Pyrgus armoricanus

Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Pyrgus armoricanus

Post autor: Marek Hołowiński »

Przed laty w dolinie Bugu było dużo zapuszczonych łąk i ugorów. W miejscach okresowo zalewanych przyroda kształtowała się prawie bez ingerencji ludzi, a w bardziej dostępnych rolnicy utrzymywali jedno kośne łąki. Na jednej z nich znalazłem wówczas stanowisko Pyrgus armoricanus. Latały pojedynczo, ale bez trudu można było je obserwować.
Później weszły dopłaty unijne. Ktoś to wykupił, wykarczował krzaki i kosił.
Przez kolejne lata nie widziałem już tych motyli. Sądziłem że wyginęły.
Tymczasem gość się "zaniedbał", drugi rok nie kosi. Przeszedłem cztery łąki i złowiłem cztery motyle.
Nawet się za nimi nie rozglądałem, po prostu te co były na mojej drodze.
Okazy na fotkach są uśpione.
Załączniki
b1.jpg
b1.jpg (93.3 KiB) Przejrzano 6079 razy
b2.jpg
b2.jpg (96.34 KiB) Przejrzano 6079 razy
b3.jpg
b3.jpg (95.43 KiB) Przejrzano 6079 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Pyrgus armoricanus

Post autor: Dispar »

Motyl właściwie legendarny i tajemniczy. Mało kto poza Markiem może się dziś pochwalić, że go spotkał. Moim zdaniem ten gatunek musi występować szerzej ale trudnośc w oznaczeniu i występowanie na terenach nieatrakcyjnie entomologicznych powoduje, że tak bardzo rzadko jest z kraju wykazywany. Szukałem tego gatunku bezskutecznie dwa lata temu na Krymie - co złowiłem Pyrgusa to wydawało mi się, że to P. malvae.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Pyrgus armoricanus

Post autor: Marek Hołowiński »

Darek słuszna uwaga co do trudności oznaczenia. Tu ważna informacja - w czerwcu lata jeszcze P malvae i już P armoricanus pierwszego pokolenia. Te drugie na ogół powinny być świeże. W końcu lipca i sierpniu nie ma P malvae, ale jest P alveus i czas pojawu nakłada się na P armoricanus.
U siebie miałem pojedyncze P alveus z tych samych stanowisk co P armoricanus.
P armoricanus w locie trochę szybują, z daleka widać że są jakby popielate, siadają na białych baldaszkowatych lub na chabrach.
Żeby jednak nabrać pewności co do gatunku, pierwsze kilka osobników sprawdziłem w oparciu o kopulatory.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pyrgus armoricanus

Post autor: PawełB »

do pyrgusów świetnie pasuje angielska nazwa "puzzle skippers" - z jednej strony odnosi się do "układanki" na skrzydłach, a z drugiej strony...no właśnie zagadki w oznaczaniu :-). Problem z nimi jest taki, że poza malvae właściwie wszystkie są rzadkie i unikalne, przez to mało opatrzone. Przy różnych podobnych gatunkach człowiek dochodzi do jakiejś tam wprawy (np. modraszki, dostojki itp). oczywiście wyróżnia się carthami wielkością i sertorius rdzawym spodem. reszta - zgadywanka. Alveusa ostatnio widziałem...z 10 lat temu a armoricanusa w 2005 - zresztą wklejałem fotki tylko znikła :-(. Alveus chyba ma bardziej rozmyte tylne skrzydło....

chyba warto by połączyć wątki
viewtopic.php?f=24&t=5853&hilit=armoricanus
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Pyrgus armoricanus

Post autor: Marek Hołowiński »

W tym wątku pokazałem fotkę ze swojego zbioru. Tu dość dobrze widać różnice między gatunkami.
Niestety w terenie nie mamy możliwości porównania do serii okazów.
viewtopic.php?f=129&t=21315
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hesperiidae, Riodinidae”