Członkowie Górnośląskiego oddz.PTE w Bytomiu do roku 1995

>>>> Sympozja PTE 2022 <<<<
Karol skrabania
Posty: 1
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 22:31

Członkowie Górnośląskiego oddz.PTE w Bytomiu do roku 1995

Post autor: Karol skrabania »

Szanowni forumowicze dosyć przypadkowo natrafiłem na tę stronę portalu https://entomo.pl .Zaintrygowała mnie próba rozszyfrowania na jednym z zamieszczonych zdjęć osób a właściwie członków PTE oddziału Górnośląskiego w Bytomiu. Tak się składa ,że jestem synem nieżyjącego od 17 lat długoletniego sekretarza i założyciela tego oddziału przy Muzeum Górnośląskim w Bytomiui wszystkich kolegów z czasów działalności w nim mojego ojca znam . Chętnie udostępnię zainteresowanym ciekawe dane o członkach także tych już nieżyjących z racji posiadania po ojcu zachowanych materiałów. Strasznie mnie jednak smuci nazywanie wielu członków tego oddziału np: Stanisława Skrabania -"motylarzem z Bytomia" .Ojciec był lepidopterologiem a nie " motylarzem " jak napisano w kilku opisach Specjalizował się w sówkach i miernikowcach. Entomologią zajmował się amatorsko z górą 48 lat /1947-1995 do swej przedwczesnej śmierci/ i nie jeden dr. czy profesor musiałby się wiele jeszcze od niego uczyć .Mało jest wiedzy o wielu kolegach tego oddziału brak np. Nestora śląskich entomologów Pawła Reabla z Zabrza lepidopterologa wielce zasłużonego jeszcze w przedwojennych badaniach motyli Górnego Śląska był autochtonicznym Niemcem stąd wielu jego zasługi nie były po drodze, Leona Sawkiewicza z Bytomia /skarbnika oddziału/ zajmującego się ważkami , Bronisława Kruka z Bytomia lepidopterologa kol. Ryznera z Birczy lepidopterologa i kilku innych. Warto by to uzupełnić by ich praca i aktywność na polu poznawania fauny owadów Polski nie poszła na marne.Nie można się tylko podniecać osobą" dr." Sergiusza Tolla z Katowic/choć prawdopodobnie doktorem to On nie był natomiast miał tam jakieś pochodzenie hrabiowskie z czym w czasach realnego socjalizmu trudno było się obnosić i trudno było tak z resztą pospólstwa po wojnie się zmieszać stąd i ten zaadoptowany tytuł naukowy Wielu z nich przyczyniło się do wykazania wielu nowych gatunków owadów nie wykazywanych dotychczas z terenu Polski.Warto o nich pamiętać i wspomnieć czasem o ich dorobku z poważaniem mgr inż. Karol Skrabania
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Członkowie Górnośląskiego oddz.PTE w Bytomiu do roku 19

Post autor: Miłosz Mazur »

Określenia motylarz, chrząszczarz, kusaczasz, błonkówkarz, pluskwiaczarz funkcjonują powszechnie w środowisku entomologów i na pewno nie są deprecjonujące dla nikogo. Określenie takie w żadnym razie nie ma na celu "gorszego" traktowania entomologa, a już na pewno nie tak znanej postaci (nawet dla mnie - chrząszczarza) jak Stanisław Skrabania :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Członkowie Górnośląskiego oddz.PTE w Bytomiu do roku 19

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Członkowie Górnośląskiego oddz.PTE w Bytomiu do roku 19

Post autor: Marek Hołowiński »

to może warto podłączyć ten temat.
Po przeczytaniu tego wątku próbowałem znaleźć ten którego dotyczył, niestety nieskutecznie. Dobrze że go Jacek wygrzebałeś.
A swoją drogą może łatwiej by go w przyszłości szukać, gdyby był w dziale "PTE - Forum Polskiego Towarzystwa Entomologicznego" ?
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Członkowie Górnośląskiego oddz.PTE w Bytomiu do roku 19

Post autor: Jakub Liberski † »

Panie Karolu. Nie ma Pan do końca racji pisząc w ten sposób. Ktokolwiek zajmuje się, lub zajmował się motylami Śląska doskonale zna wkład Pańskiego Ojca. Miałem szczęście znać go osobiście i mimo, że była to z mojej strony totalna amatorszczyzna (zainteresowanie motylami) to po kilkunastu latach Jego nazwisko jest dla mnie doskonale rozpoznawalne. Również nie zgodzę się, z tym, że prace innych osób zostały zapomniane - przywołuje Pan prace np. Sawkiewicza (pisząc o nim trzeba by również wspomnieć Braci Żak). Właśnie teraz grupa osób opracowuje ważki Śląska i jednym z podstawowych odnośników, jest ta praca o śląskich ważkach.
Z jednej strony, wspomina Pan, że dokonania niektórych osób są deprecjonowane i zapominane, a z drugiej strony Pan również w jakimś stopniu deprecjonuje osobę dr Tolla, pisząc, że "prawodopodobnie doktorem, to On nie był".
Obecnie działa Śląskie Towarzystwo Entomologiczne - i serdecznie zapraszamy, na któreś z zebrań. Zapewniam, że znakomita większość osób odpowiednio skojarzy Pańskie nazwisko. Jeśli dysponuje Pan zachowanymi materiałami po Pańskim Ojcu, to tym bardziej warto się z nimi podzielić, bo w domowym archiwum będą miały wyłącznie wartość sentymentalną. Dzieląc się z nimi pozwoli Pan, żeby te materiały nadal "żyły", a jak mówi przysłowie: "Człowiek żyje dopóki żyje pamięć o nim".
W tym linku:
http://www.lepidoptera.slask.pl/ste.html
znajdzie Pan terminy spotkań. Serdecznie pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PTE - Forum Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”