Hodowla biedronek.

Hodowla owadów
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Hodowla biedronek.

Post autor: igor »

Tak się zastanawiam od paru dni, czy da się hodować biedronki. :? Chodzi mi o ich larwy, gdyż kilka przy szkole zobaczyłem. Siedzą na liściach klonu. Chciałbym jeszcze dodać, że są tam też dorosłe biedronki, żółte w małe, czarne kropki. Kropek jest dużo, są drobne. Być może je sfotografuję i wstawię na entomo zdjęcia. Pozdrawiam.
brakkonta

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: brakkonta »

takie cóś? (Psyllobora (Thea) vigintiduopunctata)
Załączniki
T.vigintiduopunctata.jpg
T.vigintiduopunctata.jpg (83.22 KiB) Przejrzano 3310 razy
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: igor »

Chyba tak, niedokładnie pamiętam. Dziękuje za pomoc.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: igor »

Dziś planowaną "hodowlę" zacząłem. Zaznaczam, że to czysty eksperyment. Larwa biedronki ma kolor czarny, a po bokach pomarańczowe, podłużne plamy.Na grzbiecie posiada kolce na końcu zamieniające się we włoski. Chyba później dam zdjęcie. A tak na marginesie: czy wszystkie larwy biedronek są mięsożerne? Pozdrawiam.
Igor
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: Aneta »

igor pisze:Larwa biedronki ma kolor czarny, a po bokach pomarańczowe, podłużne plamy.Na grzbiecie posiada kolce na końcu zamieniające się we włoski.
Pewnie H. axyridis ;)
igor pisze:A tak na marginesie: czy wszystkie larwy biedronek są mięsożerne?
Nie, podrodzina Epilachninae jest roślinożerna (larwy oraz imagines).
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: igor »

Dziękuje bardzo, to ten gatunek. :) :)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: PawełB »

coś tam kiedyś hodowałem, bez specjalnego studiowania tematu........just for fun

biedronki "mszyco żerne" hodują się łatwo, wystarczy im zapewnić pożywienie. z tym czasem jest problem, bo po ucięciu roślinki z kolonią mszyc okazuje się, ze "soki za słabo krążą" i mszyce odłączają sie od roślinki w celu poszukania "lepszego zasilania" co utrudnia hodowle, ale larwom i biedronkom raczej obojętne, kiedy złapią ofiarę. pomaga odcięcie nadmiaru liści, aby obniżyć ewaporację - próbowałem z dzikim bzem, wrotyczem, róża - wszędzie można znaleźć duże kolonie mszyc ( a i często drapieżców, jaj bzygów w pobliżu, larwy drapieżnych muchówek pod mszycami itp)

larwy biedronek mogą być kanibalistyczne, zwłaszcza wobec innych larw oczekujących na przepoczwarczenie (nieruchomych) oraz poczwarek - w sumie duże mięsko które nie ucieka łatwiej jest zjadać- mam stosowne zdjęcia.

biedrona "żółta w drobne czarne kropy" to właśnie ta "pleśniożerna", nie wiem jak toto hodować (może na camambercie :-)

Chyba najlepszy okres do hodowli biedronek to wiosna. Zresztą wtedy otrząśniecie prawie każdego drzewka na parasol ento daje pełne spektrum drapieżców mczycowatych - zwłaszcza siatkoskrzydłe, muchówki, jak i błonkówki. Super zabawa, polecam
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: igor »

Larwa zrobiła poczwarkę. Ile będzie się w niej przeobrażać i jak się nią opiekować? Pomóżcie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: Aneta »

Nic specjalnego nie trzeba z poczwarką robić - można ewentualnie położyć obok niej kawałek wilgotnego ręcznika czy wacika, żeby się zanadto nie przesuszyła. Chrząszcz wylęgnie się jeszcze tej jesieni (choć ile dokładnie to zajmie, trudno mi powiedzieć - hodowałam te biedronki tylko od poczwarek), bo ten gatunek zimuje jako imago.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: igor »

W niedziele wykluła się pomarańczowa z 12 kropkami. Wypuśilem małego potworka. :)
Awatar użytkownika
pawel050686
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2012, 15:12
Kontakt:

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: pawel050686 »

Hodujesz biedronki z ciekawości czy masz jakiś konkretny cel.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Hodowla biedronek.

Post autor: igor »

Hodowałem je tylko z ciekawości . Chciałem sprawdzić , czy da się je hodować i zapewnić odpowiednie warunki,pokarm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”