Bardzo mała latonia

Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2011, 12:18
Lokalizacja: Inowrocław

Bardzo mała latonia

Post autor: Diesel »

Schwytałem dziś Issoria lathonia o bardzo małych rozmiarach, rozpiętość zaledwie 32mm, z czego wynika tak mały rozmiar, mogłem z czymś pomylić?

//niestety nie mam możliwości zrobić zdjęcia/ jedynie telefonem ale w kiepskiej jakości.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Bardzo mała latonia

Post autor: Paweł Walkiewicz »

forma głodowa
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Bardzo mała latonia

Post autor: Malko »

Dwa lata temu na kopcu Piłsudzkiego w Krakowie łapałem takie "skarłowaciałe formy" I. latonia. nie było osobników o wymiarach "standardowych".
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Bardzo mała latonia

Post autor: Kamil Mazur »

Czasem zdarzają się takie mniejsze okazy i w naturze lecz zwykle pochodzą z hodowli. Dla przykładu w 96 roku z hodowli Nymphalis polychloros uzyskałem okazy niewiele większe od kratników :)
Załączniki
PICT0004.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.56 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Bardzo mała latonia

Post autor: Malko »

Nie tak dawno pokazywał ktoś zdjęcia w tematach zatytułowanych "w obrębie gatunku" porównując wielkości osobników w obrębie jednego gatunku. Pamiętam był tam min. L. dispar.
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2011, 12:18
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Bardzo mała latonia

Post autor: Diesel »

Teorię 'rozmiar-brak pożywienia' trzeba by zweryfikować, tak wiem że w hodowli to zjawisko występuje jednak tam gdzie latają te dostojki pożywiania mają w bród - ale może akurat ta gąsienica miała pecha :)
Na marginesie mogę się pochwalić iż właśnie na tych terenach wiosną tego roku odkryłem Viola alba Besser który umieszczony jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski z kategorią Ex (Wymarłe i zaginione)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Bardzo mała latonia

Post autor: Antek Kwiczala † »

tam gdzie latają te dostojki pożywiania mają w bród
Paweł ma rację. Takie mniejsze okazy są wynikiem niedostatku pokarmu. Dla poruszającego się człowieka fiołków może być wiele, ale gąsienica nie jest taka mobilna, ani przewidująca. Nie sądzę, by fiołek mógł być tak liczny jak trawa. Jeśli przypadkowo była to jedna roślina na kilkunastu metrach kwadratowych, i na niej akurat samiczka zniosła jajo, mogło jej zabraknąć pokarmu. Gąsienica nie potrafi zaplanować kierunku w stronę najbliższej rośliny. Idzie i szuka. Jeśli nie znajduje, a jest w ostatnim stadium, to zmiast zdechnąć z głodu - raczej się przepoczwarczy - i motyl wychodzi mniejszy.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Bardzo mała latonia

Post autor: Malko »

Dołączam zdjęcie małego i "standardowego" P. machaon :) z mojego zbioru.
Załączniki
mach.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.13 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”