28 Haliplidae: Haliplus, Peltodytes

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

28 Haliplidae: Haliplus, Peltodytes

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Larwy Haliplidae mają bardzo charakterystyczny wygląd i spośród form przedimaginalnych wszystkich wodnych chrząszczy łatwo je rozpoznać na podstawie samego kształtu ciała. Wyrośnięte larwy sprawiają wrażenie nieco za dużych w stosunku do imagines, chociaż te stosunkowo duże rozmiary wcale nie ułatwiają fotografowania; delikatne ciało szybko wysycha na powietrzu i jedynym sposobem na akceptowalne uwiecznienie tych pięknych organizmów jest fotografia w etanolu lub glicerynie, co zawsze oznacza spadek jakości. A już te długie, nitkowate wyrostki na ciele larwy Peltodytes to ciężki orzech do zgryzienia i wiele nieudanych prób (co wcale nie oznacza, że pokazany efekt końcowy jest udany...).

Larwy flisaków odżywiają się zawartością komórek nitkowatych glonów; w naszych warunkach zimują i przepoczwarczają się na lądzie. Oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie, przy czym mniej lub bardziej widoczne mikro- i makrowyrostki na powierzchni ciała mają w swym wnętrzu rozgałęzienia tchawek i pełnią właśnie funkcje oddechowe.

Larwy tak piękne, że trudno mi się było powstrzymać, żeby nie sfotografować od razu "trojaczków" tego samego gatunku rodzaju Haliplus; bardzo podobne larwy ma też rodzaj Brychius (łatwo je odróżnić po budowie czułków). Natomiast larw Peltodytes pomylić z niczym niepodobna, co widać na załączonym obrazku.

Materiał pochodzi ze zbioru Marka Przewoźnego.
Załączniki
Haliplidae_Peltodytes caesus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.57 KiB)
Haliplidae_Haliplus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.98 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”