Czy na pewno C. silvicola?

Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Przemek Żurawlew »

Pierwsze moje oznaczenia to C. silvicola - teraz mam wątpliwości.
Proszę rzućcie okiem czy to czasem nie palemon.
Pozdrawiam
Załączniki
C.silvicola.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.28 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Rafał Celadyn »

"Ona ci to"(bo to samiczka :wink: )
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Już kiedyś było o tym na forum, ale przypomnę. Jeśli żółto pomarańczowa przepaska na skrzydle przednim ma ciągłość od brzegu przedniego, aż do tylnego, to jest to C. silvicola. Jeśli natomiast jest przerwana przez ciemną plamę na końcu komórki środkowej, to jest to C. palaemon. Na prezentowanym zdjęciu jest samiczka C. palaemon.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: admin »

W wyszukiwarkę search.php wpisujemy:
+silvicola +palaemon
i znajdujemy 3 tematy 8)
search.php?keywords=%2Bsilvicola+%2Bpal ... mit=Szukaj
Jest to tutaj:
viewtopic.php?f=84&t=4191

(instrukcja do wyszukiwarki jest obok niej, warto poeksperymentować)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re:

Post autor: Rafał Celadyn »

Antek Kwiczala pisze:Już kiedyś było o tym na forum, ale przypomnę. Jeśli żółto pomarańczowa przepaska na skrzydle przednim ma ciągłość od brzegu przedniego, aż do tylnego, to jest to C. silvicola. Jeśli natomiast jest przerwana przez ciemną plamę na końcu komórki środkowej, to jest to C. palaemon. Na prezentowanym zdjęciu jest samiczka C. palaemon.
Nie znam tej cechy z przepaską :? ,ale znam inną :"Tylne skrzydło samicy ciemnobrunatne z pięcioma kontrastowymi żółtymi plamami"-C.silvicola,"...na tylnym skrzydle ,w jego środkowej części znajdują się tylko trzy żółte plamki "-C.palemon(za "Motyle dzienne Polski" -J.Buszko,JMasłowski 2008).
Jak dla mnie pomijając "plamki" i "przepaski" :wink: ,to "na oko"widać że to C.sylvicolus,ale... to tylko zdjęcie :) .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Cecha o której piszę, jest w kluczu Krzywickiego (cz XXVII z.60). Twoja cecha jest owszem podana w książce "Motyle Polski", tyle, że nie jest prawdziwa. Pokazuję to w załącznikach. Zdjęcie górne - górny motyl to C. palaemon, dolny to C. silvicola. Oba mają po 4 plamki na tylnym skrzydle (z mojej kolekcji). Dolny skan pochodzi z atlasu "Butterflies of Britain & Europe" T. Tolmana. Tam samiec C. palaemon ma nawet 5 plamek na tylnym skrzydle. Nie jest to więc cecha stała.
Załączniki
Carterocephalus sp.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.73 KiB)
Carterocephalus palaemon para.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.45 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re:

Post autor: Rafał Celadyn »

Antek Kwiczala pisze:Cecha o której piszę, jest w kluczu Krzywickiego (cz XXVII z.60). Twoja cecha jest owszem podana w książce "Motyle Polski", tyle, że nie jest prawdziwa. Pokazuję to w załącznikach. Zdjęcie górne - górny motyl to C. palaemon, dolny to C. silvicola. Oba mają po 4 plamki na tylnym skrzydle (z mojej kolekcji). Dolny skan pochodzi z atlasu "Butterflies of Britain & Europe" T. Tolmana. Tam samiec C. palaemon ma nawet 5 plamek na tylnym skrzydle. Nie jest to więc cecha stała.
Wszystko OK ,dlatego napisałem "pomijając plamki i przepaski".Jednak ja na tym zdjęciu, nadal widzę C.sylvicola :wink: ,co nie znaczy że to jedyna słuszna droga 8) .
Pozdrawiam Rafał.
PS.Czy da się cytować wybiórczo w nowej wersji forum ?Jakoś cały czas wyświetla się cały cytowany post...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Przemek Żurawlew »

Dobrze więc, że miałem wątpliwości.
Dziękuję za uwagi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Rafał Celadyn »

"Jednak ja na tym zdjęciu, nadal widzę C.sylvicola"
...może w ten sposób będzie widać dlaczego...
Załączniki
C-horz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.45 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Przemek Żurawlew »

Sprawa się skomplikowała.
Rafał zobacz na powiększony rysunek z przywołanej już pozycji "Butterflies of Britain & Europe" T. Tolmana.
Samiec palemona też ma plamkę w miejscu, które zaznaczyłeś na wcześniejszych skanach.
Mój motylek jest nietypowy, szczególnie zaskakuje duża ilość koloru żółtego na przednim skrzydle.

