Nierówny wzrost gąsienic

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Piotr Glac
Posty: 162
Rejestracja: niedziela, 22 kwietnia 2007, 23:07
Lokalizacja: RZESZÓW

Nierówny wzrost gąsienic

Post autor: Piotr Glac »

Wielokrotnie zdarzało mi się w hodowli że niektóre gąsienice, z jaj od tej samej samicy, rosną znacznie szybciej niż ich siostrzyczki :-)

Może mi ktoś wytłumaczyć skąd się bierze tak duża różnica? Dodam że warunki hodowli i roślina pokarmowa dokładne ta sama.

Na zdjęciu 4 tygodniowe gąsienice A.atropos z jaj od tej samej samicy!!! Najwięcej oczywiście jest "średniaków"
Załączniki
foto 021.jpg
foto 021.jpg (124.46 KiB) Przejrzano 1046 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pewne jest, że szybkość wzrostu zależy od stężenia w hemolimfie określonych hormonów. Ich stężenie jest funkcją warunków zewnętrznych, takich jak temperatura, oświetlenie, obecność pokarmu itp. Nam może się wydawać, że warunki są identyczne, ale spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że mogą decydować dziesiąte części stopnia, by wpłynąć na rozwój. Endokrynologia owadów to zresztą obszerna dziedzina wiedzy i sporo jeszcze zostało do odkrycia. Być może niektóre gatunki mają zapisane w genach, że rozwój powinien następować nierównomiernie u różnych osobników w tym samym pokoleniu. Była by to ewolucyjnie korzystna cecha, bo w przypadku niedostatku pokarmu część osobników rozwinęłaby się całkowicie, a zginęła tylko część. W przypadku równomiernego wzrostu, wszystkie wyrosłyby do pewnej wielkości i wszystkie zginęłyby z głodu. Być może takie "polecenie" działa również, gdy pokarmu jest dosyć? Są to oczywiście tylko moje przypuszczenia. Nie wiem czy ktokolwiek wie coś na ten temat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”