Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 19 wrz 2018, 13:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin działu

Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Prośba o identyfikację gatunków
PostNapisane: środa, 22 mar 2017, 19:56 

inne zainteresowania: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich bardzo serdecznie! :D
Od niedawna jestem zapalonym fotografem owadów, które interesowały mnie od najmłodszych lat, i postanowiłem stworzyć galerię jak największej liczby gatunków. Każdy gatunek opisuję nazwą polską i łacińską, ale z kilkoma mam spory problem...

Załączniki:
Komentarz: Najpierw myślałem, że cudo na zdjęciu powyżej to szczerklina piaskowa, ale kolory się nie zgadzały... Po długim i mozolnym przetrząsaniu Internetu doszedłem do wniosku, że to [i]Habrocampulum biguttatum[/i] albo [i]Therion circumflexum[/i]. Nadal jednak nie jestem tego pewien...
Habrocampulum biguttatum--Therion circumflexum.jpg
Habrocampulum biguttatum--Therion circumflexum.jpg [ 122.41 KiB | Przeglądane 1073 razy ]
Komentarz: Kolejny gąsienicznik, ale tutaj kompletnie nie mam pojęcia, jaki to gatunek..  :?
zzIMG_5821.jpg
zzIMG_5821.jpg [ 134.84 KiB | Przeglądane 1073 razy ]
Komentarz: Piękna gąsienica, którą znalazłem rok temu podczas spaceru w sosnowym lesie. Czy w ogóle gdzieś w Internecie można znaleźć poradnik czy atlas dotyczący rozpoznawania gąsienic??
zz4_130606.jpg
zz4_130606.jpg [ 123.69 KiB | Przeglądane 1073 razy ]
Komentarz: Spory prostoskrzydły, ale żaden z gatunków opisanych w Wikipedii mi tutaj nie pasuje... Najbliżej mu do pasikonika zielonego, ale chociażby kształt skrzydeł się nie zgadza.
zzIMG_3424.jpg
zzIMG_3424.jpg [ 118.64 KiB | Przeglądane 1073 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Prośba o identyfikację gatunków
PostNapisane: środa, 22 mar 2017, 21:29 

Jeszcze jedno zdjęcie - jaki to gatunek kraśnika? Bo już zgłupiałem, na początku myślałem, że pięcioplamek albo goryszowiec, ale ten ma czerwoną opaskę na odwłoku... Więc teraz mój kandydat to Zygaena cynarae... Ale czy ktokolwiek może to potwierdzić? :D

Załączniki:
Komentarz: Zygaena trifolii
1.jpg
1.jpg [ 127 KiB | Przeglądane 1054 razy ]

PostNapisane: środa, 22 mar 2017, 21:55 

UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Kraśnik to Zygaena ephialtes.
I nie podpisuj fotek w nazwie pliku, bo tak nazwane (często nie właściwie) funkcjonują potem w sieci. Nazwy jak i datę oraz lokalizację (najbliższą miejscowość) podawaj w komentarzu (okienku widocznym przy załączaniu fotek). Tym razem Ci to poprawię, ale staraj się tak pisać, aby nie było potrzeby poprawiać.

PostNapisane: środa, 22 mar 2017, 22:11 

UTM: CC88
Dla początkującego taka rada - do oznaczania ze zdjęć służy ten dział:
viewforum.php?f=124
i jak widzisz są w nim poddziały, żeby było przejrzyściej. Dlatego następnym razem sortuj zdjęcia i wrzucaj w odpowiednie pod względem systematyki miejsce. Jeżeli nie jesteś pewien przynależności jakiegoś owada, utwórz wątek z tylko jego fotografią, potem - w razie potrzeby - zostanie on przeniesiony do odpowiedniego działu.

Co to meritum: Ichneumonidae są słabo oznaczalne ze zdjęć, zwłaszcza takich ogólnych, więc nie licz specjalnie na sprecyzowanie do gatunku.
Gąsienica to Macrothylacia rubi.
Konik (nie pasikonik - to zupełnie różne podrzędy, różniące się choćby długością czułków) wygląda na Chorthippus dorsatus.

Strony ze zdjęciami gąsienic znajdziesz tu:
http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Fotouebersichten
http://www.lepidoptera.eu/ListCountry.php?country=PL
http://www.ukleps.org
http://www.lepinet.fr/identifier/nation ... es.php?e=l

I jeszcze jedno - nie podpisuj zdjęć nazwami, których nie jesteś pewien, bo w razie pomyłki będą generowały potem błędne wyniki w wyszukiwarce.

PostNapisane: środa, 22 mar 2017, 23:38 

Dziękuję bardzo za pomoc, i przepraszam za te wszystkie problemy... Zdjęcia są tak podpisane, bo w ten sposób nazwałem je na swoim dysku, nie sądziłem, że nazwy się przeniosą  :laugh:
Na przyszłość będę uważał :)
Co do stron, to lepidoptera.eu odkryłem właśnie parę godzin temu, muszę przyznać że rewelacyjne źródło danych.

PostNapisane: środa, 22 mar 2017, 23:55 

Co do gąsienicznika z pierwszego zdjęcia, to jakimś cudem znalazłem ten sam gatunek w pytaniu sprzed dwóch lat, przeglądając forum :D
To Opheltes glaucopterus :)

PostNapisane: wtorek, 4 kwi 2017, 20:06 

JanFoto7 napisał(a):
Co do gąsienicznika z pierwszego zdjęcia, to jakimś cudem znalazłem ten sam gatunek w pytaniu sprzed dwóch lat, przeglądając forum :D
To Opheltes glaucopterus :)

Albo coś innego, może z tego rodzaju co wygląda niemal identycznie...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]