Budowa hotelu dla owadów-pytania

Hodowla owadów
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

Mam kilka pytań odnośnie budowy hotelu dla owadów:
Czy wiązki trzciny, nawiercone kawałki drewna i cegły dziurawki są schronieniem dla tych samych gatunków czy każdy z tych materiałów ma sobie tylko właściwą grupę lokatorów?
Czy w takim hotelu można umieścić też budki dla trzmieli? Czy kilka takich budek z lokatorami może egzystować obok siebie bezkonfliktowo? Można jakoś zapobiec możliwości zagnieżdżenia się w nich os społecznych? Czy trzmiele zaatakują człowieka który zbyt blisko zbliży się do ich gniazda? Czy bloki z gliny muszą mieć w środku słomę? Ile słomy ma przypadać na ile gliny? Jak przygotować słomę? Czy można taki bloczek nawiercić po wyschnięciu czy trzeba przygotowywać otwory jeszcze przed całkowitym zastygnięciem masy? Czy ma znaczenie czy konstrukcja takiego hotelu będzie z drewna drzew liściastych czy iglastych? Macie jakieś sugestie odnośnie innych materiałów które także warto byłoby wykorzystać na potrzeby takiego hotelu?
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Piotr Tykarski »

Może zanim ktokolwiek odpowie na 12 pytań, uściślijmy terminologię i cel.

To nie żaden HOTEL - to albo noclegownia albo rozmnażalnia albo zimowisko. Zwykle takie konstrukcje określa się jako sztuczne gniazda. O ile "hotel" nie jest elementem treści jakiegoś projektu czy strony internetowej, proponuję zmienić go na bardziej odpowiednią nazwę.

Jakiej grupy owadów ma rzecz dotyczyć? Tylko trzmieli?

Jakiego okresu w roku? Tylko lata?
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

Ten "nie-hotel" ( http://www.greenpeace.org/poland/pl/co- ... zapylaczy/ )ma być przeznaczony przede wszystkim dla gniazd różnych błonkówek np. os samotnic czy pszczół samotnic aczkolwiek nie mam nic przeciwko temu aby służył także innym owadom. Ma to być konstrukcja na stałe ustawiona w jednym miejscu, nie na jakiś z góry określony termin.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Piotr Tykarski »

Pożyteczna inicjatywa, przynajmniej w zakresie dotyczącym bezpośrednio błonkówek. W instrukcji http://www.greenpeace.org/poland/PageFi ... to-sam.pdf jest odpowiedź na kilka z zadanych pytań.

Co do reszty, to
Czy wiązki trzciny, nawiercone kawałki drewna i cegły dziurawki są schronieniem dla tych samych gatunków czy każdy z tych materiałów ma sobie tylko właściwą grupę lokatorów?
Nie.
Czy w takim hotelu można umieścić też budki dla trzmieli?
To zależy od typu konstrukcji.
Czy kilka takich budek z lokatorami może egzystować obok siebie bezkonfliktowo?
Tak.
Można jakoś zapobiec możliwości zagnieżdżenia się w nich os społecznych?
Osy potrzebują pustej przestrzeni, żeby zawiesić gniazdo.
Czy trzmiele zaatakują człowieka który zbyt blisko zbliży się do ich gniazda?
Nie.
Czy bloki z gliny muszą mieć w środku słomę?
Nie, ale pewnie lepiej się wtedy trzymają.
Czy można taki bloczek nawiercić po wyschnięciu
Tak.
czy trzeba przygotowywać otwory jeszcze przed całkowitym zastygnięciem masy?
Można, ale nie trzeba.
Czy ma znaczenie czy konstrukcja takiego hotelu będzie z drewna drzew liściastych czy iglastych?
Zapewne tak, ale to zależy od gustów zapachowych błonkówek.
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

Piotr Tykarski pisze:W instrukcji http://www.greenpeace.org/poland/PageFi ... to-sam.pdf jest odpowiedź na kilka z zadanych pytań
-Czytałem instrukcję i ten temat ma za zadanie między innymi weryfikację twierdzeń tam zawartych.
Piotr Tykarski pisze:Czy wiązki trzciny, nawiercone kawałki drewna i cegły dziurawki są schronieniem dla tych samych gatunków czy każdy z tych materiałów ma sobie tylko właściwą grupę lokatorów?

