Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Marek Hołowiński »

W ramach inwentaryzacji NATURA 2000 nie udało mi się stwierdzić występowania zgniotka na badanym terenie. Traktowałem jako mało prawdopodobny i koncentrowałem na gatunkach ujętych w kwerendzie dla nadleśnictw, choć i tak znalazłem kilka więcej.
Tymczasem w ostatnich latach trafiłem na pierwsze okazy Cucujus cinnaberinus, wprawdzie poza granicami Lasów Państwowych, ale to skłoniło mnie do dalszych poszukiwań. Jesienią tego roku spotkałem zgniotki u siebie w leśnictwie. Leśniczy stanął na stanowisku, że skoro jest taki gatunek trzeba sprawdzić i sąsiednie podobne drzewostany, a tego faktu nie wolno ukrywać czy ignorować, a naszym obowiązkiem jest podać to do Nadleśnictwa.
Korzystając z dobrej pogody w ostatnich dniach rozpocząłem poszukiwania. Odrywałem fragment kory z wytypowanych martwych drzew do pierwszego okazu. Dla stwierdzenia wystarczały szczątki. Bywało i po kilka okazów na niewielkim fragmencie kory. Na szczęście było ciepło i zgniotki na tyle aktywne że szybko znajdowały sobie schronienie.
Dziś notatka trafiła do Nadleśnictwa i został jej już nadany właściwy bieg.
Wszystko wskazuje na to że ponad 100 hektarów lasu zostanie wyłączonych z gospodarowania, a część jest już od lat objęta strefą ścisłą ze względu na gniazdowanie bociana czarnego - ma więc dodatkowy walor.
Załączam fotki z poszukiwań pokazujące biotopy, zasiedlone martwe drzewa i chrząszcze.
Najczęściej były na osikach, a kilka na sosnach
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.53 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.92 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.31 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.87 KiB)
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.19 KiB)
6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.89 KiB)
7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.87 KiB)
8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.23 KiB)
9.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.85 KiB)
10.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.72 KiB)
11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.64 KiB)
12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.16 KiB)
13.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.06 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie wiedzę dobrze na tych zdjęciach przedplecza i szczęk, ale czy przypadkiem nie jest to pokrewny zgniotek szkarłatny Cucujus haematodes? :mysl:
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Widać czarne szczęki, także wskazuje na C. cinnaberinus :smiech:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Rafał Celadyn »

Hubert Jakoniuk pisze:Wszystko wskazuje na to że ponad 100 hektarów lasu zostanie wyłączonych z gospodarowania, a część jest już od lat objęta strefą ścisłą ze względu na gniazdowanie bociana czarnego - ma więc dodatkowy walor.
...pięknie Marku :brawo: :ok:
Pozdrowki
Rafał
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Marek Miłkowski »

Dziś notatka trafiła do Nadleśnictwa i został jej już nadany właściwy bieg.
Wszystko wskazuje na to że ponad 100 hektarów lasu zostanie wyłączonych z gospodarowania, a część jest już od lat objęta strefą ścisłą ze względu na gniazdowanie bociana czarnego - ma więc dodatkowy walor.
Pełen profesjonalizm :okok:

Pozdrawiam

Marek
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Marek Hołowiński »

Nadleśnictwo Sobibór gospodaruje w bardzo specyficznych warunkach. Gospodarka leśna jest dostosowywana do aspektów ochrony przyrody. Mamy tu ponad 1000 ha lasów wyłączonych z produkcji ze względu na lęgowiska żółwia, kilkaset hektarów stanowią łącznie strefy gniazdowania bielika, orlika, puchacza i czarnego boćka, (może jeszcze coś pominąłem), są kumaki nizinne, traszki grzebieniaste, na kilkudziesięciu torfowiskach występuje ważka Leucorinia pectoralis, są tu stanowiska "naturowych" gatunków motyli: E maturna, E aurinia, P teleius, P nausithous, P arion, L helle, L dispar, do nie dawna był tu C myrmidone. Poza dyrektywami mamy m.in. puszczyka mszarnego, którego tu traktujemy jak brylanty, kupę chronionych kręgowców i bezkręgowców itd, itd., a o roślinach już sobie odpuszczę
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Wujek Adam [†] »

Hubert Jakoniuk pisze:Widać czarne szczęki, także wskazuje na C. cinnaberinus  :smiech:
Zapewne jest tak jak piszesz, tym bardziej, że Marek przecież doskonale wie jak odróżniać krajowe gatunki zgniotków.
Moje wątpliwości dotyczyły fotki nr 11, na której mniejszy osobnik wydawał mi się deczko podejrzany, a nie jest wykluczone sympatryczne występowanie C. cinnaberinus i C. haematodes.

