35 Carabidae: Bembidion, Nebria

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

35 Carabidae: Bembidion, Nebria

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Kolejna porcja biegaczy; tym razem drobne i średniej wielkości larwy, łatwe do znalezienia, ale koszmarnie trudne do sfotografowania ze względu na oszczecenie i delikatność.

Larwy rodzaju Bembidion są stosunkowo słabo poznane, opisano je u niewielkiej części naszych gatunków, więc z oznaczeniami trzeba być ostrożnym i lepiej pozostać tylko przy rodzaju. Drobne, bardzo delikatne, jasno zesklerotyzowane stworzenia, często z omalże przezroczystymi urogomphi (co widać na zdjęciu), skręcającymi się w suche strąki w pół minuty po wyjęciu zakonserwowanego okazu z etanolu. Larwy drapieżne, żyjące w tych samych środowiskach co imagines, wysiewane zwykle ze ściółki i gleby, szczególnie częste w miejscach wilgotnych. Larwę pokazaną na zdjęciu wysiałem właśnie ze ściółki w olsie.

Larwy Nebria są dużo większe, ciemniej zesklerotyzowane, o smukłych, długich nogach i również smukłych urogomphi osadzonych ruchomo na dziewiątym tergicie odwłoka. Również drapieżniki, możliwe do pozyskania ze ściółki w miejscach, gdzie trafiają się imagines. Pokazana na zdjęciu larwa (ze zbioru Rafała Ruty) to pierwsze stadium, różniące się od kolejnych pięcioma, zamiast kilkunastu, szczecinami na urogomphi. L2 i L3 oznacza się bez problemów, natomiast w przypadku L1 trzeba być ostrożnym w interpretowaniu cech kluczowych i wolę pozostawić identyfikację jako nie do końca pewną.
Załączniki
Carabidae_Nebria cf brevicollis L1.jpg
Carabidae_Nebria cf brevicollis L1.jpg (148.21 KiB) Przejrzano 2334 razy
Carabidae_Bembidion.jpg
Carabidae_Bembidion.jpg (133.19 KiB) Przejrzano 2334 razy
Grabo
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 11:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grabo »

ostatnio złapałem 3 takie larwy, zasilą moją hodowlę.
niezłe małe bestyjki.
pozdro
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”