Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaearctic

Nowe gatunki dla nauki, nowe dla fauny, nowe taksony, aktualne zmiany nomenklatoryczne itp.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaearctic

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ukazał się artykuł - rewizja o gatunkach z rodzaju Ropalopus z kompleksu ungaricus – insubricus, w której Autorzy zaproponowali całkowicie nowy układ taksonomiczny w tej grupie. Wszystkie taksony z tej grupy uzyskały status podgatunku R.ungaricus.

https://doi.org/10.1093/zoolinnean/zlz154

Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaearctic region.
Lech Karpiński, Wojciech T Szczepański, Lech Kruszelnicki
Praca ukazała się 3.03.2020.

Abstract
This paper revises the taxonomy and phylogeny of Ropalopus (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) species belonging to the taxonomically intricate Ropalopus ungaricus/insubricus group from the western Palaearctic. Specimens from all taxa were studied and compared. The key characters, including the male terminalia, were examined by means of scanning electron microscopy. High-quality stacked photographs of the habitus of the specimens (dorsal, ventral) are presented. The phylogenetic analyses were based on 34 adult morphological characters. Both the strict and majority consensus trees revealed the monophyly of the revised group. Identification keys are provided for every taxon from this group, and their geographical distributions are also mapped. All European populations are reduced to subspecies of Ropalopus ungaricus. Additionally, a new subspecies from Greece, Ropalopus ungaricus ossae subsp. nov., is described and illustrated. A new synonymy for Ropalopus insubricus fischeri is proposed: Callidium insubricum = Callidium fischeri. Ropalopus nataliyae, which was described based on only a single female, is herein redescribed owing to the collection of abundant new material. Apart from geographical barriers, the main differentiating factor in this group is proved to be the elevation above sea level. Taxa of the R. ungaricus/insubricus group are therefore allopatric or, when parapatric, are isolated by elevation.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:Praca ukazała się 3.03.2020.
Wygląda na to, że ta praca jeszcze się w rzeczywistości nie ukazała, pomimo iż na stronie wydawcy już jest taka informacja. Umieszczając ten anons byłem więc przekonany, że praca się już ukazała. Francesco Vitali naniósł już nawet zmiany w systemie iNaturalist - jednak przedwcześnie, gdyż jeśli pracy nie ma to nie ma zmian.

Skoro jeszcze się nie ukazała i być może można nanosić poprawki proponowałbym Autorom rozważyć drobną zmianę tytułu. W pracach pojawiło się takie określenie jak "ungaricus/insubricus group" jednak był to w odniesieniu to grupy dwóch gatunków "species-species group". Skoro wnioski REWIZJI skutkują tym, że insubricus jest podgatunkiem, to nazwa w modelu "species-subspecies-group jest moim zdaniem trochę już nieadekwatna do sytuacji a nawet myląca, bo insubricus nie tworzy żadnej grupy z ungaricusem tylko dop niej należy w randze podgatunku. Nazwa "ungaricus group" wydaje się bardziej odpowiednia. Nie ma ponadto żadnego obowiązku utrzymywać przy życiu nazwy, która została wprowadzona do obiegu tylko do celów roboczych. Po prostu "ungaricus group" brzmi znacznie prościej i trafniej niż "ungaricus/insubricus group".

Czekamy na premierę tej pracy.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: L. Borowiec »

Praca się ukazała 5 III 2020.

Wrzuć numer doi do sci-hub i wyskakuje piękny PDF.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Jacek Kurzawa »

L. Borowiec pisze:Praca się ukazała 5 III 2020.
Autorzy twierdzą, że się nie ukazała, że będą poprawki.
L. Borowiec pisze:Wrzuć numer doi do sci-hub
Dobre. :brawo: :brawo:
Zatem artykuł już jest dostępny, ale tylko jego część. Problem jest w tym że nie jest cały, tylko jego część. Brakuje tabeli S1 i matrycy cech.
and the character matrix
is in the Supporting Information (Table S1). The data
matrix in Nexus format is available in the Supporting
Information (Appendix S1).
No i ta dostępność - to jest pirackie źródło, nie oficjalne.

Ciekawe, że jak pisałem pierwszy post, to autorzy o tym nie wiedzieli a wygląda na to, że premiera ich po prostu wyprzedziła i totalnie zaskoczyła.

Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaearctic region
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: L. Borowiec »

"Problem jest w tym że nie jest cały, tylko jego część"

To taka nowa moda w wielu czasopismach, że dane wejściowe i tabele nie są dostępne w PDF-ach, tylko jako linki elektroniczne on-line na stronie czasopisma.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Orish »

L. Borowiec pisze:Praca się ukazała 5 III 2020.

Wrzuć numer doi do sci-hub i wyskakuje piękny PDF.
Piękny to on jeszcze nie jest, a miejscami nawet brzydki :P
Przy okazji odsyłania proofa dwukrotnie poruszałem kwestię czy aby na pewno zdjęcia (szczególnie plansze habitusów i mapa, bo SEM są w miarę OK) ukażą się w wyższej rozdzielczości niż w proofie. Redakcja zaznacza, że:
Figure resolution may be reduced in PDF proofs and in the online PDF, to manage the size of the file. Full-resolution figures will be used for print publication.
pozostaje pytanie czy jakość w docelowej wersji online jest taka sama jak w proofie i Early View czy jednak lepsza, ale jednocześnie gorsza niż w wersji drukowanej... Nie uzyskałem jasnej odpowiedzi, ale patrząc na inne prace, które ukazały się jako pełnoprawne PDFy z paginacją w konkretnym numerze to powinno być OK, a w wersji drukowanej jeszcze lepiej. Natomiast jakość z Early View jest identyczna jak w proofie = tragiczna. Najdziwniejsze jest to, że ta wersja jest już dostępna odpłatnie w takiej samej cenie jak docelowe PDFy z regularnych wydań?! Jak to możliwe, że sprzedają nie do końca gotowy produkt (nie było naszej akceptacji drugiego proofa, a oni popełniają dużo błędów edytorskich podczas tworzenia PDFa oraz nanoszenia naszych poprawek) z niskiej jakości grafikami i to w docelowej cenie... Lechu Kruszelnicki nieźle się namęczył nad super stackami, a nagle okazuje się, że "cały świat" ogląda jakość z proofa :brawo:

Jakość już i tak zredukowanej na potrzeby wydawnictwa planszy w dużym powiększeniu powinna prezentować się tak: a nie tak: :ups: :dobani: :dobani:
L. Borowiec napisał(a):
Wrzuć numer doi do sci-hub

Dobre. :brawo: :brawo:
Zatem artykuł już jest dostępny, ale tylko częściowo. Problem jest w tym że nie jest cały, tylko jego część. Brakuje tabeli S1 i matrycy cech.
Jacku, skoro gratulujesz Profesorowi pomysłowości w ściągnięciu pracy przez Sci-hub to znaczy, że nie pozyskałeś jej w ten sposób. Jednak wiem, że rozpowiadasz, iż "byłeś pierwszym na świecie kto ściągnął pracę". Czy mam rozumieć, że zapłaciłeś za ten Early View 27 euro?

Co do zamieszczonego przez Ciebie linku to pracy nie wolno rozpowszechniać (poza indywidualną wysyłką zainteresowanym) nawet po ukazaniu się właściwego PDFa, a co dopiero na etapie EV. Dlatego prosimy abyś usunął go z publicznego forum bo w tej chwili niejako rozpowszechniasz pracę. Przecież każdy może sam sobie wkleić linka w Sci-hub i ściągnąć pracę bez "niczyjej pomocy" więc po co "naginać" zasady? Nie chcielibyśmy być posądzeni o pomoc/akceptację w rozpropagowywaniu pracy bez wykupionej opcji OA do tego jeszcze przed ukazaniem się docelowej wersji. Istnieje duża szansa, że docelowa praca wyjdzie jednak od razu w OA (nie jest to jednak jeszcze nic pewnego i zależy od decyzji Ministerstwa), więc wtedy będzie w pełni dostępna dla wszystkich na stronie wydawnictwa czy RG.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Jacek Kurzawa »

Orish pisze: Jacku, skoro gratulujesz Profesorowi pomysłowości w ściągnięciu pracy przez Sci-hub to znaczy, że nie pozyskałeś jej w ten sposób. Jednak wiem, że rozpowiadasz, iż "byłeś pierwszym na świecie kto ściągnął pracę". Czy mam rozumieć, że zapłaciłeś za ten Early View 27 euro?
Przykre jest to, że zwracasz się do mnie z jakimiś żalami i to nieuzasadnionymi :? :shock: . "Doszły Cię słuchy" to jest słabe. W istocie mówię, że jako pierwszy zorientowałem się, że praca się już ukazała kilka dni temu (pracuję ciągle to trafiłem) i powiedziałem o tym Marcinowi Szewczykowi, który natychmiast zadzwonił do Lecha Kruszelnickiego, który o tym nic nie wiedział (!) a potem do Ciebie, ale Ty też o tym też nie wiedziałeś i PDF jeszcze nie posiadałeś. :no: Wyszło wtedy dokładnie tak, że Autorzy dowiedzieli się o tym, że praca się ukazała w wyniku mojego "odkrycia" i na tym to polegało, że byłem pierwszy. Pierwszy, przed Autorami dowiedziałem się o tym, że Wasza praca się ukazała.

