Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 22 kwi 2018, 09:51

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Colias croceus - pierwsza obserwacja w hisotrii dla Puszczy Białowieskiej?
PostNapisane: piątek, 15 sie 2014, 21:44 

Specjalność:
myślałem ,że zaobserwowałem Colias myrmidone, ale okazało się, że to Colias croceus. Torowisko Hajnówka-Białowieża.  12 sierpnia 2014

Załączniki:
3.jpg
3.jpg [ 62.15 KiB | Przeglądane 5203 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Colias croceus - pierwsza obserwacja w hisotrii dla Puszczy Białowieskiej?
PostNapisane: sobota, 16 sie 2014, 10:07 

UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Colias croceus jest wykazany z P. Białowieskiej przez A. Kokota z miejscowości Gródek - 02.06.1974 r. Publikacja w "Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody" Tom 15, zeszyt 4,"Motyle większe (Macrolepidoptera) Puszczy Białowieskiej" J. Buszko i inni.
Tą publikację powinieneś posiadać.

Tytuł: Re: Colias croceus - pierwsza obserwacja w hisotrii dla Puszczy Białowieskiej?
PostNapisane: sobota, 16 sie 2014, 17:30 

Specjalność:
tak będę musiał ją poznać -  ale wszystko wskazuje,ze nie jest to banalna obserwacja dla Puszczy :) wydaje się dużo ciekawsza niż Colias myrmidone dla tego regionu ! na lepidopterze jak do tej pory ten gatunek nie był wykazywany dla Podlasia :)

PostNapisane: sobota, 16 sie 2014, 23:15 

Tomku - obserwacja C. croceus w P. Biał. może banalną nie jest - ale rewelacją też nie. Gdyby to jednak była obserwacja C. myrmidone to była by to rewelacja. C. croceus to gatunek migrujący o dużej zmienności fluktuacyjnej a brak obserwacji tego gatunku z Podlasia na http://www.lepidoptera.eu świadczy tylko o tym, że nikt tego gatunku tam nie podał. W/g tej strony to z Podlasia w 2014 r.wykazano też jedno stanowisko L. reali i jedno stanowisko L. sinapis - uważasz, że to gatunki na Podlasiu bardzo rzadkie ???

Z drugiej strony nie wiem dlaczego obserwacje Leptidea ssp. są tam umieszczone bo zasięgi obu tych gatunków nakładają się na siebie a bez zbadania narządów kopulacyjnych nie da się ich prawidłowo oznaczyć.

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 17:55 

Specjalność:
Małe sprostowanie - nie jedno, ale po kilkanaście stanowisk tych gatunków  - natomiast Colias croceus jest jedynym odnotowanym na lepidopterze na Podlasiu w ogóle - poza tym szlaczkonie to duże motyle - łatwe do obserwacji - bo jak widzimy, że na wierzchu są pomarańczowe (a ten taki był), a to widać w locie - to wiadomo, że nie siarecznik :) poza tym ciekawa jest też kwestia, że pierwsza obserwacja z tego roku pochodzi z Podlasia, a nie z południa Polski, gdzie jest go dużo, dużo więcej.

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 18:18 

Specjalność: Psychidae
Tomek nie brnij.
Masakra, jeśli lepidoptera.eu jest uważane za miarodajne źródło danych o występowaniu motyli, to ja dziękuję. Przecież tam można wpisać i obserwację Parnassius apollo w Warszawie ! W całym tym dobru które zawdzięczać można stronie Krzyśka, moduł obserwacji jest wręcz śmieszny. Stąd takie kwiatki jak kolega tutaj wysnuwa są nie tyle ciekawe co normalnie zabawne.

