Mycetochara axillaris (Paykull,1799) - w próchnicy kasztanowca, 25.05.2015 Szczecin

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Mycetochara axillaris (Paykull,1799) - w próchnicy kasztanowca, 25.05.2015 Szczecin

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Interesujący choć chyba nierzadki czarnuchowaty: Mycetochara axillaris (Paykull, 1799) - obserwacja w centrum Szczecina, 25.05.3025r.
Dziupla samotnego wiekowego kasztanowca w ścisłym centrum miasta, przy parkingu. Kasztanowiec z "okienkiem" a w środku pnia wielkie próchnowisko. Widoczne także ślady żerowania szczerolotka Rhamnusium bicolor.

Kilka okazów Mycetochary odłowiłem na dole widocznego "okienka".
W mojej okolicy to chrząszcz nierzadki w opowiednic biotopach przy czym najczęściej zasiedlau mnie dziuplaste kasztanowce, czasem dęby.

Czasem towarzyszu mu także Ernocharis maura (Fabricius,1792) - odróżniający się patrząc z wierzchu mniejszymi rozmiarami, żółtymi nogami, i owłosieniem.
Oba gatunki są skryte i szybkie.

Zapraszam czarnucholubów do korespondencji na priv :rotfl:
Załączniki
okienko samotnego wiekowego kasztanowca - na dole wśród trocin przebywały Mycetochara axillarius
okienko samotnego wiekowego kasztanowca - na dole wśród trocin przebywały Mycetochara axillarius
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.22 KiB)
Ostatnio zmieniony niedziela, 31 maja 2015, 22:23 przez Rafał SZCZECIN, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mycetochara axillaris (Paykull,1799) - w próchnicy kasztanowca, 25.05.2015 Szczecin

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Długie wiórki, spore otwory wylotowe jakie widywałem w innych kasztanowcach i klonach w Szczecinie i okolicach. Odkąd je odkryłem o rozpoznałem żerowiska okazało się, że nie tak trudno go znaleźć - przynajmniej właśnie żerowiska, z imaginesami już nie jest tak łatwo. Wczoraj np. byłem w pewnym od wielu lat miejscu, gdzie rokrocznie obserwowałem Rhamnusiumy ale w tym roku ich (jeszcze?) nie było...
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”