Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 16 sie 2018, 08:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Psychoides verhuella BRUAND, 1853
PostNapisane: poniedziałek, 5 wrz 2011, 09:00 
Z wieloma mikrusami jest tak, że trzeba trafić w aktywność dobową i czas pojawu. I nagle okazuje się, że gatunek jest liczny. Tylko kwestia znalezienia na niego metody i najczęściej totalnego farta.
Przez kilka lat szukałem tego gatunku na skałkach w okolicy Krakowa i Częstochowy. Zanokcic nie brakowało, ale motyla nie znalazłem. Podczas tegorocznej rodzinnej wycieczki do doliny Strążyskiej  w Tatrach w lipcu, w końcu go namierzyłem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie okoliczności.
Ponieważ córka musiała zaliczyć każdy większy kamień, właziła wszędzie gdzie się dało, a ja ją ubezpieczałem coby się nie potłukła. Podczas pierwszej wizyty na głazie (fot 1) świeciło słońce i nic się koło niego nie kręciło. Przy schodzeniu córka znowu wlazła na ten głaz. Stojąc koło niej zorientowałem się, że cóś tam lata. Pierwsze odczucie... jakoś mol. Po złapaniu zorientowałem się, że to Psychoides verhuella. Było ich tam mnóstwo. Szła burza, koło godziny 15, bez słońca.
Mam następujące pytanie. Czy ktoś wie jak ten gatunek występuje aktualnie w Polsce? Dla Tatr jest nowy.

Załączniki:
DSCF2067.JPG
DSCF2067.JPG [ 135.98 KiB | Przeglądane 944 razy ]
DSCF2069.JPG
DSCF2069.JPG [ 142.1 KiB | Przeglądane 944 razy ]
DSCF2072.JPG
DSCF2072.JPG [ 137.99 KiB | Przeglądane 944 razy ]
Psychoides verhuella .jpg
Psychoides verhuella .jpg [ 138.15 KiB | Przeglądane 944 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Psychoides verhuella BRUAND, 1853
PostNapisane: poniedziałek, 5 wrz 2011, 16:38 

No no, tylko pozazdrościć. Szukaliśmy tego gatunku z Adamem Malkiewiczem w Masywie Ślęży, ale - niestety - bezskutecznie. Dzięki za informację o aktywności, trzeba będzie powtórzyć próbę w przyszłym roku. Na Dolnym Śląsku wciąż jest niepotwierdzony.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]