Dziwna sprawa

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Dziwna sprawa

Post autor: PiotrekGuzik »

Przedwczoraj znalazłem dość dużą już gąsieniczkę H.Gallii na żółtej przytulii. Umieściłem ją w akwarium wraz z gąsieniczkami D.Porcellus i H.Euphorbiae. Dziś patrzę a gąsieniczka H.Gallii przeniosła się do części akwarium zajmowanej przez H.Euphorbiae i zaczęła jeść wilczomlecz!!
W ubiegłym roku zaobserwowałem podobne "zjawisko" z tym, że wtedy gąsieniczka H.Gallii przeniosła się na wierzbę...
Czy nie jest to niebezpieczne dla gąsienicy?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Wielożerne Gąsienice

Post autor: Jacek Kurzawa »

To że Gąsienice akceptują w niewoli pokarm, którego w normalnych warunkach nie jedzą to jest dość normalne zjawisko. W opisanym przypadku zadecydować mogły inne czynniki niż sam gatunek rosliny np jej wilgotność. Załózmy że przytulia obeschła, wilczomlecz z racji mleczka dłużej pozostał wilgotny i Gąsienica z pragnienia mogła rzucić się na niego (co jest prawdopodobne zważywszy na obecne upały (dzisiaj o 11 w cieniu miałemj 32 st C) w centr.Polsce. Czy to jej może zaszkodzić? Myslę że nie skoro to je! Ale pewności mieć nie bedziemy, dopóki nie wychodujesz z niej motyla.
pozdr
(PS. Warto pisać tytuł postu - pomoże to w przyszłości odnaleźć dany temat)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Właśnie u H. galii zdarza się, że oprócz konsumowania normalnych roślin żywicielskich - wierzbówki i przytulii - gąsienice sporadycznie zjadają inne rośliny zielne. Nie wiem jak to jest z wilczomleczem - ale np. na stronie http://www.leps.it/indexjs.htm?SpeciesP ... Gallii.htm wymieniona jest cała taka lista: Galium, G. aparine, G. mollugo, G. verum, Epilobium montanum, Chamaenerion angustifolium, Godetia amoena, Clarkia, Fuchsia, Circaea, Plantago major.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Aneta pisze:Właśnie u H. galii zdarza się, że oprócz konsumowania normalnych roślin żywicielskich - wierzbówki i przytulii - gąsienice sporadycznie zjadają inne rośliny zielne. Nie wiem jak to jest z wilczomleczem - ale np. na stronie http://www.leps.it/indexjs.htm?SpeciesP ... Gallii.htm wymieniona jest cała taka lista: Galium, G. aparine, G. mollugo, G. verum, Epilobium montanum, Chamaenerion angustifolium, Godetia amoena, Clarkia, Fuchsia, Circaea, Plantago major.

Udało mi się znależć podobną listę na stronie http://tpittaway.tripod.com/sphinx/h_gal.htm i tam jako rośliny żywicilskie są wymienione zarówno wilczomlecz jak i wierzba :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”