Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 20 kwi 2018, 09:53

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Carcharodus alceae
PostNapisane: sobota, 12 lut 2011, 11:31 

UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
W końcu września ubiegłego roku znalazłem w sprzędzonych liściach prawoślazu lekarskiego gąsienice. Ponieważ z tego rejonu jeszcze nie miąłem tego gatunku, wziąłem 3 do hodowli. Jesienią były aktywne i trzeba było je karmić. w końcu stycznia przyniosłem je do domu. Po kilku dniach już się przeobraziły, a dziś wylągł się pierwszy motyl.

Załączniki:
P2120022a.jpg
P2120022a.jpg [ 47.27 KiB | Przeglądane 2156 razy ]
P2120029a.jpg
P2120029a.jpg [ 86.84 KiB | Przeglądane 2156 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Carcharodus alceae
PostNapisane: niedziela, 13 lut 2011, 12:21 
Parę lat temu będąc u naszego wspólnego znajomego w Trzebini zgadaliśmy się, że C. alceae jeszcze tam nie znalazł. Akurat siedzieliśmy w ogródku. Ponieważ rosły tam jakieś malwy ozdobne, stwierdziłem, że ten gatunek musi być. I okazało się, że jest prawie na każdej roślinie.
W okolicach Suchej Beskidzkiej znajdowałem tylko gąsienice, nigdy nie widziałem motyla. Akurat w przypadku tego gatunku dużo łatwiej jest znaleźć larwy niż imago. Śmiem twierdzić, że jest to gatunek pospolity, tyle że bardzo rzadko widuje się motyle.

PostNapisane: niedziela, 13 lut 2011, 13:22 

UTM: CC88
Specjalność:
Witas napisał(a):
Akurat w przypadku tego gatunku dużo łatwiej jest znaleźć larwy niż imago. Śmiem twierdzić, że jest to gatunek pospolity, tyle że bardzo rzadko widuje się motyle.

To ja mam odwrotne obserwacje, bo zdecydowanie częściej widuję u siebie imagines - regularnie co rok po parę okazów:

Załączniki:
c_alceae.jpg
c_alceae.jpg [ 149.23 KiB | Przeglądane 2045 razy ]

PostNapisane: wtorek, 22 mar 2011, 22:55 

Specjalność:
Witas napisał(a):
Parę lat temu będąc u naszego wspólnego znajomego w Trzebini zgadaliśmy się, że C. alceae jeszcze tam nie znalazł. Akurat siedzieliśmy w ogródku. Ponieważ rosły tam jakieś malwy ozdobne, stwierdziłem, że ten gatunek musi być. I okazało się, że jest prawie na każdej roślinie.
W okolicach Suchej Beskidzkiej znajdowałem tylko gąsienice, nigdy nie widziałem motyla. Akurat w przypadku tego gatunku dużo łatwiej jest znaleźć larwy niż imago. Śmiem twierdzić, że jest to gatunek pospolity, tyle że bardzo rzadko widuje się motyle.

C.alceae zasiedlił już Puszczę Augustowską,w 2005 i 2006 roku pierwszy raz obserwowałem motyle. Faktycznie,łatwiej znaleść gąsienice - w liściu malwy podwiniętym do dołu.

PostNapisane: sobota, 25 cze 2011, 16:25 

UTM: WV63
Specjalność:
Ja niedawno widziałem w sprzędzonym liściu gąsienicę tego motyla.

PostNapisane: sobota, 25 cze 2011, 20:59 

UTM: DC45
poziom: zaawansowany
Specjalność:
igor napisał(a):
Ja niedawno widziałem w sprzędzonym liściu gąsienicę tego motyla.

A skąd wiesz, że to akurat ten gatunek a nie inny ? Były małe czy dorosłe ? Kiedy dokładnie je widziałeś ?

PostNapisane: sobota, 25 cze 2011, 21:41 

Specjalność:
Widziałem charakterystyczny kolor żółty u nasady głowy i czarno- brązowy kolor ciała. Widziałem zdjęcie w internecie niemalże identycznej gąsienicy podpisanej Carcharodus alceae.

PostNapisane: niedziela, 26 cze 2011, 09:30 

Specjalność:
Gąsienica była średniej wielkości. Widziałem ją 10 czerwca.

PostNapisane: niedziela, 28 sie 2011, 20:51 

Specjalność:
U siebie bardzo sporadycznie widuję motyle tego gatunku...przeglądanie malw do tej pory nie przyniosło żadnych rezultatów. W ubiegłą sobotę podczas porannej wizyty na ogródkach działkowych zerknąłem od niechcenia na rosnącą malwę, akurat okazało się, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. znalazłem łącznie 14 gąsienic większość w domkach, 1 na liściu..  I tu jedna ciekawa obserwacja...w jednym z "domków" znalazłem gąsienicę wraz z kokonami baryłkarzy ...i jednym imago, kokonów nie było wiele.... Bynajmniej już nieraz widywałem porażone gąsienice różnych gatunków... Gąsienica ma czarne plamki- jakby blizny po opuszczeniu ciała przez pasożyty i co ciekawe wydaje się że ma się dobrze ,tzn chodzi wędruje...coś skubnie... :shock:  W każdym razie nie wygląda jakby miała paść wskutek przebytego porażenia...a jak wcześniej piszę już nieraz takie widziałem toteż wydaje mi się trafnie oceniam jej stan jako dobry...poczekamy zobaczymy czy przeżyje.  
Być może ktoś z szanownych forumowiczów ma również podobne obserwacje świadczące o tym, że czasem gąsienice przeżywają atak pasożytów.

Załączniki:
Komentarz: domek z gąsienicą po otwarciu...gąsienica ma się póki co dobrze...
IMG_3540.JPG
IMG_3540.JPG [ 75.95 KiB | Przeglądane 1656 razy ]
Komentarz: inna gąsienica...
IMG_3538.JPG
IMG_3538.JPG [ 81.16 KiB | Przeglądane 1656 razy ]

PostNapisane: niedziela, 28 sie 2011, 21:18 

Specjalność:
Tomasz Świderski napisał(a):
Być może ktoś z szanownych forumowiczów ma również podobne obserwacje świadczące o tym, że czasem gąsienice przeżywają atak pasożytów.

Jak najbardziej! Hodowana w tym roku gąsienica Deilephila porcellus wydała 5 baryłek, które znalazłem na dnie pojemnika, po czym dalej żerowała. Nie zachowywała się szczególnie niemrawo. Przeszła jeszcze linienie (z zielonej na czarną) i przepoczwarczyła się. To, czy z poczwarki wyjdzie motyl, czy pozostanie padlina - to już inna sprawa...

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 28 sie 2011, 21:24 

Specjalność:
Dziękuję, zatem jak podejrzewałem w sprzyjających warunkach...gąsienica może przeżyć porażenie. jeśli pasożytów nie rozwinie się w organizmie zbyt wiele, względnie nie uszkodzą ważnych organów.

Strefa czasowa: UTC + 1