Leptidea sinapis i Leptidea reali

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Leptidea sinapis i Leptidea reali

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Chciałbym poruszyć problem z oznaczaniem dwóch gatunków wietków: sinapis i reali. Gatunki te wyglądem zewnętrznym różnią się tak nieznacznie, że ich oznaczenie na podstawie tych cech jest praktycznie niemożliwe. Do prawidłowej identyfikacji niezbędne jest przygotowanie preparatów aparatów kopulacyjnych. Załączam dostępne mi zdjęcia umożliwiające identyfikację. W Polsce zdecydowana większość okazów to Leptidea reali, L. sinapis są rzadko spotykane.
Załączniki
L_sinapis_female1.jpg
L_sinapis_female1.jpg (39.17 KiB) Przejrzano 3518 razy
L_reali_female1.jpg
L_reali_female1.jpg (24.53 KiB) Przejrzano 3508 razy
L_sinapis_male1.jpg
L_sinapis_male1.jpg (26.51 KiB) Przejrzano 3517 razy
L_reali_male1.jpg
L_reali_male1.jpg (35.46 KiB) Przejrzano 3538 razy
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Leptidea

Post autor: Damian Bruder »

Witam!
Dziwne że w książce Jarosława Buszko "Atlas motyli Polski" ten gatunek tzn.Leptidea reali nie został przedstawiaony ,tylko sinapis i morsei. Czy nazwa morsei się zmieniła na reali?W co nie wierzę.

Pozdrawiam

Damian Bruder
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie mogę tego sprawdzić, ale jeśli się nie mylę morsei = reali - to ten sam gatunek.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Są to trzy różne gatunki. L.morsei, gatunek południowy (u nas złowiony kilkakrotnie na płd. pograniczu), można dość łatwo odróżnić od L.sinapis i L.reali po cechach zewnętrznych - jest dużo większy, wierzchołek przednich skrzydeł wydłużony, na spodzie dolnych skrzydeł rysunek jest bardzo kontrastowy.
Natomiast L.reali został wydzielony z L.sinapis przez Reissingera w 1989 roku na podstawie różnic w aparacie kopulacyjnym. I tylko w ten sposób można je na 100 % odróżnić od siebie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jestem teraz w pracy i nie mam dostępu do literatury, stąd moja lakoniczno-wymijająca odpowiedź. Nie jestem specem od dziennych, a Kolega chyba tak, stąd nic nie dodaje do wyczerpującej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:Są to trzy różne gatunki. L.morsei, ..... można dość łatwo odróżnić od L.sinapis i L.reali po cechach zewnętrznych - jest dużo większy, wierzchołek przednich skrzydeł wydłużony, na spodzie dolnych skrzydeł rysunek jest bardzo kontrastowy.
Z tym łatwym odróżnieniem bym się nie zgodził. Zmienność wietków jest dość duża zwłasza jeśli chodzi o rysunek na tylnych skrzydłach. Poza tym rozpiętość L.sinapis (34-38mm) i L.morsei (35-41mm) nie wskazuje na zauważalne różnice w wielkości. Póki co tylko preparaty kopulatorów są z całą pewnością jedyną pewną metodą oznaczania. W badaniach do Checklisty 2001-2010 wszystkie trzy gatunki są wymienione, na razie jednak L. morsei nie został stwierdzony.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Grzegorz Banasiak pisze: Póki co tylko preparaty kopulatorów są z całą pewnością jedyną pewną metodą oznaczania.
Tylko sęk w tym, że aparaty kopulacyjne L.sinapis i L.morsei są prawie identyczne !
Na skanie 6 - L.sinapis, 7 - L.reali, 8 - L.morsei.
Dwa pierwsze nie do odróżnienia, natomiast L.morsei wyraźnie sie od nich różni, takze wielkoscią.
Jeśli ktoś chciałby więcej na ten temat - to polecam artykuł Andrzeja W. Skalskiego w Acta Entomologica Silesiana, No. 1-2, Vol. 3 z 1995 roku.
Załączniki
leptidea.jpg
leptidea.jpg (73.28 KiB) Przejrzano 3525 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki za ładny skan, rzeczywiście różnice są dostrzegalne. Tym nie mniej aspekt trudności oznaczeń przy widzianych/łowionych okazach dalej ozostaje. Niestety do cytowanego artykułu nie mam obecnie dostępu, spróbuję poszukać. Zrobiłem kolejne 5 preparatów z okazów i wszystkie okazały się L. reali, widać z tego, że dane ze starszych źródeł wymagają weryfikacji i potwierdzenia, a zebranie i prawidłowe oznaczenie większej ilości okazów z różnych obszarów Polski jest konieczne. Dziękuję za rzeczową dyskusję i zachęcam do prezentowania na łamach forum swoich uwag i opinii, które mogą innym pomóc w codziennej pracy. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Zdjęcie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z jakiej to zdjęcie jest książki, i który jest który?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pieridae”