pytanie tylko przy okazji. Nie będę przecie mnożył tematów i wątków bez potrzeby. Odpowiedzi otrzymałem i za nie Wszystkim dziękuję mocno.
A temat przewodni trawa nadal - Wielka i Wielce Potrzebna Praca Pawła......jak najbardziej potrzebna i oczekiwana przez niejednego z nas, forumowiczów. A przy okazji podobają mi się Rafałowe "omimołki"...niby przejęzyczenie, a jak sympatycznie brzmi :D
Mazep