30 Tenebrionidae: Pseudocistela, Omophlus, Mycetochara

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

30 Tenebrionidae: Pseudocistela, Omophlus, Mycetochara

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Były już Lagriinae, teraz kolej na następną grupę czarnuchów, która niegdyś funkcjonowała jako samodzielna rodzina. Larwy Alleculinae na pierwszy rzut oka można w polskiej faunie pomylić chyba tylko z rodzajem Uloma, ze względu na tępe, zaokrąglone zakończenie odwłoka, jednak przeważnie ubarwienie, punktowanie i czasami również środowisko życia pozwalają łatwo zidentyfikować cisawki. Niektóre rodzaje mają też dość długie uropodia na dziewiątym sternicie odwłoka, dzięki którym łatwo się zorientować, z czym ma się do czynienia.

Larwy tej podrodziny żyją bądź w próchnie i pod korą, bądź w wierzchnich warstwach gleby. Te pierwsze żerują na martwym, zwykle zagrzybionym drewnie, natomiast gatunki z drugiej grupy odżywiają się albo szczątkami roślinnymi i grzybami, albo korzeniami roślin, często traw. Warto zainteresować się stadiami przedimaginalnymi Alleculinae, ponieważ zwykle łatwo uzyskać z nich imagines, a dorosłe chrząszcze są często trudne do odłowienia w terenie ze względu na skryty tryb życia. Właśnie hodowla larw znalezionych w dziuplach, pod korą, w próchnie kłód i pniaków, pod kawałkami drewna leżącymi na kserotermach czy wśród korzeni traw na nagrzanych, słonecznych stanowiskach pozwala w ogóle wykazać z jakiegoś terenu niektóre pozornie rzadkie gatunki.

Na zdjęciu (od lewej) larwy reprezentujące trzy rodzaje:

Pseudocistela ceramboides - larwy duże, pięknie ubarwione, spotykane pospolicie i czasem w dużej liczbie w próchnie, a nawet w glebie u stóp starych drzew, przeważnie dębów, ale trafiam je czasami również w rozkładającym się drewnie brzóz i innych drzew liściastych, zwykle na dość ciepłych stanowiskach.

Omophlus cf. betulae - również dość duże i bardzo charakterystyczne larwy, jedyny rodzaj wśród naszych przedstawicieli Alleculinae z parą ciemnych, małych guzków na terminalnym segmencie odwłoka (na zdjęciu tego nie widać, trzeba okaz oglądać od góry). Przednie nogi masywne i silne, przystosowane do grzebania w ziemi, w której te larwy bytują. Okaz ze zdjęcia znaleziony wraz z kilkoma innymi na kserotermie, w korzeniach trawy. Gatunek to prawie na pewno O. betulae, ale z oznaczeniem lepiej poczekać do uzyskania imagines z zebranych larw, co może potrwać jeszcze z rok.

Mycetochara
sp. - wobec bardzo słabego stanu zbadania larw tego rodzaju, oznaczanie do gatunków nie ma sensu. Larwy nieduże, dość łatwe do rozpoznania po charakterystycznym, "czarnuchowatym" wyglądzie i dużych uropodiach; bytują w próchnie i pod korą. Larwa pokazana na zdjęciu została znaleziona pod korą starej wierzby zamieszkałej przez wielką kolonię Lasius fuliginosus, na nasłonecznionym brzegu rzeki.
Załączniki
Alleculinae.jpg
Alleculinae.jpg (144.7 KiB) Przejrzano 1912 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”