Strona 1 z 1

Późne modraszki

: czwartek, 28 września 2017, 10:31
autor: Andrzej El
Oglądając zdjęcia motyli na FB zauważyłem że kilka gatunków nie lata zgodnie z rozkładem jazdy.
Np. idasy z pólnocy Polski latały świeżutkie jeszcze na początku września a minimusy z opolszczyzny latają tam do tej pory.
Z czego to wynika ? Jest to drugie, trzecie pokolenia czy jakieś przesunięcie występowania ? Jest to jak najbardziej normalne czy odkrycie niezwykłego zjawiska. :mysl:

Re: Późne modraszki

: czwartek, 28 września 2017, 20:03
autor: Antek Kwiczala †
Z dużym prawdopodobieństwem oba wspomniane gatunki mają w Polsce dwa pokolenia, Tak są bowiem wykazywane np. z Czech. Drugie pokolenia tych modraszków są podawane z lipca-sierpnia. Gdybyś przejrzał listy obserwacji na "Motyle Europy", to np. P. idas był wykazywany w Polsce nawet w drugiej dekadzie września, a C. minimus z końca sierpnia.

Re: Późne modraszki

: czwartek, 28 września 2017, 23:35
autor: modraszka
Jest tak jak pisze Antoni, u mnie od lat występuje drugie pokolenie tych gatunków, obserwacje argiadesów to też norma, no i jest również częściowe trzecie pokolenie icarusa, świeże osobniki spotykam nawet w październiku.

Re: Późne modraszki

: piątek, 29 września 2017, 02:36
autor: Wujek Adam [†]
modraszka pisze:(...) częściowe trzecie pokolenie (...)
A mogłabyś wyjaśnić o co chodzi w tym zwrocie? Tzn. na czym polega ta "częściowość"?

Re: Późne modraszki

: piątek, 29 września 2017, 09:36
autor: Paweł Walkiewicz
Wujek Adam pisze:A mogłabyś wyjaśnić o co chodzi w tym zwrocie? Tzn. na czym polega ta "częściowość"?
Na tym, że część potomków drugiego pokolenia kończy rozwój i przeobraża się jeszcze w tym samym roku. Pozostałe dopiero w następnym. Zjawisko spotykane wśród wielu gatunków dwupokoleniowych w naszym kraju motyli.

Re: Późne modraszki

: piątek, 29 września 2017, 10:55
autor: Wujek Adam [†]
Pawełku - :okok:
Tak też podejrzewałem, ale brakowało mi zwięzłej definicji.

Re: Późne modraszki

: piątek, 29 września 2017, 12:02
autor: Tomasz Blaik
Z wieloletnich już obserwacji z Opola i okolic gdzie C. minimus jest rozpowszechniony wynika, że występowanie trzeciego pokolenia jest regułą i przypada ono na okres od 1. dekady września do 1. dekady października. Nieco problematyczna jest granica czasowa miedzy pierwszym i drugim pokoleniem, jednak miedzy drugim i trzecim jest wyraźna i wynosi ok. 20 dni. Skrajne daty dla wszystkich trzech generacji jakie udało mi się uchwycić przypadają odpowiednio na 24 V - 3 VII; 12 VII - 14 VIII; 4 IX - 6 X.

Re: Późne modraszki

: piątek, 29 września 2017, 23:31
autor: modraszka
Minimusy mają się dobrze, chociaż już trochę zlatane, dzisiaj jeszcze tityruski i ikarusy, obserwacje z dnia dzisiejszego.
Tomku, trzecie pokolenie minimusa obserwuję u mnie już od 24-25 sierpnia. W tym roku granica między drugim a trzecim pokoleniem była praktycznie niezauważalna, no chyba że pomyliłam się w oznaczeniach?
Pozdrawiam :)

Re: Późne modraszki

: niedziela, 1 października 2017, 13:54
autor: Andrzej El
Podsumowując :mysl:

Czyli to co podaje lepidoptera to 3 pokolenia zbite w jedno wspólne pasmo występowania bo trudno było dokładnie określić początek nowego pokolenia. (plasza A)

Tymczasem z opolskich obserwacji wynika że to 3 pokolenie nie tyltko ma wyraźny odstęp ale również jest przesunięte w czasie. (plansza B) nagle okazuje się że zielone stadium larwalne pasuje do całości . Może tak powinno wyglądać jego występowanie :?

