Strona 1 z 1

Reesa vespulae (Dermestidae) - nowy dla Polski

: wtorek, 7 kwietnia 2009, 15:38
autor: Marek Przewoźny
Poniżej prezentuję zdjęcie nowego skórnika (Dermestidae) dla Polski. Gatunek synantropijny, czesto zawlekany w rózne miejsca, opisany pierwotnie ze Stanów Zjednoczonych. Ciekawostka znane są tylko samice, najprawdopodobniej chrząszcz rozwijający się partenogenetycznie co wśród Dermestidae jest dośc wyjatkowe. Na razie znany tylko z jednego budynku w Poznaniu gdzie spotykany już od 2006 roku regularnie. Prezentuje go gdyż artykuł na jego temat poszedł do redakcji do druku.

: wtorek, 7 kwietnia 2009, 15:48
autor: Miłosz Mazur
Chmmm... ciekawe z czym go zawlekł ktoś do nas, może jakiś wywiad środowiskowy wśród sąsiadów kto tam z nich za oceanem bywał ;)

: wtorek, 7 kwietnia 2009, 15:53
autor: Marek Przewoźny
Za ocenaem to nie musiał, gatuneczek jest juz porozwlekany prawie po całym świecie z Europy znany z kilkunastu krajów już. Miejsce i wszystkie dokładniejsze dane będa w artykule.

: wtorek, 7 kwietnia 2009, 16:37
autor: Miłosz Mazur
No to czekam na artykulik, gratuluje Marku :)

: środa, 8 kwietnia 2009, 08:50
autor: Jacek H.
Gratulacje!
Czekałem, kiedy R. vespulae w końcu zostanie u nas znaleziona. Trzeba teraz uważać na zbiory :wink:. Kiedy w latach 1994-95 odwiedzałem Muzeum Historii Naturalnej w Londynie to R. vespulae grasowała właśnie po zbiorach. W Szwecji spotyka się ją nawet w warunkach naturalnych, w lesie.

Jacek

: środa, 27 stycznia 2010, 21:54
autor: Marek Przewoźny
Artykuł juz się ukazał do ściągnięcia tutaj http://www.pte.au.poznan.pl/ppe/PJE_200 ... nalski.pdf

: czwartek, 28 stycznia 2010, 09:02
autor: Rafał Celadyn
Gratulacje! :smile:

: czwartek, 28 stycznia 2010, 13:29
autor: Jurek Szypuła
Ten budynek w Poznaniu to proponuje napalmem potraktować...

: piątek, 29 stycznia 2010, 13:29
autor: Jurek Szypuła
Swoją drogą to ciekawe że jak w Polsce pojawia się kolejny inwazyjny skórnik to zawsze "zaczyna" od Poznania!!!
Attagenus smirnovi, Reesa vespulae...

: sobota, 20 marca 2010, 21:07
autor: Marcin Kadej
To fakt, Poznań przewodzi w stwierdzeniach nowych gatunków, zwłaszcza skórników (Dermestidae). Zastanawiałem się ostatnio nad tym, skąd ten "fenomen"? Koledzy monitorujcie dalej zasoby UAM-u i innych zbiorów. Czekam na nowe wieści.

: niedziela, 9 maja 2010, 23:19
autor: Bartek Pacuk
Informuję, iż Reesa vespulae jest również w Toruniu. Jakiś miesiąc temu, przeglądając trupy zebrane na parapetach u mnie w zakładzie, znalazłem 2 okazy, zebrane jak się okazało jeszcze w zeszłym roku, w kwietniu i czerwcu. Wczoraj natomiast natrafiłem na żywego osobnika (też już jest trupem), więc jest szansa, że będą kolejne. W każdym razie będę się za nimi rozglądał.
Ps. Wśród tych trupów był też okaz, co wygląda mi na Trinodes hirtus. W kluczu Mroczkowskiego jest napisane, że jest bardzo rzadko spotykany, no ale klucz ten jest już dość wiekowy. Czy zna ktoś jakieś bardziej współczesne dane na temat tego gatunku?

