Polskie Forum Entomologiczne
https://www.entomo.pl/forum/

62 Scirtidae: Cyphon, Elodes, Prionocyphon
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=109&t=13339
Strona 1 z 1

Autor:  Pawel Jaloszynski [ poniedziałek, 3 maja 2010, 15:49 ]
Tytuł:  62 Scirtidae: Cyphon, Elodes, Prionocyphon

Larwy Scirtidae wyglądają trochę jak karaluchy, a ich unikalne, długie i wieloczłonowe czułki jeszcze potęgują to podobieństwo. Właśnie na podstawie tych niezwykłych u chrząszczy czułków można rozpoznać tę rodzinę. Na dodatek larwy mają aparat gębowy przekształcony w skomplikowane urządzenie służące do sortowania, rozdrabniania i "brykietowania" cząstek pokarmu, który już w formie zbitej kulki przesuwany jest do gardzieli. Te dziwaczne stworzenia żyją w wodzie i żywią się martwymi lub żywymi tkankami roślin. Gdyby ktoś życzył sobie więcej informacji, to mamy w Polsce specjalistę od tej rodziny i z pewnością pytania nie pozostaną bez odpowiedzi.

Na zdjęciu (od lewej):

Cyphon sp. - larwa znaleziona pod kawałkiem drewna leżącym w rowie z wodą; ten rodzaj jest zwykle łatwy do rozpoznania na podstawie charakterystycznego deseniu na przedpleczu.

Elodes sp. - ze szczeliny w gałęzi leżącej w wartkim, górskim strumieniu; w takich środowiskach larwy tego rodzaju występują czasem masowo.

Prionocyphon serricornis - okaz ze zbioru Rafała Ruty; ten gatunek rozwija się w dziuplach wypełnionych wodą; larwy żerują na martwej tkance butwiejących liści, często w dużej liczbie.

Załączniki:
Komentarz: Od lewej: Cyphon sp.; Elodes sp.; Prionocyphon serricornis.
Scirtidae.jpg
Scirtidae.jpg [ 146.1 KiB | Przeglądane 4610 razy ]

Autor:  mwkozlowski [ wtorek, 4 maja 2010, 08:53 ]
Tytuł: 

W swoje książczynie o chrząszczach Polski napsałem za jednym z niemieckich źródeł (Jacobs/ Renner Biologie und Oeologie der Insekten Fischer 1988) że "larwy Prionocyphon serricornis można znaleźć na dnie pod kamieniami w charakterystycznym pęcherzu z wcześniej zgromadzonego powietrza"

Falsch oder richtig?!!!!

Autor:  Pawel Jaloszynski [ wtorek, 4 maja 2010, 09:50 ]
Tytuł: 

Na pewno tam w tej książeczce jest Prionocyphon, a nie Hydrocyphon..?

Paweł

Autor:  mwkozlowski [ wtorek, 4 maja 2010, 10:56 ]
Tytuł: 

w tej niemieckiej książce jest Hydrocyphon serricornis.... pomyłkowa hybryda?... do tej pory wychodziło mi że jest to synonim  Prionocyphon serricornis.

Autor:  Rafał Ruta [ wtorek, 4 maja 2010, 11:13 ]
Tytuł: 

Cytuj:
Falsch oder richtig?!!!!

Falsch!

Bardziej pasuje to do Hydrocyphon deflexicollis. Ten gatunek posiada dość ciekawy zwyczaj przepoczwarczania się w strumieniach. Nie w wodzie, ale właśnie w kawernach powietrza pod kamieniami na dnie potoków. Pewnie w podobnych pęcherzach potrafią przebywać larwy, zwłaszcza przed zapoczwarczeniem. Przy odrobinie szczęścia można ten fenomen podejrzeć na przełomie czerwca i lipca w fliszowych potokach w Karpatach.

Autor:  Pawel Jaloszynski [ wtorek, 4 maja 2010, 11:20 ]
Tytuł: 

mwkozlowski napisał(a):
w tej niemieckiej książce jest Hydrocyphon serricornis.... pomyłkowa hybryda?... do tej pory wychodziło mi że jest to synonim  Prionocyphon serricornis.


Takie rzeczy to trzeba sprawdzać, zanim się je powieli w druku (szczególnie, że nie wymaga to wiele wysiłku). Pewnie kiedyś na jakimś innym forum będzie podobna dyskusja - "bo u samego Kozłowskiego jest tak napisane"...

Paweł

Autor:  mwkozlowski [ wtorek, 4 maja 2010, 18:41 ]
Tytuł: 

pewnie że to jest łatwe, nawet w wypadku tak niszowej grupy  jak Scritidae;  w ksiżce "Biologie und..." (generalnie dość rzetelnej) popełniono jednak  dość  złośliwy błąd, polegający na połączeniu prawdopodobnie prawidłowej - w stosunku do opisywanego gatunku - nazwy rodzajowej (Hydrociphon) z nieprawidłowym epitetem serricornis, przynależnym gatunkowi z innego rodzaju. W wyniku różnych rewizji zmianom w nazwiach gatunkowych ulegają częściej miana rodzajowe  a nie epitety (nawiasem mówiąc  właśnie  odtrąbiono koniec nazwy Drosophila melanogaster!) więc dla osoby spoza kręgu "scritidologów" było dość oczywiste że H. serricornis to P. serricornis występujący w różnych listach i zestawieniach, a tu nic właśnie!

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/