Piszesz "to znaczy że nie pozyskałeś jej w ten sposób" A gdzie ja napisałem, że posiadam tego PDFa? I że ją sciągnąłem? Skąd taki pomysł? Co to za logika, z czego Ty wyciągasz takie wnioski? Gratulowałem pomysłowości Profesorowi, bo nie wpadłem na to, żeby tego tam szukać i nie wiedziałem, że praca jest rzeczywiście dostępna dla wszystkich. Prof. Borowiec jest chyba pierwszą osobą która pobrała tą pracę z sieci i jeszcze podzieliła się tą informacją. Do tamtej pory wszyscy posiadacze PDFa proofa rozsyłali go sobie prywatnie na zasadzie, ze nikt jej nie ma i mieć nie może. Jeszcze masz do mnie jakieś pytania? Tylko proszę o jakiś wyższy poziom przyzwoitości o ile to możliwe.
Orish pisze:Co do zamieszczonego przez Ciebie linku to pracy nie wolno rozpowszechniać (poza indywidualną wysyłką zainteresowanym) nawet po ukazaniu się właściwego PDFa, a co dopiero na etapie EV. Dlatego prosimy abyś usunął go z publicznego forum bo w tej chwili niejako rozpowszechniasz pracę. Przecież każdy może sam sobie wkleić linka w Sci-hub i ściągnąć pracę bez "niczyjej pomocy" więc po co "naginać" zasady? Nie chcielibyśmy być posądzeni o pomoc/akceptację w rozpropagowywaniu pracy bez wykupionej opcji OA do tego jeszcze przed ukazaniem się docelowej wersji. Istnieje duża szansa, że docelowa praca wyjdzie jednak od razu w OA (nie jest to jednak jeszcze nic pewnego i zależy od decyzji Ministerstwa), więc wtedy będzie w pełni dostępna dla wszystkich na stronie wydawnictwa czy RG.
Co to znaczy "nie wolno"? Skoro praca już jest dostępna dla wszystkich online i jest już w obiegu to czemu miałbym usuwać teraz link z Forum? Żeby znów była "niby" niedostępna? To jest już niemożliwe, niewykonalne. Bez przesady, ale takiej logiki nie akceptuję. Internet niczego nie zapomina, ten PDF krąży już po całej sieci w formie załącznikowi linków i nie będę teraz usuwał śladów tego, ze pierwsza taka informacja o tej pracy pojawiła się tu na Forum. Podawanie linku do pracy nie jest żadnym przestępstwem, nie ma o czym mówić.
Nie chcielibyśmy być posądzeni o pomoc/akceptację w rozpropagowywaniu pracy bez wykupionej opcji OA do tego jeszcze przed ukazaniem się docelowej wersji.
Na ten temat trudno mi się wypowiedzieć bo jest w tym tyle sprzeczności i niejasności, że po prostu pominę to milczeniem. No comment.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Jacek Kurzawa »

A jednak PS. Zewsząd napływają informacje, ze wszyscy to mają, pracę nadesłało mi parę osób, a z tego co widzę, sami pchnęliście ją dalej. Proszę więc o nieinputowanie mi, że rozpowszechniam pracę. Od kiedy posiadałem PDFa nie wysłałem jej NIKOMU. Link jest dostępny, pracę rozpowszechnia portal sci-hub, linki można znaleźć w sieci a także w korespondencjach prywatnych w świecie nauki. Kogo chcesz ganiać z miotłą?
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Orish »

Do tamtej pory wszyscy posiadacze PDFa proofa rozsyłali go sobie prywatnie na zasadzie, ze nikt jej nie ma i mieć nie może. Jeszcze masz do mnie jakieś pytania? Tylko proszę o jakiś wyższy poziom przyzwoitości o ile to możliwe.
Tak, mam jedno - jacy posiadacze PDFa proofa? Chętnie się teraz publicznie dowiem kto miał PDFa proofa i od kogo bo była jasna zasada aby nikomu go nie wysyłać przed publikacją co jest chyba normalne w normalnym naukowym świecie...
Reszty Twojego postu nawet nie skomentuję.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lepiej żebyś nie komentował.
Orish pisze:Chętnie się teraz publicznie dowiem ...
No to się publicznie dowiaduj. Prowokacja do niegodnego zachowania? Totalnie nieudana.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Jacek Kurzawa »

I oczywiście chciałbym wszystkim Autorom złożyć GRATULACJE z powodu stworzenia pięknej pracy, która ma wiele aspektów zasługujących na pochwały. Dobre zdjęcia, ogrom pracy, bardzo ciekawe rozważania na wiele róznych tematów, matryca cech itd.