Idąc tym tropem można stwierdzić że Polymommatus icarus w woj.łódzkim występował jedynie na dwóch stanowiskach :hurra , a ponieważ w tym roku w ogóle go tam nie stwierdzono to uważasz, że to może świadczyć o jego zagrożeniu wyginięciem w tym województwie ? :hahaha:
Z modraszków w 2014 tylko Celastrina argiolus jest podawany z tego województwa... :brawo:

Załączniki:
icarus.jpg
icarus.jpg [ 127.24 KiB | Przeglądane 4810 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 19:15 

Specjalność:
Tomku,
gdzie dwóch Ci mówi, żeś pijany to kładź się spać :)
A jako osoba, ktora lubi zaglądać na posty z PB, które u Ciebie dominują, to zrób coś proszę z tym aparatem.
Zdecydowana wiekszość Twoich zdjęc jest mocno nieostra. Coś z ustawieniami czasu, brakiem ostrości w nazbyt dużych zbliżeniach?

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 20:48 

Specjalność:
zamiast narzekać zacznijcie dodawać swoje obserwacje, a nie kisić je w swoich szufladach i swoich laptopach - im więcej ludzi będzie dodawać swoje  obserwacje tym lepiej dla projektu - oczywiście - moim zdaniem od razu przy gatunku - powinna być informacja np. gatunek możliwy do oznaczenia np. po zbadaniu kopulatora !  I ja nigdy bym już takiego gatunku nie dodawał  na lepido - jak to robię w przypadku britomartis i aurelii !!  poza tym fajnie jakby tam było co w rodzaju - moje gatunki - można by było tam sprawdzić jakie gatunki ma się do tej pory zaliczone jako tzw. życiówka, a jakie w danym roku i ile ich jest (oddzielnie nocne i dzienne) - to by ludzi mobilizowało do dodania np.  ikara ! Coś na kształt taki ptasich twicherów.  odnośnie ostrości zdjęć - to jak siada w zasięgu ręki to myslę, że są ok, ale jak mi jakiś maluszek ciemkowy siada za wysoko, to robię z zoomem cyfrowym, bo mam słaby optyczny w aparacie , bo nie chce mi się dla jakieś małej cholerki włazić na krzesło -jeszcze bym spadł i nogę sobie złamał, a to nic przyjemnego. Sąsiad złamał i widziałem po jego minie, że to nie cacy!!! jak się da maleństwo oznaczyć to dobrze, ja nie to nie!!! najważniejsze są dęby, a motylki (tylko te białowieskie mnie interesują) fajnie, że są, ale krzesłami z ich powodu rzucać nie będę :)! a dla Pana Krzysztofa wielki szacun!!!

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 21:01 

Specjalność: Psychidae
Przecież nikt nie narzeka, staramy się wyprostować Twoje myślenie, bo masz najwyraźniej trochę błędne odczucia.
A co do gorzkich żali to je lej wprost do Krzyśka, po co się tutaj wywnętrzniać w stylu "jak to by było dobrze żeby było dobrze".

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 21:15 

Specjalność:
Polecam aparat z dużym zoomem optycznym - jak jesteś od motyla 3-4 metry to masz go w pełnym kadrze i nie ma mowy o spadaniu z krzesła ;)

Poza tym fotografując tylko to, co nie ucieknie z zasięgu aparatu na pewno umyka sporo ciekawych obserwacji ;)

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 21:35 

UTM: CA22
Specjalność:
Cytuj:
moim zdaniem od razu przy gatunku - powinna być informacja np. gatunek możliwy do oznaczenia np. po zbadaniu kopulatora !  I ja nigdy bym już takiego gatunku nie dodawał
Tomaszu, Twój post zakrawa na żart. Skoro nie wiesz, jakie są cechy kluczowe do oznaczenia konkretnego gatunku, to jak je oznaczasz - po wyglądzie ze zdjęcia??? I dlaczego tak oznaczone gatunki wpisujesz do bazy danych "Motyli Europy"? To nie może być wyścig, kto więcej poda rekordów, te rekordy muszą być w 100% pewne!!.