: niedziela, 9 maja 2010, 23:26
autor: Rudziński Krzysiek
Trinodes hirtus nie jest chyba zbyt rzadkim chrząszczem.
Poszukaj w pajęczych sieciach.

: poniedziałek, 10 maja 2010, 05:34
autor: Chiffchaff
Chodzi oczywiście o "rumosz" pajęczy np. za korą starych drzew? Bo ja ten gatunek kilka razy znalazłem właśnie w takim materiale, wespół z larwami Ctesias serra.

: poniedziałek, 10 maja 2010, 23:51
autor: Bartek Pacuk
Nie tracąc czasu, za kolejnymi okazami R.vespulae zacząłem się rozglądać już dziś. I okazało się, że najciemniej jest jak zwykle pod latarnią. Otóż kolejne 5 okazów znalazłem na parapecie na wprost mego zakładowego biurka :razz: W kącie przy oknie, rozpięta między ścianą, lampką i drukarką była (do dziś) pajęczyna, którą dotąd ignorowałem, bo była strasznie usyfiona różnymi paprochami. Okazało się, że nie wszystko, co wygląda jak śmieć, jest nim w istocie. Obejrzałem też dokładnie kilka innych "śmieci" z parapetu, i oprócz już wspomnianych R.vespulae było też kilka Anthrenusów, jakieś niezidentyfikowane póki co niedermestidy, 2 małe kusaki i resztki jakiejś kozy :razz: R.vespulae (chyba wszystkie dzisiejsze) mają podziurawione pokrywy, pająk się nimi zajął jakiś czas temu :razz:
I jeszcze sprostowanie co do T.hirtus. Otóż wcale go nie ma w tym materiale i nie było. Przypomniałem sobie dziś grzebiąc w tych okazach (oraz w pamięci), że pierwszy znaleziony ponad rok temu okaz R.vespulae przyporządkowałem do nazwy T.hirtus. Dlaczego:
- nie znałem jeszcze wtedy R.vespulae, więc go nie mogłem brać pod uwagę
- okaz był włochaty, więc jakoś automatycznie skojarzyłem go z nazwą T.hirtus, którą znałem, choć nie wiedziałem zbyt dokładnie, jak wygląda ten gatunek
Pomyłkę spostrzegłem właśnie z miesiąc temu, przeglądając wspomniany materiał ponownie, o czym pisałem w poprzednim poście. Ale jak widać, w pamięci mi się ten T.hirtus mocno utrwalił, skoro o nim wczoraj wspomniałem.
Tak czy inaczej, żadnego okazu T.hirtus jednak nie mam, za to mam 8 okazów R.vespulae.

Re: Reesa vespulae (Dermestidae) - nowy dla Polski

: czwartek, 18 listopada 2010, 17:23
autor: klekel
No i w okolicach Częstochowy też jest - 2 okazy odnalazłem martwe na parapecie u mojej babci w 2008 roku - ale próbując je oznaczyć jakiś rok temu miałem pewne trudności z oznaczeniem... wychodziły głupoty. W załączniku dołączam zdjęcie jednego z nich

Re: Reesa vespulae (Dermestidae) - nowy dla Polski

: czwartek, 18 listopada 2010, 20:23
autor: Bartek Pacuk
klekel pisze:No i w okolicach Częstochowy też jest
No to mamy 4 znane stanowisko w Polsce 8)

Re: Reesa vespulae (Dermestidae) - nowy dla Polski

: niedziela, 24 kwietnia 2016, 10:46
autor: Chiffchaff
Wyhodowany z larwy zebranej z parapetu w pracy. Chyba to on?

Re: Reesa vespulae (Dermestidae) - nowy dla Polski

: niedziela, 24 kwietnia 2016, 10:54
autor: Marek Przewoźny
tak to on :)

Re: Reesa vespulae (Dermestidae) - nowy dla Polski

: niedziela, 3 czerwca 2018, 14:46
autor: Almandyn
Latał w dzień, w kuchni. Złapany, uśpiony, obfotografowany - Białystok 31.05.2018