:bravo:

PS.
Orish pisze: Lechu Kruszelnicki nieźle się namęczył nad super stackami, a nagle okazuje się, że "cały świat" ogląda jakość z proofa  :brawo:
Jak tylko pojawi się wersja z obrazami w pelnej rozdzielczości z pewnością wszyscy będą chcieli ją sobie wymienić. Dystrybucja takiego PDFa powinna pójść równie szybko, czego wypada życzyć, aby praca w jak najlepszej jakości dotarała do odbiorców. W razie czego Forum może być odbrym medium do rozpowszechnienia dużych plików, w razie potrzeby sluże zasobami hostingowymi a nawet w zlożeniu PDFa, co juz kilkukrotnie miałem okazję robić, jak np. ten plik (oficjalnie!) ze zdjęciami w dużej rozdzielczości (kto ma taki PDF to wlaśnie to jest ten plik :-) https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=52&t=27809

Niestety ten problem jest dość powszechny, że Wydawcy knocą finalne pliki zasłaniając się problemami technicznymi w związku z czym jedną z metod jest ich samodzielne poprawienie i rozesłanie porządnych plików wśród znajomych. Z Asemum tenuicorne mieliśmy ten sam problem, który został rozwiązany przeze mnie w taki własnie sposób. Gdybyście mieli taką potrzebę to mogę wam takiego PDF przygotować.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: L. Borowiec »

Nikt nie wyczuł sarkazmu w moim wpisie, widać takie czasy.

Wszyscy, którzy mnie bliżej znają wiedzą, że jestem zwolennikiem pełnego open access w nauce i takie praktyki, jakie stosuje ten tytuł (ściąganie kasy za rzekomo nieostateczna wersję artykułu) to wyjątkowe świństwo. Portal Sci-Hub powstał jako wyraz protestu przeciwko chciwym edytorom zarabiającym na pracy naukowców i jeszcze zabierającym im prawa autorskie do własny dzieł. Kiedyś w ten sam sposób okradano muzyków i minęło kilkadziesiąt lat zanim odzyskali oni prawa do swoich dzieł (ale większość z nich np. ojcowie bluesa tego nie dożyli). Wiem, że sci-hub uważany jest w wielu krajach za nielegalny i można mieć kłopoty za reklamowanie tego portalu i używanie (gdyby nie to, że funkcjonuje on w głębi "państwa zła" gdzie nie sięgają macki zachłannych korporacji wydawniczych pewnie by już nie istniał).

Inny problem to udostępnianie prac taksonomicznych w wersji przed-ostatecznej. Wielu znaczących taksonomów krytykowało ten pomysł, gdyż może on rodzić problemy nomenklatoryczne. Ale systemy ewaluacji nauki w wielu krajach wymuszają takie szybkie przedstawianie wyników, żeby móc się pochwalić punktami za opublikowanie pracy w wysoko indeksowanym czasopiśmie. Żeby nie było wątpliwości, nie mam nic do autorów. Praca jest świetna, w duchu podejścia do multiplikacji taksonów Cerambycidae jaki zawsze popierałem na łamach tego blogu krytykując opisywanie zmienności jako ewolucyjnego efektu specjacyjnego. Choć ta praca też nie wyjaśnia niektórych wątpliwości bo utrzymanie wielu taksonów na poziomie subspecies pozostawia pewien stan zawieszenia. Ale jest to jakiś postęp w podejściu do tego szalonego splittingu w taksonomii kózek.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Brachytron »

:okok:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Jacek Kurzawa »

L. Borowiec pisze: Choć ta praca też nie wyjaśnia niektórych wątpliwości bo utrzymanie wielu taksonów na poziomie subspecies pozostawia pewien stan zawieszenia. Ale jest to jakiś postęp w podejściu do tego szalonego splittingu w taksonomii kózek.
Zdegradowanie R.siculus czy R.boreki do poziomu podgatunku niczego nie naprawia, wprowadza "nowy ład", tylko czy to jest "ład" to się dopiero okaże. Bazowanie na pracy Wallin et. al 2019, w ktorej to autorzy podają w dyskusji wiele rożnych możliwych implikacji rożnych definicji podgatunku, której to definicji po prostu nie ma, jest mocno niewystarczające. Drzewo filogenetyczne wymaga szczególnej analizy, gdyż to głównie na tej podstawie dokonano podziału a wyniki zależą od kalibracji systemu czyli dobrania taksonów bliskich i odległych (dlaczego jest Ph.testaceus a nie np. Ropalopus macropus?). Wyniki z analalizy matematycznej programu i cech w niektorych miejscach mocno się kłocą z różnicami morfologicznymi.

