Neurothaumasia ankerella

Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Neurothaumasia ankerella

Post autor: Tawulec »

Gatunek mola związany ze starymi dąbrowami. W tym roku miałem przyjemność obserwować go przy ekranie 2 razy: 17VII pod Oławą i 10VIII na Wojnowie. W zbiorze mam sierpniowego- strzępina nie jest już najlepsza, a czułki poleciały przy transporcie do zdjęć...
Zachęcam do wpisywania swoich obserwacji.
Pozdrawiam
Załączniki
ankerella.JPG
ankerella.JPG (25.47 KiB) Przejrzano 3765 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 17 października 2009, 10:49 przez Tawulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Neurothaumasia ankerella

Post autor: Leszek Matacz »

25.07.2014, XS69, gm. Twardogóra - suchy ugór na wzniesieniu w obszarze pozbawionym drzewostanów dębowych lub mających duży udział dęba. Najbliższe przestoje Db w sośninach znajdują się ca 1,5 km od miejsca stwierdzenia. A sam zwierzak przesiadywał sobie na pamiętającej jeszcze tzw. Niemca przydrożnej trzesience, która - pomimo obumarcia - stanowi wartościowy, ale też zanikający element miejscowego krajobrazu.
O rozmieszczeniu motyla traktuje MLECZAK M. 2004: Nowe stanowiska kilku rzadkich gatunków Microlepidoptera w Polsce. Wiad. entomol., 23 (1): 59-60 Z racji braku dostępu do tej pracy mam pytanie: czy ktoś z Forumowiczów posiada jej wersję pdf (w googlowej scholarce nie ma)?

Pozdrowienia
Załączniki
biotop N. ankerella.JPG
biotop N. ankerella.JPG (71 KiB) Przejrzano 3497 razy
N. ankerella.JPG
N. ankerella.JPG (73.41 KiB) Przejrzano 3497 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mole (Tineidae)”