Stawowy ekosystem w akwarium

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
mandarinia 44
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 19:33

Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: mandarinia 44 »

Witam!
Chciałbym się dowiedzieć,czy można hodować pewne gatunki razem i stworzyć mały ekosystem,(czyli może zajść,,1 zje drugiego'')oraz jak duże musi być akwarium z roślinami wodnymi i brzegiem.PS.:Jak długo żyje pająk topik?Czym się żywią larwy komarów,jętek i ochotek?Co to są ośliczki,podobno topik je lubi?Czy bagnik może,jako że umie przebywać pod wodą godzinę, może zaatakować topika w jego dzwonie?Oto gatunki i klucz do ich liczby osobników w akwarium:A=1 os.,B=2-3 os.,C=ok.15 os.,D= więcej niż 20
-pająk topik A
-Bagnik przybrzeżny A
-żyrytwa pluskwowata A
-larwy:ochotek,komarów,jętek D
-Płoszczyca szara B
-Pluskolec B
-małe pływakowate(np.toniak żeberkowany)
-larwa ważki równoskrzydłej(nawet mam jedną[25 mm.],widziałem jej atak maską na drgający,,listek'' pływacza,była szybsza od modliszki) A
-larwy świtezianek C
-narybek 6 osobników
-małe pijawki,żywiące się małymi organizmami B
-plankton słodkowodny,np.rozwielitka,oczlik
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: red45 »

Ekosystem w akwarium sam się będzie 'wyrównywał' tzn. jeżeli będziesz miał za dużo drapieżników, to szybko zjedzą resztę obsady i siebie nawzajem, a potem padną z głodu. Nie hodowałem nigdy topika (bo nie znalazłem takowego), ale w jego przypadku na pewno konieczne będzie dokarmianie (jakąś artemią ze sklepu zoologicznego może?). Mniejsze drapieżniki i inne bezkręgowce bardzo ładnie da się trzymać i obserwować w akwarium - poznawanie ich zwyczajów daje naprawdę dużo frajdy.

Więcej w moim temacie: http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=16467
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tworzenie "ekosystemu" na połowie marta kwadratowego albo nawet mniej się nie uda. Zależności w przyrodzie wykraczają dużo bardziej poza tak małą powierzchnię. Moim zdaniem szkoda wysiłku i męczenia zwierząt.
Awatar użytkownika
mandarinia 44
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 19:33

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: mandarinia 44 »

W lato połowię siatką i zobaczymy co znajdę :P :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: Grzegorz Banasiak »

mandarinia 44 pisze:W lato połowię siatką i zobaczymy co znajdę :P  :mrgreen:
No ale jak to się ma do tytułu wątku ?
Chcesz nałapać siatką różnych zwierząt, wrzucić je do akwarium i w ten sposób stworzyć "ekosystem" ? To czyste szaleństwo.
Awatar użytkownika
mandarinia 44
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 19:33

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: mandarinia 44 »

,,To czyste szaleństwo"
Zobaczymy,być może będę trzymał określone gatunki :roll: Jak napisał red45 mniejsze bezkręgowce da się trzymać razem.
PS red 45,dzięki za link do postu ,ale już wcześniej go czytałem,i to m.in. on mnie zainspirował w tym temacie.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: PawełB »

Kiedyś, kiedyś hodowałem w małym akwarium larwy ważek, drobne pływakowate, pluskwiaki wodne- pluskolec i inne, wszystko wzięte z bajorka. Bardzo mile to wspominam, najdłużej żyła u mnie larwa ważki, chyba ponad rok i co ciekawe, razem z małymi rybkami ze stawu - zapomniałem już co to był za gatunek. Były za duże dla ważek do zjedzenia, ale te ciągle próbowały - w efekcie rybki miały zawsze postrzępione ogonki.

Ja uważam, ze w małym zbiorniku nie ma szans na ekosystem - drapieżniki wyjedzą wszystkie potencjalne ofiary i tyle. Nie mają gdzie uciec na dłuższą metę. Tak więc raczej tylko roślinożercy. Jest też taki Problem, że niektóre z tych owadów muszą mieć możliwość wyjścia na lad, a więc trzeba by robić jakieś konstrukcje z drewna albo żywic

PS
Nie znam się na chrząszczach wodnych, ale tak na oko, patrząc na stronkę z wodnymi chrząszczami były to Hyphydrus i Hygrotus. Sympatyczne zwierzątka, bardzo "pracowite" - ciągle były w ruchu
Awatar użytkownika
mandarinia 44
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 19:33

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: mandarinia 44 »

dzięki za radę o chrząszczach PawełB :D
opowiesz coś więcej o tej hodowli :?:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: PawełB »

to było tak dawno (jakieś czasy licealne :-), że już nie pamiętam czym to towarzystwo żywiłem. Ważki dostawały mięsko na nitce - szczególnie w zimie, kiedy nic nie można było złapać. W porównaniu do rybek dużo mniej obsługi.

Owady pochodziły z małego bajorka u moich dziadków na wsi - jakieś kilkanaście m2 - parę zaciągów siatką i "ekosystem gotowy". Pamiętaj tylko żeby nie brać za dużo. To przeważnie małe zwierzątka i aż się prosi aby złapać "jeszcze trochę", Larwy ważek były kilku gatunków - "płaskie", "podłużne" jak i drobne larwy łatek - duże larwy jakoś się tolerowały, ale małe nie mogą być razem z nimi bo szybko zostaną zjedzone. Niestety żadnej nie udało się dohodować do postaci dorosłej. Najlepiej się zdecydować na jeden gatunek
Awatar użytkownika
mandarinia 44
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 19:33

Re: Stawowy ekosystem w akwarium

Post autor: mandarinia 44 »

Może ktoś podać jakieś szczególne informacje,o topiku i bagniku przybrzeżnym,oprócz podstawowych. :?: :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”