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 22:21 

Specjalność:
to nie są żale - tylko takie spostrzeżenia - nie wiem, gdzie dostrzegasz nutę pobrzmiewająca żalem - widać na czytaniu nut za dobrze się nie znasz! Nie ma co prostować bo ja widziałem sylwetnika w Puszczy Białowieskiej, a Ty nie - i to mi wystarczy!!!! poza tym tyle przebywam w terenie - w Puszczy (lipiec,sierpień 2014 - ok. 500 godzin, że prędzej czy później nie tylko dębowego, ale także i motyl fajnego mi się trafi) - tak jak w przypadku chrząszczy - pysznik dębowiec, którego możliwe, że nikt z tutaj obecnych piszących na forum prócz mnie nigdy nie widział w naturze!!!
P.S. w takim razie należy dodać uwagę dla nas amatorów - możliwość oznaczenia motyla po zdjęciu - i będziemy dodawać tylko takie gatunki , zresztą staram się wszystkie dodane gatunki wcześniej konsultować na forum - i tak sylwetnika dodałem jako sylwetnika, a nie nie daj Boże szafrańca!!!

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 22:27 

TomaszNiechoda napisał(a):
zamiast narzekać zacznijcie dodawać swoje obserwacje,

Jak na razie to nikt nie narzeka tylko stara się delikatnie wyprostować Twoje pomyłki w oznaczeniach i braki wiedzy literaturowej.
Zaraz pewnie zacznie się kolejna batalia o szykanowanie młodego forumowicza :-( .

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 22:34 

Specjalność:
Oj chyba się nie zacznie  :mysl:  :mysl:  :mysl:
Przecież spotykamy w realu ludzi, którzy są zarozumiali i pyszni. Rzeczywiście w necie jakoś tak to działa, że więcej osób ujawnia takie cechy. Chyba dlatego, że nie ma obawy o ten wstyd jaki by ich spotkał w realu, gdyby w gronie kilku osób wytknąć im błędy i niewiedzę.
To nie wasza rola upominać takie osoby, trzymajcie się meritum. Od tego są moderatorzy i administracja forum, których tu właśnie brakuje.

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 22:36 
Administrator

Specjalność:
Jacek Kalisiak napisał(a):
Od tego są moderatorzy i administracja forum, których tu właśnie brakuje.

Nas tu nie brakuje,  wszyscy to czytamy. To jest normalna dyskusja i nie ma powodu do reagowania z powodu róznicy zdań.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 22:47 

Specjalność:
A młody forumowicz czuje się bardzo dobrze - właśnie kończy drugiego okocimia , i ma przed sobą piekną perspektywę całodziennej wyprawy do Puszczy Białowieskiej - Mioooooodzio!!!  i nigdy nie twierdził, że ma jakąś szczególna, a nawet przeciętną, wiedze dotyczącą motyli - w sumie przecież w tytule postu jest znak zapytania!

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 22:51 

Specjalność:
zgłosiłem ją po2 latach prof. Gutowskiem, bo gdy robiłem zdjatka nie wiedziałem, że to jest taki rzadki chrząszcz. tutaj jest opis: http://www.encyklopedia.puszcza-bialowi ... slo&id=975

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 22:53 

Dispar napisał(a):
W/g tej strony to z Podlasia w 2014 r.wykazano też jedno stanowisko L. reali i jedno stanowisko L. sinapis - uważasz, że to gatunki na Podlasiu bardzo rzadkie ???

Małe sprostowanie - nie jedno, ale po kilkanaście stanowisk tych gatunków  

Chyba sobie żarty ze mnie stroisz albo okulista ci się kłania:
http://www.lepidoptera.eu/records2/Spec ... &year=2014
http://www.lepidoptera.eu/records2/Spec ... &year=2014

Ostatnio edytowano niedziela, 17 sie 2014, 22:57 przez Dispar, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 23:00 

Specjalność:
tak w 2014 jedno - zresztą dodane przez nas, ale ogólnie kilkanaście - natomiast sylwetnik ma tylko jedno w ogóle z ostatnich kilkunastu lat na Podlasiu na lepdio!!!! wiec z oczkami wszystko OK u młodego forumowicza:)

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 23:04 

UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Zdaję się Tomaszu, że traktujesz "lepido" jak Księgę Objawioną i Jedną Wyrocznię, w której jak czegoś nie ma, to w ogóle nie ma.  ;-)
Po wypiciu trzeciego piwa odpocznij, prześpij się i za jakiś czas poczytaj opinię bardziej doświadczonych Kolegów, którzy piszą o C. croceus w tym wątku. Oni nie chcą źle! Usiłują Ci jedynie pewne sprawy wytłumaczyć. Pozwól im na to!  :okok:

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 23:05 

A z głową też OK ???

