Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
marion
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 19:22

Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: marion »

Slovakia occ.-Trenčín - przesiewanie słomy - 1 ex.
Moravia mer.-Lednice - przesiewanie gnijącej skoszonej trawy - 1ex.
Nie mogę znaleźć żadnego klucza do rodzaju Silvanoprus, więc nie mogę go jednoznacznie zidentyfikować.
To, że to S. angusticcollis, to tylko moje spekulacje na podstawie zdjęć w internecie i danych na temat jego rozprzestrzeniania się. Czy ktoś może potwierdzić, że jest to ten gatunek i doradzić, gdzie mogę znaleźć klucz do jego wiarygodnej identyfikacji. Opis Reittera nie jest do końca zwięzły.

Przepraszam za pomyłki, tekst powstał dzięki tłumaczeniu motoryzacyjnemu z języka czeskiego.
Załączniki
Silvanoprus angusticollis-ještě menší.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (370.91 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: Jacek Kalisiak »

Może to pomoże:
http://faunaofindia.nic.in/PDFVolumes/fi/054/index.pdf
http://14.139.211.59/bitstream/12345678 ... ummary.pdf
http://14.139.211.59/bitstream/12345678 ... igures.pdf

Możesz napisać czy są jakieś doniesienia z Europy? CPC:
angusticollis Reitter, 1876c: 59 (Silvanus) A: BT CH JA KA NC NP SD TAI UP NARi ORR
marion
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 19:22

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: marion »

Wiem tylko o znaleziskach z USA i Kanady, kolega powiedział mi, że widział tego chrząszcza w materiale z pułapek lotniczych na Morawach Południowych. Nie znam żadnych opublikowanych ustaleń z Europy.
Znalazłem też te linki, nawet opis gatunku z Reittera. Oba gatunki żyją w Japonii i jest praca „Cucujoidea of ​​Japan, Volume 2”, jest chyba klucz, bo oba gatunki (angusticollis, fagi) żyją w Japonii, ale praca jest niedostępna dla mnie i również w języku japońskim .
marion
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 19:22

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: marion »

Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: Adam Larysz »

marion
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 5 lutego 2011, 19:22

Re: Silvanoprus angusticollis (Reitter, 1876)

Post autor: marion »

Dzięki za artykuł. Bardzo prawdopodobne, że moje egzemplarze to Silvanoprus angusticcollis, ale niestety w Azji jest ich znacznie więcej.

Mam teraz inny problem. Znalazłem Silvana na palącej się hałdzie w Ostrawie. Nie jest to gatunek z Europy Środkowej. Według Takahiro Yoshidy z Japonii może to być Silvanus lateritus lub Silvanus castaneus. Nie zbieraliście czegoś podobnego na płonących hałdach w Polsce? W tym środowisku znaleźliśmy również Tachyura dulcis,m Coproporus immigrans, Thecturota marchii....
Załączniki
brouk1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (244.92 KiB)
aedeagus1.jpg
aedeagus1.jpg (43.8 KiB) Przejrzano 1689 razy
Kopecký et al (1).pdf
(598.34 KiB) Pobrany 8 razy
biotop.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (280.77 KiB)
biotop1 (1).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.86 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”