Pozdrawiam
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.36 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Rafał Celadyn »

Przemek Żurawlew pisze:Sprawa się skomplikowała.
Rafał zobacz na powiększony rysunek z przywołanej już pozycji "Butterflies of Britain & Europe" T. Tolmana.
Samiec palemona też ma plamkę w miejscu, które zaznaczyłeś na wcześniejszych skanach.
Mój motylek jest nietypowy, szczególnie zaskakuje duża ilość koloru żółtego na przednim skrzydle.

Pozdrawiam
Przemek ,tylko dla mnie to żadna komplikacjia :wink: ,ja jestem pewien, że to C.sylvicola(na ile tylko można być pewnym ze zdjęcia).Mam ten gatunek u siebie,widuję go razem z C.palemon co roku i "odróżniam je w locie" 8) .Popatrz na motyla :pokrój skrzydeł, ilość barwy żółtej na przednim skrzydle i nie na ilość -tylko rozkład plamek na skrzydłach,możesz mi wierzyć lub nie, ale dla mnie zostanie C.sylvicola :wink: .
Co do tego samca,to nawet z tą plamką w miejscu gdzie ma ją Twój okaz (który jest samicą :wink: ), nie zbliża się do niego wyglądem.

PS.Mam duży szacunek do Antka i jego wiedzy, ale tym razem zostanę przy swoim zdaniu :wink: .
Pozdrówki Rafał.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Przemek Żurawlew »

Dzięki Rafał, ja też nigdy, a widziałem kilkadziesiąt palemonów, nie spotkałem choć trochę podobnego do tego.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za dyskusję.
Przemek
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Starałem się to już zasugerować w moim poście, że ilość i położenie jasnych plamek na tylnym skrzydle nie jest cechą determinacyjną. Krzywicki był dobrym specjalistą od motyli dziennych, miał sporą kolekcję bodaj z całej Europy, miał rozeznanie w ich zmienności, i dlatego nie podał w kluczu takiej cechy. Przyznaję Przemku, że Twój okaz nie jest typowo ubarwiony, ma wyraźnie rozjaśnione przednie skrzydła. Istnieje jeszcze taka możliwość, że to rzadko spotykana krzyżówka C. silvicola i C.palaemon. Gdyby był okaz, można by sprawdzić budowę narządu kopulacyjnego, ale pewnie nie ma...
A jak wygląda Przemku rozmieszczenie obu gatunków z rodz. Carterocephalus w okolicy, gdzie zrobiono zdjęcie?
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Adam Larysz »

Dla mnie okaz na zdjęciu Przemka to również samica C. silvicola.
Przede wszystkim przednie skrzydła, ale tylnie również "przemawiają" do mnie, że to ten gatunek.
Nigdy nie liczę plamek i nie zastanawiam się nad nimi, bo to są rzeczy zmienne, podobnie jak u modraszków - ale jest coś takiego jak opatrzenie - i jak tak ten okaz widzę.
U mnie oba gatunki są w lasach bardzo pospolite - i może nie oznaczam ich w locie jak Rafał :D , ale bez łowienia potrafię je bez problemu odróżniać...
Dodam jeszcze moją fotkę samicy C. silvicola z Mysłowic.
Załączniki
c.silvicolus_female.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.87 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Przemek Żurawlew »

Pod Pleszewem, Krotoszynem i Ostrowem Wielkopolskim w latach 2006-2010 napotykałem tylko palemony. Znane mi jest tylko 1 stanowisko silvicola z okolic Krotoszyna, którego notował kolega. Jednak przyznam, że po lasach nie jeździłem dużo.
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Adam Warecki »

Zdjęcie wykonane przez Przemka jest na tyle czytelne , iż nie można mieć wiekszych wątpliwosci, że jest to C.silvicola.
Ten kto widział tego motyla przynajmniej kilka razy, będzie mógł go rozpoznać bez potrzeby złapania w siatkę. Fotografia jest w tym przypadku zupełnie wystarczająca aby potwierdzić, że ten gatunek motyla występuje w danym terenie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Rafał Celadyn »

Adam Larysz pisze:- i może nie oznaczam ich w locie jak Rafał :D , ale bez łowienia potrafię je bez problemu odróżniać...
Przyjdzie z czasem :P :lol: ,napisałem tak nieco na wyrost :wink:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Przemek Żurawlew »

Dziś dostałem parę fotek palemonów od znajomego, pośród nich dwa trochę nietypowe.
Jeżeli chodzi o nr 1 to na pewno jest to palemon, jednak nr 2....?!
Pozdrawiam
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.52 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.69 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Adam Larysz »

Pierwszy palaemon, drugi to silvicola.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Czy na pewno C. silvicola?

Post autor: Przemek Żurawlew »

Dzięki.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hesperiidae, Riodinidae”