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 23:06 

Specjalność:
trochę jeszcze zostało - dopiero zaczynam  :birra:

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 23:15 

Specjalność:
Sorki, ale nie obrażaj ludzi ! napisałem Ci jasno, że było kilkanaście w ostatnich latach stanowski i było- źle sprawdziłeś no i tyle !!! to Ty się myliłeś, nie mam wątpliwości, że na motylach znasz się dużo, dużo lepiej ode mnie -   szacunek!!!- ale trzymaj człowieku poziom, bo widzę, że masz z tym trudności !

PostNapisane: niedziela, 17 sie 2014, 23:53 
Administrator

Specjalność:
Zauważ Tomaszu, że Dispar w linkach podał Ci przykład Leptidea (a zacytował tekst odnoszący się do Colias)
viewtopic.php?p=198863#p198863
a Ty piszesz o Colias.

Picie piwa obniża spostrzegawczość i czytanie ze zrozumieniem, natomiast wzmacnia poczucie pewności siebie i poprawia nastrój do walki :-) Jak już napisał Adam wcześniej, zrezygnuj z picia albo z pisania. Forum to jednak miejsce publiczne i nie powinno się prowadzić dyskusji po "%".  :no:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2014, 00:21 

UTM: XC17
Specjalność:
myślałem ,że zaobserwowałem Colias myrmidone, ale okazało się, że to Colias croceus. Torowisko Hajnówka-Białowieża.  12 sierpnia 2014
Gratuluję, udało ci się sfocić tego samego motyla na tym samym kwiatku po dwóch dniach. :mrgreen: viewtopic.php?f=84&t=29059

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2014, 05:14 

Specjalność:
Cytuj:
"TomaszNiechoda"pysznik dębowiec, którego możliwe, że nikt z tutaj obecnych piszących na forum prócz mnie nigdy nie widział w naturze!!!

Widział, np. Marek Przewoźny w 2006 r. w Rogalinie. W linkowanym przez ciebie opisie E. quercus wkradła się literówka w nazwisku prof. Gutowskiego.

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2014, 07:46 

Specjalność:
Gratuluję obserwacji Colias croceus w PB  :brawo:

Widać Tomaszu, że kochasz las i PB w szczególności  :tak: dlatego wszystko co dotyczy Puszczy tak bardzo leży Ci na sercu. To pięknie...
Zadam Ci jednak proste pytanie: Jak myślisz, czy to możliwe, że nikt przed Tobą nie obserwował tego akurat gatunku? A może nie miał, po prostu, ze sobą aparatu fotograficznego aby ten moment uwiecznić?

Z tego co wiem to Puszcza Białowieska jest najbardziej przeszukiwanym miejscem w Polsce, i wszystko co się tam rusza zostało zmierzone, ocenione i gdzieś zapisane. To, że nie mamy do tych danych dostępu to zupełnie inna sprawa. Pewnie Uniwersytery, Agencje Rządowe itp, Organizacje Ekologiczne je gdzieś tam mają w swoich zasobach. Dlatego pewne dane są dostępne tylko Profesjonalistom ( czyli tym, którzy uprawiają zawód 'Entomologa' ).
Strony, takie jak lepidoptera.eu, są pięknym przykładem pasji i poświęcenia, ale nie są jedynym wyznacznikiem i wszechwiedzą w danej sprawie.

zamiast narzekać zacznijcie dodawać swoje obserwacje, a nie kisić je w swoich szufladach i swoich laptopach - im więcej ludzi będzie dodawać swoje  obserwacje tym lepiej dla projektu

Tak, można, tylko nie wszyscy mają na to czas i chęci, bo wolą posiedzieć nad kluczem lub binokularem niż komputerem. Dlatego ważne, niekiedy, obserwacje nie trafiają na lepidoptera.eu.
Czy można kogoś za to winić?