Odwrócenie trendu na scalanie jest najbardziej godne pochwały i to jest bardzo dobry kierunek. Również zauważanie braku różnic odebrałem jako jaskółkę dobrej zmiany. Pisalismy już w tym wątku o Kostiniclytus, że są ponoć różnice w kopulatorach, ktorych po prostu trudno się dopatrzeć. Materiał niemal zerowy a gatunki - co okaz to nowy gatunek. Dyskusja nie została bez echa, to cieszy :okok: .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Jacek Kurzawa »

No i ja dalej się pytam, czy ta praca się ukazała czy nie?
Czy biblioteki otrzymały ten artykuł?
Czy autorzy otrzymali gotowy artykuł od Wydawcy?

Czy ten artykuł jest jak na razie wersją proof nielegalnie krążącą po sieci, przed oficjalnym ukazaniem się tego artykułu?

Czy może ktoś wyjaśnić tą kwestię?

Jak tą kwestię należałoby wyjaśniać?

Czy ten nowo opisany takson rzeczywiście został formalnie opisany? Czy jego nazwa jest nazwą dostepną wg ICZN?

Zgodnie z artykułem 21 Kodeksu Nomenklatury, datę wymienioną można uznać za miarodajną, jeśli nie ma dowodów przeciwnych.
Czy są?
Punkt c zaś mówi, że "jeśli data okaże się błędna, to należy przyjąć najwcześniejszą, jaką da się udowodnić". A czy da się jakoś udowodnić, że ta praca się ukazała? O to właśnie pytam.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Revision of the Ropalopus ungaricus/insubricus group (Coleoptera: Cerambycidae: Callidiini) from the western Palaear

Post autor: Orish »

Mały update odnośnie artykułu. Co prawda finalna wersja ukazała się "już" na początku sierpnia, jednak tablice ze zdjęciami w dużej rozdzielczości są dostępne jedynie w wersji online, na stronie wydawnictwa, a nawet finalna wersja pdf nadal zawiera grafiki niskiej jakości. Dlatego nie było sensu aktualizować wątku bo nawet przy użyciu wiadomej "wyszukiwarki" nie można uzyskać dostępu do tych lepszych plansz. Swoją drogą to ciekawy (chociaż pewnie nawet niezamierzony) sposób częściowej "obrony" przed Sci-Hub...
Osoby, które będą chciały posiadać tę lepszą wersję danej pracy muszą wykupić dostęp. Nie do końca zadziała nawet opcja poproszenia autorów o osobisty pdf bo jest on taki sam jak ten na stronie, chyba, że ktoś wykonał sobie ulepszoną prywatną wersję. Natomiast autorzy otrzymują personalny link do darmowej, wypasionej wersji online, tyle tylko, że nie wolno go upubliczniać, więc też nie mogłem go tu umieścić.

Ostatnio udało się jednak wreszcie zakończyć procedurę retrospektywnego przekształcenia artykułu opublikowanego w modelu subskrypcyjnym w model Open Access, dzięki wykorzystaniu ministerialnego programu publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej poszczególnych domów wydawniczych.

Takie rozwiązanie jest już coraz częściej stosowane w krajach UE, jako, że tego typu badania są pośrednio tworzone z wykorzystaniem funduszy publicznych, a więc społeczeństwo powinno mieć umożliwiony dostęp do wyników tych badań, czyli publikacji.
To wydaje się całkiem w porządku, tyle tylko, że korporacje wydawnicze zarabiają przy tym jeszcze większą kasę na naszej pracy i jednocześnie coraz mniej muszą przejmować się portalami takimi jak Sci-Hub.

Także tutaj link do otwartej już wersji online, gdzie można podziwiać zdjęcia Lecha Kruszelnickiego w niemal pełnej krasie. Teraz również możliwe jest dopatrzenie się czegokolwiek na mapie rozsiedlenia poszczególnych taksonów:
https://academic.oup.com/zoolinnean/art ... 76/5781104
(trzeba kliknąć niebieski przycisk "Open in new tab" po daną figurą i podwójne powiększyć zawartość).

Pełna wersja pdf jest już także dostępna na ResearchGate:
https://www.researchgate.net/publicatio ... tic_region
ODPOWIEDZ

Wróć do „NOWE gatunki”