Nie.
-Ale co "Nie"? Nie są schronieniem dla tych samych gatunków czy każdy z wymienionych materiałów nie ma sobie tylko właściwej grupy lokatorów?
Piotr Tykarski pisze:Cytuj:
Czy w takim hotelu można umieścić też budki dla trzmieli?

To zależy od typu konstrukcji.
-Jakie warunki musi spełnić konstrukcja żeby można było jej część wydzielić pod budki dla trzmieli?
Piotr Tykarski pisze:Cytuj:
Można jakoś zapobiec możliwości zagnieżdżenia się w nich os społecznych?

Osy potrzebują pustej przestrzeni, żeby zawiesić gniazdo.
-Czy to oznacza że budka dla trzmieli powinna być cała wypełniona suchą trawą, mchem itp. czy też taki materiał wystarczy wyłożyć na samym dnie budki? Czy ma znaczenie na jakiej wysokości znajdować się będzie taka budka(dajmy na to 1,5 metra)?
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Piotr Tykarski »

Le Pakul pisze:Ale co "Nie"? Nie są schronieniem dla tych samych gatunków czy każdy z wymienionych materiałów nie ma sobie tylko właściwej grupy lokatorów?
Nie są schronieniem dla tych samych gatunków, a każdy z wymienionych materiałów nie ma sobie tylko właściwej grupy lokatorów.

Co do trzmieli, to też potrzebują miejsca na gniazdo, tak jak osy, tyle że stawiają woskowe beczułki, a nie zawieszają papierową konstrukcję. Nie mam doświadczeń w konstrukcji budek dla trzmieli. Jeśli takie się robi, to na pewno gdzieś w sieci można wygrzebać receptę.
Co do lokalizacji, to zwykle trzmiele gnieżdżą się przy ziemi, ale zdarzają się gniazda wyżej. Również sztuczne gniazda w szklarniach stawia się nad ziemią.

Może ktoś z Forumowiczów pomoże?
brakkonta

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: brakkonta »

Kapitalna sprawa, szczególnie podoba mi sie instrukcja zapodana przez Piotra. Zawsze chciałem coś takiego zmontować, teraz mam szanse, bo i mam ogródek działkowy i mam gdzie postawić taki domek dla owadów. Chętnie poczytam wszelkie informacje na ten temat. :birra:
Mazep
kubu01
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 12 września 2010, 14:32

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: kubu01 »

hej!

jeżeli chodzi o trzmiele to słyszałem że wystarczy zrobić mały dołek, wyłożyć go mieszanką suchych liść i mchu, następnie włożyć do tego dołka glinianą doniczkę dnem do góry(z odpowiedniej wielkości dziurą w dnie); następnie obsypać ziemią ściany doniczki a no i dołek nie może być głębszy niż wysokość donicy :)

nie wiem jak z sukcesem zamieszkania czegoś takiego przez trzmiele ponieważ nigdy czegoś takiego sam nie wykonywałem ale przy przebudowie któregoś parku czy alejek warszawskich wykonawcy mieli za zadanie stworzyć właśnie takie "domki" dla trzmieli jako rekompensatę przyrodniczą czy coś w tym stylu....

pozdrawiam Kuba
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

Piotr Tykarski pisze:Nie są schronieniem dla tych samych gatunków, a każdy z wymienionych materiałów nie ma sobie tylko właściwej grupy lokatorów.
-Jedno wyklucza drugie. Są dwie możliwości: albo w każdym z tych materiałów może zamieszkać tożsama grupa gatunków albo każdy z tych materiałów ma inną grupę gatunków które preferują akurat jeden z wymienionych.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Jacek Kurzawa »

