Lycaena helle

Łukasz Gołębiewski
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2012, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Lycaena helle

Post autor: Łukasz Gołębiewski »

Witam serdecznie,

Ostatnimi czasy zaobserwowałem w Grodzisku Mazowieckim dosyć duże połacie łąk pokrytych rdestem wężownikiem, co za tym idzie występuje tu całkiem liczna populacja tego motyla. Nigdzie nie znalazłem informacji aby tego czerwończyka kiedykolwiek tu zaobserwowano, podejrzewam, że to z powodu nie dotknięcia tego terenu ręką entomologa.

Owe łąki to kilka hektarów, rdest rośnie bardzo gęsto, fioletków bardzo dużo. Występują również dispary.

Podejrzewam, że nikt w gminie nie jest świadom, że mamy tak rzadkie motyle na terenie gminy i to w dodatku kilka kilometrów od autostrady.

Czy można podjąć jakieś działania w celu ochrony tego terenu, obawiam się, że te łąki mogą być skoszone. Czy można udać się do gminy z jakimś pismem, dowodami obserwacji itp. aby podjąć jakieś prawne formy ochrony tego terenu? Z tego co mi wiadomo, na tym ternie miał powstać park rozrywki, nie wiem czy te plany są nadal aktualne. W sąsiedztwie jest wiele fabryk, które z czasem rozrastają się na tych terenach.

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lycaena helle

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W okolicach Skierniewic (więc niedaleko Grodziska) L. helle jest dość często spotykany, populacja wydaje się stabilna.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Lycaena helle

Post autor: domino »

Witam. Zawsze warto próbować coś zdziałać aby chronić motyle. A fioletek z pewnością zasługuje na ochronę.
Zrób zdjęcia i popytaj gdzie możesz to pokazać. Ja za bardzo nie wiem, więc nie doradzam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”