Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: Rafał Celadyn »

... ostatnio preparuję trochę materiałówz P.Błedowskiej i staram się ;-) ,je obfocić .Spotkałem ten gatunek pierwszy raz- u mnie zawsze trafia się U.culinaris.Wyczytałem, że w Niemczech jest na czerwonych listach ,a jak jest z tym gatunkiem u nas?
Pytanko do tych, którzy mają monografie ;).
:papa:
Rafał
...tak przy okazji ,warto zwrócić uwagę na elytra tego okazu...na początku myslałem ,że jest czymś upaprany ,ale nie- to są hitynowe narośla -pierwszy raz widzę takie dziwactwo...
:arrow: http://www.flickr.com/photos/109379666@ ... 9052446014
:arrow:
Załączniki
u.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.43 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jestem na podanym przez Ciebie linku http://www.flickr.com/photos/109379666@ ... 9052446014
i widzę to: W co należy kliknąć aby powiększyć fotkę? W co należy kliknąć żeby przejść gdziekolwiek sensownie dalej, bo klikanie po omacku po róznego rozaju menu i ikonkach prowadzi w 95% do serwisu flickr lub do niepotrzebnych nikomu opcji. Przyznam że obsługa tej galerii jest jak dla mnie tak nieprzystepna i nieintuicyjna, że aż zmobilizowałem się do napisania tego postu, by dać sygnał, że poruszanie w sieci zaczyna stawać się dla mnie, starego "wyjadacza" problemem. Rozwój serwisów w stronę społeczności i faszerowanie ich masą funkcji nie mających w sumie nic wspólnego z treścią to kierunek w którą zmierza wiele serwisów i usług, ja mam jednak wrażenie, że nie są one pisane pod użytkownika tylko tak, by z użytkowników zrobić bezmyślną klikającą wielomilionową masę.

Tymczasem wystarczyłoby pomysleć, jak stworzyć galerię, w której najważniejsze jest to, nad czym się najbardziej koncentrujesz w fotografii, czyli możliwość podejrzenia szczegółów, wygodna nawigacja.

Kiedys nawet myslałem nad wykorzystaniem flickra ale dwie rzeczy przekreślają to zupełnie:
niekontrolowany rozwój funkcji aplikacji - jutro obudzisz się, a flickr będzie miał nowe funkcje, a stare zostaną wylączone. Ten zupełny brak kontroli nad środowiskiem moich fotek jest nie do przyjęcia.
Płatności za konto PRO - tu nie ma nic darmo. No i to też może się zmienić, serwis może zostać sprzedany, albo nawet skasowany. Dlatego tylko własny hosting i opensourcowe narzędzia. Taki są moje przemyslenia na temat flickr, dlatego zrezygnowałem.

A na odpowiedź, jak tam klikać naprawdę czekam, bo zupełnie mnie to przerosło. Górna belka odpada, potem mamy aparacik, oczko, gwiazdkę, chmurkę, kropki, strzałki :bit: i ani nie wiadomo co to jest, ani po ich kliknięciu nie staje się nic, czego bym potrzebował. Skutecznie to zniechęca do flickra.
Gdzieś widziałem mozliwość wyboru rozmiarów zdjęć ale nie mogę teraz tego znaleźć.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: GrzegorzGG »

Trzeba kliknąć w sam obrazek, wówczas pojawi się nieco większy (wyświetlanie oparte o jakieś skrypty JS - nie zaglądałem w kod, ale tak to mi wygląda).