Raczej inaczej trzeba interpretować to zdanie od strony logicznej a z Piotrem nie wdawałbym się w dyskusje na temat konstruowania tez pod kątem poprawności zapytań :laugh:

Twoje pytanie brzmiało:
Czy wiązki trzciny, nawiercone kawałki drewna i cegły dziurawki są schronieniem dla tych samych gatunków czy każdy z tych materiałów ma sobie tylko właściwą grupę lokatorów?
Odpowiedź:
Nie są schronieniem dla tych samych gatunków, a każdy z wymienionych materiałów nie ma sobie tylko właściwej grupy lokatorów.
Nie są schronieniem dla tych samych gatunków - gatunki mogą zasiedlać rozmaite konstrukcje
a każdy z wymienionych materiałów nie ma sobie tylko właściwej grupy lokatorów - materiał może być zamieszkiwany przez rozmaite gatunki
:hi:
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

Le Pakul pisze:Nie są schronieniem dla tych samych gatunków - gatunki mogą zasiedlać rozmaite konstrukcje
-Jeżeli pewna grupa gatunków "może zasiedlać rozmaite konstrukcje"-rozmaite tj. zbudowane z tych trzech materiałów wymienionych przeze mnie a których dotyczy moje pytanie(wiązki trzciny, nawiercone kawałki drewna i cegły dziurawki)to takie sztuczne gniazda SĄ schronieniem dla tej samej grupy gatunków. Spróbuję zapytać inaczej-czy z punktu widzenia wspierania bioróżnorodności jest sens stosowania tych trzech materiałów(będzie więcej różnych gatunków niż przy zastosowaniu np. tylko trzciny?) czy też ze względu na potencjalnie większe zagęszczenie gniazd w przyszłości, większy ma sens zastosowanie w miejsce tych trzech materiałów jedynie trzciny, bo i tak wszystkie gatunki mogące zasiedlić te 3 materiały równie dobrze mogą gniazdować w trzcinie?
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Piotr Tykarski »

To, że gatunki zasiedlają różne konstrukcje nie oznacza, że dany gatunek zasiedli każde sztuczne gniazdo (= to, że każdy materiał zasiedlają różne gatunki nie oznacza, że dany materiał zasiedlą wszystkie gatunki).
Błonkówek zasiedlających i wykorzystujących takie materiały jest naprawdę wiele - Andrenidae, Halictidae, Eumenidae, Colletidae to pierwsze, które przychodzą mi do głowy. Gatunki w obrębie tych grup mogą się specjalizować i wybierać tylko określone podłoże. Na ogół też nie wiadomo na początku, co w danej okolicy lata, a poza tym skład tej fauny może zmieniać się z roku na rok. Stosując tylko trzcinę ograniczymy się tylko do gatunków, które z niej korzystają.
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Hubert »

W kontekście nazewnictwa - "hotel".

W Warszawie właśnie takie nazewnictwo jest stosowane przez różne instytucje czy też organizacje o charakterze edukacyjnym. Można takie spotkać na mieście (parki) z tablicami informacyjnymi o ich funkcji :)
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

Znalazłem takie bloczki z gliny, słomy i trocin do kupienia: http://www.keramik.hybris.pl/bloczki-ce ... p-107.html Czy Waszym zdaniem po wywierceniu otworów będą się nadawały do wypełnienia części "hotelu"?
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

https://www.youtube.com/watch?v=9ZrShL8HId8 - Pod koniec tego filmiku widać wykładanie muszli po ślimakach(chyba winniczkach)dla błonkówek. Chciałbym się dowiedzieć czy z tego materiału korzystają gatunki błonkówek nie zasiedlające innych materiałów już wymienionych w tym wątku(innymi słowy-czy z punktu widzenia bioróżnorodności jest sens wykładać je w ogrodzie gdzie jest już "hotel" zbudowany ze wspomnianych wcześniej materiałów?). Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi "tak" to czy wykładać tylko muszle winniczków czy też innych, mniejszych ślimaków? W jakich miejscach najlepiej je wykładać? Czy zaprezentowany na filmie sposób ustawiania muszli jest w porządku, czy proponujecie jakoś inaczej je ustawiać(chodzi przede wszystkim o wielkość szpary jaka dzieli krawędź muszli od poziomu gruntu)?
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

