Polskie Forum Entomologiczne
https://www.entomo.pl/forum/

51 Dermestidae: Dermestes, Anthrenus, Trogoderma
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=109&t=12022
Strona 1 z 1

Autor:  Pawel Jaloszynski [ piątek, 20 listopada 2009, 15:31 ]
Tytuł:  51 Dermestidae: Dermestes, Anthrenus, Trogoderma

Larwy Dermestidae raczej nie są lubiane, z dość oczywistych względów. Na początek trzy rodzaje, z których Anthrenus daje nam się wszystkim we znaki, pożerając od czasu do czasu źle zabezpieczone okazy w zbiorach. Tym niemniej, są to stworzenia niezwykle piękne i warto czasem poświęcić chwilę na obserwowanie zachowań obronnych larw w tej rodzinie, które często polegają na "jeżeniu się", wachlowaniu pęczkami włosów czy wprawianiu w wibracje "ogona" na końcu ostatniego segmentu odwłoka. Niezwykłe są też poczwarki u niektórych rodzajów; na ich grzbietowej stronie znaleźć można struktury opisywane w literaturze angielskojęzycznej jako "gin-traps" (trudno z tym coś po polski zrobić). Są to swojego rodzaju "szczęki", dwa łuki silnie zesklerotyzowanej kutikuli, często drobno ząbkowane, które przy ruchach poczwarki mogą się zwierać i wręcz miażdżyć obce ciała. Kiselyova pisze o niszczeniu w ten sposób roztoczy, które przechodzą na poczwarkę z larwy.

Larwy Dermestidae odżywiają się detrytusem organicznym, z rozmaitymi specjalizacjami w kierunku wyschniętych resztek białkowych w dość zaawansowanym stadium rozkładu, szczątków martwych owadów (czasami pozyskiwanych z sieci pająków), rzadziej panoszą się np. w kokonach modliszek, gdzie pożerają jaja.

Na zdjęciach poniżej:

Dermestes laniarius - larwy zebrane na chodnikach w Poznaniu, poczwarki wyhodowane w warunkach domowych.

Dermestes undulatus - larwy pochodzą z pułapki z limburgerem zastawionej w dziupli brzozy.

Anthrenus sp. (cf. verbasci) - zbiór Szymona Konwerskiego.

Trogoderma sp. (istnieją klucze do gatunków na podstawie larw, ale w praktyce bardzo trudno jest znaleźć ważne cechy; imagines z tych larw jeszcze się nie pojawiły) - z hodowli Marka Bunalskiego.

Załączniki:
Dermestidae_Dermestes laniarius.jpg
Dermestidae_Dermestes laniarius.jpg [ 145.18 KiB | Przeglądane 3985 razy ]
Dermestidae_Dermestes undulatus.jpg
Dermestidae_Dermestes undulatus.jpg [ 145.64 KiB | Przeglądane 3987 razy ]
Dermestidae_Anthrenus.jpg
Dermestidae_Anthrenus.jpg [ 135.34 KiB | Przeglądane 3990 razy ]
Dermestidae_Trogoderma 1.jpg
Dermestidae_Trogoderma 1.jpg [ 144.64 KiB | Przeglądane 3991 razy ]
Dermestidae_Dermestes laniarius pupa.jpg
Dermestidae_Dermestes laniarius pupa.jpg [ 142.38 KiB | Przeglądane 3990 razy ]

Autor:  Chiffchaff [ piątek, 20 listopada 2009, 20:05 ]
Tytuł: 

Przecudne zwierzątka! Zachowania o których pisze Paweł miałem przyjemność oglądać kilka dni temu gdy z gniazda mazurka z budki w mym ogrodzie wytrząsywałem dziesiątki dorosłych i larw A. pimpilionae (?). Pod binokularem to po prostu jeżozwierz skrzyżowany z najeżką.

Autor:  PawełB [ poniedziałek, 23 listopada 2009, 11:14 ]
Tytuł: 

Trogoderma kojarzy mi się wybitnie z moją baaaardzo daaaaawną pracą w Katedrze Entomologii SGGW, która znakomicie sobie wówczas żyła z różnych amerykańskich grantów, min właśnie na badanie Trogoderma granarium czyli Khapra beetle (obstawiam, że te larwy w hodowli to będzie ten gatunek, bo do dziś pewnie są hodowane w instytucjach naukowych). jest to poważny szkodnik składowanego ziarna, ale w cieplejszym klimacie, nie śledzę tego tematu, ale w Europie mu chyba za zimno (na szczęście).

Prowadziliśmy wtedy dość zaawansowane badania zachowania w oparciu o sprzęt video nagrywający poklatkowo i jedne z pierwszych w PRL Macintoshe do analizy danych. Niestety w dużej dawce  włoski i odchody larw Dermestide są bardzo uczulające, szczególnie dla dróg oddechowych. Pyły były nie do opanowania (liczne hodowle, manipulacje larwami, liczenia itp). Maseczka przeciwpyłowa to był stały strój

Autor:  Pawel Jaloszynski [ poniedziałek, 23 listopada 2009, 22:34 ]
Tytuł: 

Cytuj:
obstawiam, że te larwy w hodowli to będzie ten gatunek, bo do dziś pewnie są hodowane w instytucjach naukowych


Nie wiem, do jakiego gatunku te larwy należą, bo cechy gatunkowe wymieniane w kluczu Klausnitzera nie nadają się do oznaczania, a imagines się jeszcze nie doczekałem. Ta "hodowla" to zmiotki parapetowe, które Marek Bunalski pieczołowicie zbiera i wsypuje do pojemnika zawierającego fragmenta faunistica rozmaitej prowieniencji. Różne różności już się w takim materiale wynalazły, na czele ze słynną Sefranią, więc wcale się nie zdziwię, jak mi jakieś egzoty wyjdą. Najczęściej w Poznaniu w domach i na parapetach znanych mi uczelni spotkać można Trogoderma angustum.

Paweł

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/