Chyba, że rzeczywiście istnieje jakiś przycisk i pokaże się mega powiększenie :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze: Gdzieś widziałem mozliwość wyboru rozmiarów zdjęć ale nie mogę teraz tego znaleźć.
Znalazłem! Z prawej strony są trzy kropki "More actions", trzeba wybrać "Download / All sizes" i jesteśmy tu
http://www.flickr.com/photos/109379666@ ... 3/sizes/l/

Nie zmienia to faktu, że jak ktoś nie wie, to może tego nie znaleźć wogóle i korzystanie z przeglądarki flickr staje się bardzo ograniczone.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: GrzegorzGG »

Rany! Szczyt czytelności i intuicyjnego interfejsu :)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: ricosz »

Ładny chrząszcz. Na pokrywach widoczne jakieś pęcherzyki rozmieszczone nieregularnie. Ten chrząszcz tak ma czy to tylko ten egzemplarz? A przy okazji trzeba pochwalić Autora zdjęć za jakość prac. :brawo:
Co do flickr'a to przed zmianą interfejsu też nie był on zbyt jasny, ale teraz to już przesadzili, zawsze jak tam zaglądam czuję się lekko zagubiony :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 marca 2014, 22:53 przez ricosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: GrzegorzGG »

On już tak ma. Jakość fotek ma wpisaną w swój profil :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze:Znalazłem! Z prawej strony są trzy kropki "More actions", trzeba wybrać "Download / All sizes" i jesteśmy tu
...super :ok: ,ja nie miałem jeszcze czasu się temu przygladać-dla mnie to też nowosć ;-)
ricosz pisze: Na pokrywach widoczne jakieś pęcherzyki rozmieszczone nieregularnie. Ten chrząszcz tak ma czy to tylko ten egzemplarz?
...patrząc na foty w necie to chyba ewenement(co ja się ich naczysciłem :szok: :gl: ).
Dzieki :birra: .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał Celadyn pisze: ...super :ok: ,ja nie miałem jeszcze czasu się temu przyglądać -dla mnie to też nowość  ;-)
To jest skutek zmian, jakie wprowadził filckr. Jesteś użytkownikiem od listopada 2013, masz 14 setów i jeszcze na to nie wpadłeś. Jeszcze jakieś pół roku temu ta nawigacja na flickr wyglądała bardziej przyjaźnie i intuicyjnie i wtedy na tą stronę (z rozmiarami) wchodziło się niemal od razu. Teraz główna strona jest zaprojektowana bardziej pod ekrany dotykowe przez co jej funkcjonalność jest bardziej nieintuicyjna (może chodzi o to, żeby klikać wszystko, w końcu to generuje ruch na stronie a z tego ruchu są korzyści).
I o tym pisałem w poprzednim poście - któregoś dnia obudzisz się zajrzysz na flickr i możesz zostać powitany nowym regulaminem, nową szatą graficzną i nowymi funkcjami itd itd. Niby te portale są fajne, że darmowe ale coś mi w nich się bardzo nie podoba.....

Tymczasem twoje zdjęcia Rafał są z dnia na dzień coraz ładniejsze. Widać na Twoim przykładzie, że rozwijając umiejętności z uporem i fascynacją można dojść niemal do perfekcji w tym co się robi. Gratulacje!
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: Grzesiek »

Odnośnie tych narośli - jest taka enigmatyczna grupa grzybów tworzących sporodochia na kutykuli żywych owadów. Przykładem jest rodzaj Aegeritella na mrówkach, który wygląda dość podobnie jak te zmiany na chrząszczu. Niedawno okryto w Polsce podobny gatunek (chyba jeszcze formalnie nieopisany) na chrząszczach koprofagicznych. Byłoby bardzo ciekawie, gdyby te narośla okazały się kolejnym gatunkiem z tej grupy.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uloma rufa (Piller et Mitterpacher, 1783)

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:a jak jest z tym gatunkiem u nas? Pytanko do tych, którzy mają monografie ;).
Dla tych co nie mają monografii, godne polecenia jest to (nie wiem, czy znasz):
http://coleoptera.ksib.pl/pdf/iwan_etal_2010.pdf
A w monografii, jeśli chodzi o kwestię samego tekstu, to jest niewiele więcej; autorzy piszą: "A common and numerous, widespread species"
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”