Helophorus ...

Helophoridae, Georissidae, Hydrochidae, Spercheidae, Hydrophilidae.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7251
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Helophorus ...

Post autor: Rafał Celadyn »

..wyciagnałem go wczoraj z kałuży ;-) ,wydał mi sie na tyle ładny, że postanowiłem go uwiecznić.Wiem, że po fotach podobno rodzaj nieoznaczalny (i sam, też mam take odczucie),ale może ma ktos ''nieskonczone" opatrzenie i będzie mógł cokolwiek powiedzieć...najbardziej "leje" z H.aquaticus -dla mnie.Może uda się chociaż do podrodzaju...
:papa:
Rafał
Załączniki
Helophorus.jpg
Helophorus.jpg (126.7 KiB) Przejrzano 5663 razy
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Helophorus ...

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Żadnej merytoryki tu nie wniosę, ale zdjęcie jak zwykle rewelacja :szacun:.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Helophorus ...

Post autor: Marek Przewoźny »

Podrodzaj Megahelophorus, to akurat proste bo ma krótki rządek u podstawy pokryw pomiędzy pierwszym i drugim rzędem punktów.
W grę wchodzą w Polsce 4 gatunki, wskazówki do oznaczenia trzeba obejrzeć ostatni sternit odwłoka, ważna jest tu struktura ząbkowania jego krawędzi, następnie kopulator samca i na końcu dla pewności zrobić preparat z chromosomów (nie żartuję).
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Helophorus ...

Post autor: Brachytron »

:hahaha:
Ciekawe jaką pasję będę miał po entomologii, gdy ta okaże się poza moim osiągalnym warsztatem.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7251
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Helophorus ...

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Przewoźny pisze:Podrodzaj Megahelophorus
..fajnie by było gdybys Marku zaktualizował swoje checklisty na entomo...tam nawet nie ma takiego podrodzaju...
Marek Przewoźny pisze:W grę wchodzą w Polsce 4 gatunki, wskazówki do oznaczenia trzeba obejrzeć ostatni sternit odwłoka, ważna jest tu struktura ząbkowania jego krawędzi, następnie kopulator samca
...a z czego się "to" ;-) oznacza...nie kojarzę klucza...słyszałem tylko o maszynopisie do Hyrophilidae ,ale to było sto lat temu, gdy Helophorusy były rodziną więc i tak ich tam nie ma...
Marek Przewoźny pisze:i na końcu dla pewności zrobić preparat z chromosomów (nie żartuję)
...jak na spacerze z psem wyciągałem go z kaluży, to pomsylałem ,że oznaczenie kolesia to będzie mgnienie.... :o
Brachytron pisze:Ciekawe jaką pasję będę miał po entomologii, gdy ta okaże się poza moim osiągalnym warsztatem.
...normalnie, dalej bedziesz entomologiem -tylko starej daty :mrgreen:
;-)
:birra:
Rafał
...nie będę dodawał ,że te klucze :P do w/w, jesli istnieją chetnie przygarnę... :ok:
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Helophorus ...

Post autor: Marek Przewoźny »

Posłużyłem się z przyzwyczajenia starą nazwą podrodzaju to jest to samo co podrodzaj Helophorus s.str.
Czyli w grę wchodzą H. aquaticus, H. aequalis, H. grandis i H. liguricus (ten niepewny choć Angus podaje go z Polski bardzo ogólnie "south Poland" bez stanowisk, stąd należałoby go potwierdzić, ja przez tyle lat ani jednego okazu z naszego kraju nie widziałem)

Oznacza się je za pomocą monografi
ANGUS, R. (1992): Insecta Coleoptera Hydrophilidae Helophorinae. – In: Süßwasserfauna von Mitteleuropa, 20/10-2:1-144. (G.Fischer) Stuttgart, Jena, New York.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HYDROPHILOIDEA”