Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 6 sierpnia 2020, 02:31

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Problemy chowu wsobnego
PostNapisane: piątek, 1 sierpnia 2008, 18:12 

UTM: CA22
Od czasu do czasu w postach pojawiają się informacje o kłopotach w hodowli motyli. Podczas mojej ostatniej hodowli Samia ricini postanowiłem udokumentować zdjęciami niektóre z nich. Moja hodowla to drugie pokolenie wsobnie rozmnożone. Przypuszczam, że osoba, od której otrzymałem jaja, też wyhodowała co najmniej 2 pokolenia. Ile ich było przedtem, trudno przewidzieć. Wydzieliłem z hodowli w początkowym stadium 25 gąsienic. A oto rezultat końcowy (do stadium poczwarki):
4 prawidłowe oprzędy – 16% (pozostałe gąsienice nie zrobiły oprzędu, przepoczwarczając się na dnie hodowlarki)
3 prawidłowo rozwinięte poczwarki – 12% (f.1)
9 poczwarek z lekkim niedorozwojem pokryw skrzydłowych na poczwarce (f.2) – 36% (z tych poczwarek zapewne wylęgną się prawie normalne motyle, być może z nieco mniejszymi skrzydłami)
4 poczwarki silnie uszkodzone (f.3) - !6% (motyle, jeśli się będą umiały wylęgnąć, muszą mieć problemy z prawidłowym rozwojem skrzydeł)
4 „poczwarki” z tak silnym zaburzeniem hormonalnym podczas przepoczwarczenia, że oskórek gąsienicy nie zszedł z poczwarki (f.4 i f.5). Takie „twory” zapewne nie przeżyją, a na pewno nie wytworzy się w nich imago.
1 gąsienica padła w ostatnim stadium.
Jestem ciekawy, ile naprawdę wylęgnie się „normalnie rozwiniętych” motyli.

Załączniki:
Samia ricini f-1.jpg
Samia ricini f-1.jpg [ 55.63 KiB | Przeglądane 773 razy ]
Samia ricini f-2.jpg
Samia ricini f-2.jpg [ 49.4 KiB | Przeglądane 771 razy ]
Samia ricini f-3.jpg
Samia ricini f-3.jpg [ 49.24 KiB | Przeglądane 770 razy ]
Samia ricini f-4.jpg
Samia ricini f-4.jpg [ 70.56 KiB | Przeglądane 775 razy ]
Samia ricini f-5.jpg
Samia ricini f-5.jpg [ 71.46 KiB | Przeglądane 773 razy ]
Samia ricini motyl.jpg
Samia ricini motyl.jpg [ 77.96 KiB | Przeglądane 780 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 1 sierpnia 2008, 21:23 

Bardzo ciekawe :) Umnie, aż takich problemów nie było, ponad 70% gasienic zrobiła oprzedy. A deformacje widoczne na "Samia ricini f-2.jpg" najczęsciej przy braku świeżej krwi wystepuja u samic tego gatunku, a wynikiem tego są mniej lub bardziej zniekształcone skrzydła. Co dziwne samce nie maja z tym żadnych problemów.  
Na etapie 3 wyhodowanego umnie pokolenia zakończyłem hodowle z braku swieżej kwri.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 sierpnia 2008, 13:46 

Przypuszczam, że ten problem jest u nas nie unikniony, gdyż materiał hodowlany przekazywany jest z rąk do rąk, bez próby mieszania z materiałem z innych hodowli. Natura się broni przed mieszaniem zbyt spokrewnionego gatunku. "Nasi królowie i rzymianie, też tak wygineli"

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 sierpnia 2008, 15:49 

UTM: CA22
Nie wiem, jak to wyglądało z Rzymianami  :grin: (przekazy historyczne sugerują, że raczej nie byli sobie wierni  :wink: ), ale na pewno ten problem był istotny wśród faraonów (boskość obligowała). Jeśli dynastia panowała zbyt długo, to albo "miała problem" z potomstwem, albo niezbyt się starała przestrzegać "boskości".

Strefa czasowa: UTC + 1