J.M. pisze: Zawsze chciałem coś takiego zmontować, teraz mam szanse, bo i mam ogródek działkowy i mam gdzie postawić taki domek dla owadów.
-Zmontowałeś już taki "hotel" na swojej działce?
Ja zrobiłem taki: po lewo jest trzcina i trochę rdestowca a po prawej stronie pniak z nawierconymi otworami o średnicy: 2mm, 3,2mm i 6mm.
Nie jest to szczyt moich marzeń zarówno jeśli chodzi o różnorodność wykorzystanych materiałów jak i wielkość konstrukcji ale tyle na dzień dzisiejszy zrobić mogę to i tyle jest ;)
Jeszcze taka tymczasowa konstrukcja z myślą o Osmia bicolor. Cztery deski ustawione na odpadach po kostce brukowej, na nich plastikowa siatka przyciśnięta do desek kolejnymi odpadami po kostce a na siatce odpady po cięciu trzciny i muszle-taka budowa zapobiegnie podtopieniom i wygląda w miarę naturalnie.
Jeśli te muszle zostaną zasiedlone to na następny sezon zrobię dobudówkę do "hotelu" w postaci zadaszonych półek na których ustawię te muszle-gdybym zrobił od początku takie półki to obawiam się że Osmia bicolor mogły by ich nie zauważyć. Generalnie nie znalazłem do tej pory informacji na temat ich hodowli i stąd takie kombinatorstwo.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Chiffchaff »

To bardzo fajna inicjatywa, ja też zamierzam w tym roku się tak pobawić na ogrodzie.
Przed paroma dniami widziałem takie całe mini leśne osiedle dla przedszkolaków w Niemczech, gdzie były prezentowane (i zasiedlone) różne konstrukcje dla zwierzaków. W załączeniu hotel dla owadów: trzcina w większości już zapchana trocinkami a więc zasiedlona, wojłok trawy dla trzmieli, szyszki dla zimujących owadów (np. kilka gatunków pluskwiaków tak zimuje), cegła dziurawka.
Załączniki
IMG_6943.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.63 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Brachytron »

Le Pakul pisze: Jeszcze taka tymczasowa konstrukcja z myślą o Osmia bicolor.
Prowadziłem kiedyś badania nad bicolor, jestem też jak mi wiadomo posiadaczem największej kolekcji okazów gatunku w Polsce i prawdopodobnie okolicy. Bicolor gniazduje w muszlach wielkości Cepea, natomiast w winniczkach gniazduje pospolitsza aurulenta. Wg mnie i nie tylko, bicolor jest gatunkiem środowisk łąk i łęgów nadrzecznych, jeśli mieszkasz daleko od takich miejsc to może być kłopot.
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

Chiffchaff pisze:Wg mnie i nie tylko, bicolor jest gatunkiem środowisk łąk i łęgów nadrzecznych, jeśli mieszkasz daleko od takich miejsc to może być kłopot.
-Niedaleko płynie okresowa rzeka-Łódka. Od obu zaprezentowanych konstrukcji jest do niej kilkaset metrów.
Le Pakul
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 25 kwietnia 2009, 19:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Le Pakul »

W konstrukcji drewniano-trzcinowej powoli przybywa lokatorów ale muszle po ślimakach jak były tak są puste(pająków nie liczę...) i tu pojawia się pytanie czy jest sens aby leżały dalej przez resztę sezonu, tj. czy jakieś błonkówki mogą je jeszcze zasiedlić? Jeśli tak to proszę wymienić gatunki, choćby przykładowo.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Budowa hotelu dla owadów-pytania

Post autor: Brachytron »

Aurulenta jeszcze lata, bicolor już po zawodach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hodowla”