Re: Późne modraszki

: niedziela, 1 października 2017, 14:55
autor: Tomasz Blaik
Granica między pokoleniem I i II przypada na dekady 1. i 2. lipca , pokolenie II trwa mniej więcej do połowy sierpnia. Interesujące jest natomiast czy motyle trzeciego pokolenia wydają gąsienice, które zimują, czy zimują jednak larwy pochodzące od drugiej generacji motyli. Wiadomo natomiast, ze główna roślina pokarmową w samym Opolu i najbliższej okolicy jest traganek pęcherzykowaty Astragalus cicer, nie przelot, który tutaj prawie nie występuje.

Re: Późne modraszki

: poniedziałek, 2 października 2017, 10:48
autor: Paweł Walkiewicz
Andrzej El pisze:Podsumowując  :mysl:

Czyli to co podaje lepidoptera to 3 pokolenia zbite w jedno wspólne pasmo występowania bo trudno było dokładnie określić początek nowego pokolenia. (plasza A)
Nie. Diagram dotyczy dwóch pokoleń, między którymi trudno dostrzec wyraźną przerwę. Trzecie pokolenie tego gatunku w Polsce nie jest zjawiskiem stałym i powszechnym, dlatego literatura donosi raczej o dwóch pokoleniach, a na literaturze opierają się te diagramy. Owe diagaramy jak i mapy występowania na lepidoptera.eu mają wyłącznie charakter orientacyjny, a znów wraca temat traktowania ich jako prawdy objawionej i analizy ich poprawności...

Re: Późne modraszki

: niedziela, 7 stycznia 2018, 21:58
autor: McGoris
Mi się udało dwa lata temu zaobserwować modraszki w październiku! Ja się zapytałem "WTF?" Nie wiem co to za gatunki. Ale zdziwiłem się na ich widok. Znalezione w Krakowie.
To nie jest przypadkiem idas - samiec i samica? Może ikar? Ale one kończą lot już w sierpniu. Ciekawe zjawisko.

Re: Późne modraszki

: niedziela, 7 stycznia 2018, 22:12
autor: Antek Kwiczala †
To Polyommatus icarus. Motyle tego gatunku latają w Polsce do połowy października.
https://www.lepidoptera.eu/records2/Spe ... 153&year=0

Re: Późne modraszki

: niedziela, 7 stycznia 2018, 22:25
autor: Brachytron
Idas nie. Jak dla mnie wszystko to icarus. Buszko z Masłowskim wspominają, że zdarzają się lata gdzie można je spotkać nawet w I dekadzie października. Sprawdziłem w swojej magisterce i w okolicach Gostynia, w latach 1997 i 98, miałem ikarki w III dekadzie września.

Edit: System zawsze ostrzegał, że ktoś w międzyczasie napisał post, tym razem nie :o

Re: Późne modraszki

: niedziela, 7 stycznia 2018, 22:36
autor: Mothman
:shock:
Na drugim zdjęciu jest samiec Cupido argiades...

Re: Późne modraszki

: niedziela, 7 stycznia 2018, 22:45
autor: Brachytron
No pacz :oops:
Rozgrzeszam się, nigdy nie obserwowałem.

Re: Późne modraszki

: poniedziałek, 8 stycznia 2018, 11:22
autor: Antek Kwiczala †
Cupido argiades też już był obserwowany w październiku
https://www.lepidoptera.eu/records2/Spe ... r=0&ID=124
ale są to obserwacje rzadkie, z południa Polski.
Czesi podają, że u nich występuje w dwu pokoleniach - drugie kończy lot we wrześniu. Te październikowe okazy mogą być częściowym trzecim pokoleniem. Sugeruje to M. Krzywicki w pracy "Monografia motyli dziennych Polski"