Oznaczenie Lasiommata megera

Awatar użytkownika
maciejarchon
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 18 maja 2007, 18:34
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Oznaczenie Lasiommata megera

Post autor: maciejarchon »

Witam

Chciałbym się dowiedzieć czy osobnik na samym dole to też Lasiommata megera , różni się nieco od pozostałych, złowiona była w Grecji. Myślę, że to kwestia zmienności tego gatunku, ale wolę się upewnić.
pozdrawiam
Załączniki
Obraz.jpg
Obraz.jpg (57.69 KiB) Przejrzano 1803 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

W mojej ocenie, to faktycznie L.megera.
Muszę jednak dodać, że istnieje pewne zamieszanie z formami kilku gatunków w basenie Morza Śródziemnego. Na Sycylii i Sardynii występuje bardzo jasna forma, opisana jako paramegaera, którą niedawno podniesiono do rangi gatunku (Lasiommata paramegaera). Występuje też bardzo jasna forma adrasta, którą obecnie traktuje się jako formę L.maera. Łowione przeze mnie w Grecji i Bułgarii okazy L.maera mają jednak w mojej ocenie znacznie ciemniejsze tylne skrzydła niż Twój okaz i bez zauważalnej przepaski. Przepaskę ma bowiem inny gatunek, L.petropolitana, który bywa spotykany w górzystym rejonie północnej Grecji.
Awatar użytkownika
maciejarchon
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 18 maja 2007, 18:34
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: maciejarchon »

Bardzo dziękuje za odpowiedz, mysle ze gdzy ponownie pojawie się na tym terenie postaram sie porownac ich więcej, bo mam tylko ten jeden okaz złowiony, jednak sadze ze najlepiej jest pozostac przy wersji ze to L.megera. w kazdym razie wszystko na to wskazuje
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dla orientacji, dołączam zdjęcie samiczek L.megera i L.maera złowionych na południu Europy (wg. opisu na foto)
Załączniki
L maera i megera samice 2.jpg
L maera i megera samice 2.jpg (109.37 KiB) Przejrzano 1756 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nymphalidae”