Strona 1 z 1

Hodowla zawisaków

: sobota, 23 września 2017, 22:00
autor: Kamil12393
Rozpocząłem w tym roku hodowlę H. euphorbiae, D. elpenor i Mimas tiliae. Udało mi się uzyskać jak narazie 12 poczwarek wilczomleczka (około 30 jeszcze w stadium larwalnym) oprócz tego 6 gładyszów i bardziej przypadkiem 2 nastrosze i zawisaka borowca.

Mam kilka pytań odnośnie tego jak,gdzie trzymać poczwarki. W załączonym zdjęciu przedstawiam jak są trzymane teraz jednak mam wątpliwości co do ziemi. Pochodzi z ogródka więc różnych innych owadów w niej nie brakuje. Myślałem o jakiejś wacie czy ligninie gdzie byłoby czysto i sterylnie. Włożyłbym je wtedy do pudełka po lodach. Używałam również mchu ale rozwija się często pleśń na nim.

Część z nich zamierzam wypuścić więc je przezimuje i na próbę część zakopie w ziemi a cześć w pudełku za oknem.

Druga sprawa to wilgotność. Zraszam je teraz niemal codziennie ale chyba powinienem zmniejszyć ilość i częstotliwość. Czy nic się im nie stanie jeśli będę zraszał prosto na nie?

Próbował ktoś nieprzemrażać D. elpenor?

Re: Hodowla zawisaków

: niedziela, 24 września 2017, 00:05
autor: Grzegorz G
Nie trzeba zraszać. Dobrym podłożem jest wermikulit, powinien być w sklepach zoologicznych. Deilephila elpenor z naszego kraju raczej potrzebują przemrożenia, miałem kiedyś poczwarki od czerwca i do października nic się nie wykluło. Motyle wyszły dopiero po przezimowaniu.

Powodzenia ;)

Re: Hodowla zawisaków

: poniedziałek, 25 września 2017, 13:17
autor: Kamil12393
Zamierzam dziś kupić wermikulit i mam jeszcze 1 pytanko, poczwarki mają być na wierzchu czy okryte z 2 stron? I nawilzyc ten materiał czy pozostawić suchy?

Na poczwarce zawisaka borowca pojawiła się czarna plama na 1 segmencie, było to tydzień temu a dziś sprawdzając czy żyje, poruszała odwłokiem jak zawsze, jeśli jest to grzyb to jest dla niej jakaś szansa gdybym ją włożył do zamrażarki?

Re: Hodowla zawisaków

: poniedziałek, 25 września 2017, 14:01
autor: Antek Kwiczala †
Wkopywanie się gąsienic do ziemi ma określone cele:
- ukrycie się przed drapieżnikami, które mogłyby je zjeść
- zabezpieczenie odpowiednej wilgotności
- ustabilizowanie temperatury na wyższym poziomie niż temp. powietrza.
Punkt pierwszy nie ma znaczenia w hodowli
Kolejne punkty możesz sam regulować, więc zasypywanie poczwarek nie jest konieczne - warunek, to dbanie o wilgotność. Nie może być zbyt wilgotno, bo poczwarki zaczną pleśnieć i zbyt sucho, bo mogą wysychać.
Czarna plamka na segmencie to raczej nie jest grzyb. Poczwarka może jednak być spasożytowana - i na to nic nie poradzisz.

Re: Hodowla zawisaków

: poniedziałek, 25 września 2017, 14:48
autor: Kamil12393
Dziękuję za odpowiedź. Dla gąsienic wilczomleczka, które jeszcze żerują urządziłem akwarium z 3 różnymi podłożami : ziemia, trociny i mech. Kiedy widzę że któraś przestała żerować to przekładam ją tam, a ona sobie wybiera co jej będzie pasowało i tak je zostawiam.

A poczwarki, które już mam umieszcze w pudełku wysypanym wermakulitem i odrobinę zwiąże.

Wprawy nabiorę z czasem :rotfl:

Re: Hodowla zawisaków

: środa, 27 września 2017, 17:32
autor: Kamil12393
Czy mogą być zakopane tak jak na załączonym obrazku? Nie utrudni im to wyjścia?

Re: Hodowla zawisaków

: poniedziałek, 1 października 2018, 23:07
autor: Przestrojnik
podziwiam że Ci się chciało, zamiast pisać czy może być napisz jak zrobić tak profesjonalnie by tak ładnie to wyglądało :D

ja wystawiam w starej głębokiej i dużej doniczce z ziemią pod ostrokrzewem (osłona od wiatru zimą) i okrywam gałęziami thuji lub korą z marketu za 10 zł za worek, by jak przywaliło -30 to by nie zabiło

na wiosnę 100% wyszło