Tak czy owak jest to kolejne stwierdzenie zgniotków na nowym stanowisku.
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że to stworzenia spotykane rzadko, rozlokowane na południu i północnym wschodzie naszego kraju, związane z lasami o cechach pierwotnych. Dziś już wiemy, że wcale tak nie jest, a przyszłe badania terenowe zapewne zaowocują odnalezieniem kolejnych stanowisk. Nim to się stanie warto się zastanowić jakie determinanty decydują o obecności Cucujus spp. w danym terenie i gdzie jeszcze można się go spodziewać?
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Konto_usuniete »

Wujek Adam pisze: Nim to się stanie warto się zastanowić jakie determinanty decydują o obecności Cucujus spp. w danym terenie i gdzie jeszcze można się go spodziewać?
Adaś kto jak kto ale Ty powinieneś to wiedziec najlepiej :birra: - głównym determinantem jest determinacja nas entomologów coby po raz enty nie łazić po tym samym terenie tylko łazic po miejscach po których nikt nie łaził w odpowiednim czasie - ot chocby Twój przykład z zgniotkiem koło Warszawy - tak wiec myślę że nie tylko w przypadku zgniotka ale i wielu innych gatunków ich "występowanie" to pochodna naszych wydreptanych kilometrów czesto wydawałoby się w absurdalnych miejscach w odpowiednim czasie. Jak ktoś to ladnie kiedyś powiedział - pojecie "rzadkości" gatunku jest wzgledne - należy raczej używac pojęcia "znany z niewielu miejsc" i nie jest to rownoznaczne z rzadkością :)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: krzysztof570630 »

Brawo Marku.
W latach 70-tych w okolicach Leska, bardzo często spotykałem omawiany gatunek. Jak jest teraz - nie wiem. Jest to bardziej działka Edwina Bugi; Cucujus spotykany był u niego po sąsiedzku w Huzelach.
Często szukając owadów "szkodliwych", odłupując korę, znajdowałem po kilka sztuk zimujących .
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej

Sądzę, że w najbliższych latach lista rzadkich gatunków owadów powiększy się. Mój Doktorant będzie w ramach pracy kontynuował swoje badania. Dodam tylko, że już odnalazł Dircaea australis oraz dość licznie wykazywał Pycnomerus terebrans (publikacja w przygotowaniu). Wszystko to pokazuje, jak bardzo cennym obszarem są Lasy Sobiboru.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Marek Hołowiński »

Świetnie że ktoś prowadzi tu badania. :brawo: Chętnie bym poznał, a być może mógłbym pomóc np. znajomością terenu.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Marku

Wydaje mi się, że znasz mego Doktoranta. To Sebastian T. Oczywiście chętnie skorzystamy z pomocy :brawo: i przy okazji wypijemy wiele :birra:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Marek Hołowiński »

No pewnie że znam. Już ze trzy lata nie widzieliśmy się i nie wiedziałem że robi doktorat. Czy nadal bada to torfowisko w Macoszynie?
Tomku zatem czekam na spotkanie, zapraszam :birra:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Marku

Na pewno w badaniach zostanie uwzględnione te torfowisko. Wykorzystane zostaną pułapki ekranowe Netocia. Nie wiem, czy wiesz, że Sebastian ma Syna. Zresztą wielokrotnie Cię bardzo ciepło wspominał, a Jego marzeniem było kontynuować tu badania.
S. Tylkowski
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 11 lipca 2009, 17:59
Lokalizacja: Olkusz/Warszawa

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: S. Tylkowski »

Marek Hołowiński pisze:No pewnie że znam. Już ze trzy lata nie widzieliśmy się i nie wiedziałem że robi doktorat. Czy nadal bada to torfowisko w Macoszynie?
Tomku zatem czekam na spotkanie, zapraszam  :birra:
Witam,
właśnie na torfowiskach przy jednej z torfianek, na martwej sośnie obserwowałem zgniotka cynobrowego. :birra: :okok: Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy w Lasach Sobiborskich

Post autor: Marek Hołowiński »

Witaj Sebastian.Fajnie że się odezwałeś. W notatce do nadleśnictwa podałem że zgniotek jest zapewne szerzej rozmieszczony, nie tylko w tym leśnictwie ale i innych. Twoja obserwacja potwierdza że jest i w innych miejscach.
Zgniotek być może jest też w ościennych nadleśnictwach i Poleskim Parku Narodowym. Zechcę to sprawdzić.
Myślę że w tym sezonie się spotkamy. :birra:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”