Inną sprawą jest rzetelność obserwacji. Czy jesteś pewien, że 100% zapisanych rekordów jest rzetelna i sprawdzona? Każdy może się pomylić i nie zweryfikować błędu a rekord pozostaje... niestety. Więc lepiej jest się powstrzymać od wklepania czegoś co później pójdzie w świat i narobi zamieszania, nieprawdaż?

Życzę Tobie, Tomaszu wytrwałości w tym co robisz i mam nadzieję, że Twój entuzjazm nie osłabnie, a obserwacje - po skorygowaniu - będziesz umieszczał dalej na stronie Krzysztofa.

Alina

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2014, 11:13 

UTM: CC59
Specjalność:
To tak czyli wychodzi na to że w takim rozumowaniu np. moja obserwacja Aristotelia brizella, na terenie Polski to jest według lepidoptera.eu jedyna obserwacja ponieważ nikt wcześniej nie widział tego gatunku ?? Czyli wymarł, nie no bez przesady mikrus musiał być obserwowany jeżeli został oznaczony jako gatunek rodzimy, to jest tak samo w przypadku C. croceus tak jak według Almandyn dane o obserwacjach gatunku są lecz nie w internecie.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2014, 11:21 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Przyznam, że nie rozumiem tych dylematów ani nawet zdań:
Cytuj:
To tak czyli wychodzi na to że w takim rozumowaniu np. moja obserwacja Aristotelia brizella, na terenie Polski to jest według lepidoptera.eu jedyna obserwacja ponieważ nikt wcześniej nie widział tego gatunku ??

W jakim rozumowaniu?
Twoja obserwacja jest Twoja.
lepidoptera.eu nie odnosi się do Twoich obserwacji więc nie może być "Twoja obserwacja wg.lepidoptera.eu"

Wszystko jest postawione na głowie.
Zaraz ktoś napisze, że skoro nie widzi czegoś to coś.... znikło (zupełnie jak z dziećmi, ktore zamykają oczy i ich świat znika).

Wystepowanie gatunku to wypadkowa: obserwacji publikowanych oraz niepublikowanych (bez statusu), publikacji dostepnych i tych niedostępnych, to wreszcie kwestia zmienna w czasie. Aby móc powiedzieć, że moja obserwacja jest pierwsza, że gatunku tu nie stawierdzono, że go tam nie ma - to powinna być opinia postawiona w oparciu a mozliwie jak największą ilość informacji. Nie ma takiego jednego źródła informacji, które takiej informacji Wam  dostarczy.
Ta cała licytacja jest dość niepoważna, bo pozbawiona jest podstawowej logiki.

Najlepiej zawęzić swój komentarz do krótkiego stwierdzenia: wykazanie gatunku X z terenu Y. Obserwacja, dokumentacja tej informacji i wreszcie weryfikacja. Jak ta obserwacja przejdzie te etapy to można mówić o pewnym doniesieniu gatunku z terenu. Teraz nastepuje kwestia rozpowszechnienia informacji. Innym problemem jest jej interpretacja - bez dostępu do opracowań i w miarę pełnej literatury i znajomości tematu najlepiej jest nie stawiać żadnych tez.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 18 sie 2014, 11:57 

UTM: CC59
Specjalność:
Ja też nie rozumiem, i dlatego piszę że obserwowałem, oraz iż że nie robię z tego jakiegoś wielkiego odkrycia. Każda moja obserwacja jest oparta na zdjęciach, gatunki odróżnialne jedynie przez kopulatory zostawiam.
Nie twierdze że moja obserwacja jest pierwsza, tylko że na stronie nie ma innej obserwacji.
Przytoczyłem fakty, jak to wygląda w tym wątku. Raczej można sobie to logicznie wyobrazić o co chodzi w poście.
Nie wiem czy o takie wyjaśnienie chodzi.
Pozdrawiam.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1