czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: Ramidon »

O tej porze tylko Pyrgus alveus i armoricanus. Prawdopodobnie błędne oznaczenie.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Sprawa jest ciekawa także z innych powodów. Wszystkie obserwacje tego gatunku pochodzą od jednego autora, z jednej miejscowości, i najwcześniejsza obserwacja to koniec lipca (konkretnie 22.07.). Wszystkie moje okazy pochodzą z maja i czerwca. Podobny termin (maj-czerwiec) podaje A. Warecki w swojej pracy "Motyle dzienne Polski - atlas bionomii". Wydaje się bardzo mało prawdopodobne, by gatunek ten nie występował tam w maju lub czerwcu. Wszystkie źródła podają, że to gatunek jednopokoleniowy (nawet na południu Europy). Obserwacje wydają się więc wątpliwe i konieczne byłoby sprawdzenie budowy aparatów kopulacyjnych motyli owej populacji, bo o pomyłkę z P. alveus niezwykle łatwo.
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: TomaszNiechoda »

w takim razie skoro budzi to tyle wątliwości, trzeba by było, aby obserwacje zostały usunięte z lepidoptery do zbadania kopulatorów bo wprowadzają innych w błąd - no chyba, że badano kopulatory. ja w zeszłym roku miałem "szlaczkonia szafrańca' w Puszczy Białowieskiej - gdzie występuje, w okresie kiedy występuje. Na tym terenie Sylwetnik jest bardzo rzadki, a jednak nie mając 100% pewności jednak go wpis usunałem
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Ja też skłaniam się do stwierdzenia, że zamieszczone dane na lepidoptera są błędne i dotyczą obserwacji P. alveus.
P. serratulae widywałem na przełomie maja i czerwca (WE-32:3 /2013).
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: Dispar »

"Radosna twórczość" Pana Mariana z tym gatunkiem trwa już od 2009 roku :rotfl:
To zreszta nie jedyna "perełka" z jego oznaczeń - największa to chyba C. decoloratus a są i inne nie mniej "ciekawe".
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: TomaszNiechoda »

w takim razie chyba należy się zwrócić do Pana Krzysztofa, aby obserwacje takie zostały usunięte - chyba, że ich autor przedstawi dowody na ich wiarygodność
Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: Andrzej El »

Problem ze stronką Krzysia Jonki jest taki że nikt wpisanych obserwacji nie poddaje weryfikacji. Można tylko polegać na uczciwości czy znajomości wpisującego rekordy.

Ostatnio rozmawiałem na temat obserwacji modraszka amandusa na górnym śląsku. Znany jest tylko z kilku okazów sprzed 100 lat bo wymarł tutaj. Tymczasem 22.07.2012 p. Stańczak Marek podaje obserwacje (kilku exx.) z Piekar Śląskich.

A Wracając do Pana Mariana Pałczyńskiego to wciąż razi mnie jego zdjęcie ogończyka akacjowca zamieszczone na stronie tegoż motyla gdzie każdy widzi że to ogończyk ostrokrzewowiec. Mimo reklamacji zdjęcie nie zostało usuniete i wciąż może wprowadzać w błąd szukajacych poprawnego klucza. () http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=160&country=PL
TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: TomaszNiechoda »

rozumiem, rekordy - ale przeciez wszystkei zdjęcia są weryfikowane przez Pana Krzysztofa
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: Almandyn »

A Krzysztof ma tylko 24 godziny/ dobę i życie prywatne i pracę zawodową i zarządzanie stronką i gdzie tu czas na weryfikację wszystkich zdjęć. Wszystko zasadza się na zaufaniu, że zdjęcie zostało poprawnie oznaczone. Zresztą wielokrotnie Krzysztof prosił - jak coś złego na stronce jest proszę pisać maile.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: czy to mozłiwe na Podlasiu o tej porze? Pyrgus serratulae

Post autor: Marcin Kutera »

Wg mnie to błąd i jest to P alveus. Ja tez obserwowałem pod koniec sierpnia w latach 2008-2013 na Wyżynie Cześtochowskiej P. alveus.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hesperiidae, Riodinidae”