Pachybrachis

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pachybrachis

Post autor: avidal »

Pewnie nie sposób ustalić gatunku, ale wolę się upewnić. I nawet to, że w pobliżu wiele z nich przesiadywało na wierzbach niewiele tu zmieni...
Łódź, 8 czerwca.
Załączniki
Pachybrachis..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.83 KiB)
Pachybrachis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.38 KiB)
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Pachybrachis

Post autor: petrel »

wygląda na P. sinuatus.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Pachybrachis

Post autor: L. Borowiec »

Na 100% P. sinuatus. Ten gatunek jest obecnie w ekspansji i wypiera P. hieroglyphicus. Jeszcze pod koniec lata 70-tych XX wieku, aby go złowić do kolekcji musiałem jechać w Pieniny. Obecnie we Wrocławiu jest to pospolity gatunek natomiast bardzo trudno jest spotkać P. hieroglyphicus, który wcześniej u nas dominował. A jak po tych zdjęciach można mieć pewność, że chodzi o ten gatunek (najlepsza cecha odróżniająca nie jest na nich widoczna - episterny śródpiersia żółte u hieroglyphicus, czarne u sinuatus): tylne odnóża u sinuatus są prawie zawsze całkowicie czarne, u hieroglyphicus nawet u ciemnych form są one przynajmniej częściowo jasne; żółte plamki u podstawy przedplecza są u hieroglyphicus rozbieżne i układają się w literkę V, natomiast u sinuatus prawie równoległe.
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Pachybrachis

Post autor: petrel »

może lekki offtop, ale czy to możliwe aby ta ekspansja sięgnęła również do Suwałk? 2 lata temu znalazłem bogate stanowisko właśnie na tej płn-wsch rubieży kraju (oczywiście zakładając, że dobrze oznaczyłem gatunek :D)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Pachybrachis

Post autor: L. Borowiec »

Tak właśnie jest, widziałem okazy z Polany Białowieskiej. Kiedyś to by była sensacja.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pachybrachis

Post autor: avidal »

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie, konkretne uwagi. W mojej okolicy gatunek ten radzi sobie bardzo dobrze - co zaobserwowałem już w zeszłym roku - choć przestaje się rzucać w oczy z końcem czerwca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”